-Šef Odsjeka za suzbijanje privrednog kriminala Dragan Radonjić saopštio je da su inspektori policije završili istragu protiv Miomira Mugoše i da su sve prikupljene informacije predate tužilaštvu. On je kazao da su provjere policije vršene u tri predmeta koja se odnose na poslovanje Glavnog grada za vrijeme mandata sadašnjeg ambasadora Crne Gore u Sloveniji. Radonjić je potvrdio i da je on kandidat glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića za funkciju šefa policijskog istražnog tima.
U razgovoru za „Dan” Radonjić je govorio i o rezultatima koje je odsjek na čijem je čelu postigao u poslednje vrijeme.
– Službenici Uprave policije – Odsjeka za suzbijanje privrednog kriminaliteta su u proteklom periodu, u koordinaciji sa tužilaštvom, sprovodili provjere u tri predmeta koji se odnose na poslovanje Glavnog grada u periodu kada je gradonačelnik bio Miomir Mugoša. Prikupljene informacije i dokumentacija u tim predmetima dostavljene su nadležnim tužilaštvima – kazao je Radonjić.
Prema našim saznanjima, policija je provjeravala poslove koje je Mugoša dok je bio na čelu Podgorice sklapao sa biznismenima Tomislavom Čelebićem i Čedomirom Popovićem. Dokazi koje je policija predala tužilaštvu odnose se na predmete Carine, KAP i Bazar. Kroz javno-privatno partnerstvo glavnog grada i kompanije „Čelebić” Glavni grad je za ulog od 8.107 kvadrata vrijednog zemljišta i naknade za komunalije dobio parking mjesta i pijacu, a ta kompanija hiljade kvadratnih metara ekskluzivnog poslovnog prostora. Sumnja se, naime, da je Glavni grad na čelu sa tadašnjim gradonačelnikom Mugošom oslobodio kompaniju „Čelebić” plaćanja oko 1,66 miliona eura po osnovu lokalne komunalne takse. Vezano za predmet Carine, sumnjiv je prenos vlasništva preko 15.000 kvadrata koje je Mugoša, bez znanja Skupštine, prenio na firmu Carine. Dokazi su predati i vezano za odluku o utvrđivanju zone KAP-a biznis zonom i odluke o davanju saglasnosti za međusobno razgraničenje zemljišta između Glavnog grada i KAP-a.
Radonjić je potvrdio i da je kandidat za šefa istražnog policijskog tima, koji će raditi specijalne predmete iz oblasti organizovanog kriminala i korupcije.
– Ta procedura je u toku i ne bih da prejudiciram stvari. Ono što mogu da kažem jeste da je moja kandidatura na tu funkciju potekla od Milivoja Katnića, glavnog specijalnog tužioca, sa kojim odlično sarađujem od njegovog dolaska na tu poziciju – rekao Radonjić.
Prema njegovim riječima, službenici Odsjeka za suzbijanje privrednog kriminaliteta od početka 2015. godine, u koordinaciji sa tužilaštvom, sproveli su i sprovode aktivnosti u istragama u većem broju predmeta, od kojih izdvajamo „Haj Nehaj”, „Kajman”, „JP Morsko dobro”, „Centar za socijalni rad Rožaje”, „Porodiljska odsustva”, u okviru kojeg je podijeto šest krivičnih prijava.
– Radili smo i predmete, „Primus elektroniks doo Bar”, „Alijanz stori doo Budva”, „Kulturni centar 18. septembar Nikšić”, „Uprava za šume CG”, „Šumska uprava Rožaje”, „Frenklin”, kao i predmete koji su vođeni zajedno sa Odsjekom za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije – „TQ Plaza”, „Plato Jaz”, „AMD Budva”, „Mega promet i Opština Budva” i „WTE – postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda Budva”. Moram izdvojiti i značajan napredak u borbi protiv zelenašenja, jer je tokom 2015. godine u okviru obavještajnog projekta „Loan” realizovano 12 predmeta i podnesene su prijave protiv 15 lica. Od tih 12 akcija, Odsjek za suzbijanje privrednog kriminala je učestvovao u pet predmeta, a vršenjem tih djela plasirano je, kako se sumnja, oko milion eura – istakao je Radonjić.
Iz oblasti suzbijanja privrednog kriminaliteta on je izdvojio i aktivnost kojom je, kroz partnerstvo između crnogorske policije i Uprave poreza i carine Njenog Veličanstva (HMRC), identifikovano 239 miliona krijumčarenih cigareta namijenjenih tržištu Ujedinjenog Kraljevstva, čime je direktno spriječen gubitak od 73 miliona funti po privredu te zemlje.
U periodu od 1. januara do 1. decembra 2015. godine nadležnim tužiocima podnijete su 462 krivične prijave, kojima je procesuirano 588 lica zbog osnova sumnje da su počinila 666 krivičnih djela iz oblasti privrednog kriminaliteta.
– Iznos štete pričinjene ovim krivičnim djelima se procjenjuje na preko 25 miliona eura – kazao je Radonjić.
D.ŽIVKOVIĆ
Saradnja sa strancima
Radonjić podsjeća da su službenici tog odsjeka u toku prošle godine imali saradnju sa međunarodnim partnerskim službama u dva predmeta, od kojih je jedan predmet kodnog naziva „Frenklin”, koji se odnosio na falsifikovanje i stavljanje u promet falsifikovanog novca, realizovan, dok je drugi predmet u fazi izviđaja.
Za pet godina šteta 80 miliona eura
Službenici Odsjeka za suzbijanje privrednog kriminaliteta su u poslednjih pet godina podnijeli krivične prijave koje se odnose na krivična djela zloupotrebe u privredi (utaja poreza i doprinosa, zloupotreba položaja u privrednom poslovanju, zloupotreba ovlašćenja u privredi, prouzrokovanje lažnog stečaja i prouzrokovanje stečaja), kojima je procesuirano 318 krivičnih djela.
– Materijalna šteta nastala izvršenjem krivičnih djela, procesuiranih od strane Odsjeka za suzbijanje privrednog kriminaliteta, u poslednjih pet godina, zaključno sa 1. decembrom 2015. godine, shodno procjeni iznosi blizu 80 miliona eura – navodi Radonjić.