Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
MA od Raja Božovića uzeo 69.000 eura * Kandidat za odbornika DUA dobio ugovor pred izbore * Držalom od sjekire mladiću slomio lobanju * Novcem od odštete kupio kćerki stan * Ponosu po nosu * Bog zna, a to je dovoljno * Ulazak u istoriju
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 04-09-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
MLADEN BOJANIĆ, BIVŠI POSLANIK:
Brajovića na sudu ne mogu spasiti ni najbolji svjetski advokati, svima je jasno.

Vic Dana :)

Mujo razgovara s Hasom o svojoj sreći nakon par piva, pa pita:
– Haso, znaš li da je moj srećni broj sedam? Rodio sam se 07.07.1977. u 7 sati, 7 minuta i 7 sekundi, na lutriji sam osvojio 7 miliona eura i sve to sam uložio na konjskim trkama na konja broj 7!
Haso se zapanji i reče:
– Mujo, pa to je fantastično! Naravno, konj broj 7 je bio prvi?
Mujo uzdahne i otpije gutljaj piva:
– Jok, sedmi....



Riješili Crnogorci da promijene radno vrijeme.
– Odsad ćemo da radimo samo u srijedu! reče vođa radnika. Ima li neko pitanje?
– Ima. Hoćemo li svaku?







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Hronika SPECIJALNO TUŽILAŠTVO TRAŽI DODATNE DOKAZE U SLUČAJU „PRIMORKA”
Sa ranijeg privođenja Vladine službenike oslobodili pa ih ponovo saslušavaju Tužilaštvo je donijelo novu naredbu kojom bivši savjetnik u ambasadi Crne Gore u Briselu Predrag Stamatović, generalni sekretar Zajednice opština Crne Gore Refik Bojadžić, nekadašnji član borda direktora Elektroprivrede Crne Gore Boris Bušković, kao i službenici Ministarstva finansija Šefik Kurtagić, Mitar Bajčeta, Sonja Bećović, službenik u Ministarstvu poljoprivrede Darko Konjević, Irena Mijanović i Vukica Perović više nijesu osumnjičeni
Dan - novi portal
I
ako je Specijalno tužilaštvo nedavno vratilo na dopunu optužnicu u predmetu „Primorka” u kojoj više nema vladinih službenika koji su bili sumnjičeni za zloupotrebe, oni će, kako „Dan” saznaje, biti ponovo saslušani. Prije dopune optužnice, Specijalno tužilaštvo je naredilo da se dopuni i istraga i ponove neke od istražnih radnji.
Neki od vladinih službenika su već ispitani, a većina će tek biti pozvana na saslušanje.
Tokom istrage tužilaštvo je donijelo novu naredbu kojom bivši savjetnik u ambasadi Crne Gore u Briselu Predrag Stamatović, generalni sekretar Zajednice opština Crne Gore Refik Bojadžić, nekadašnji član borda direktora Elektroprivrede Crne Gore Boris Bušković, kao i službenici Ministarstva finansija Šefik Kurtagić, Mitar Bajčeta, Sonja Bećović, službenik u Ministarstvu poljoprivrede Darko Konjević, Irena Mijanović i Vukica Perović više nijesu osumnjičeni.
Specijalno državno tužilaštvo krajem juna obustavilo je istragu protiv vladinih službenika, koji su se sumnjičili da su u aferi „Primorka” oštetili državni budžet za nešto više od 21 milion eura.
U novoj istrazi ostali su osumnjičeni vlasnik Krisma grupe Nebojša Bošković, bivši direktor NLB-a Črtomir Mesarič, izvršni direktor „Melgonija primorke” Vinko Marović, izvršni direktor „Primorke” iz Bara Svetozar Marković. Istragom su obuhvaćeni i supruga vlasnika Krisma grupe Biljana Bošković, izvršni direktor preduzeća „Melagonija” Mile Marković. Prijavom je obuhvaćena i NLB banka.
Osumnjičeni su se teretili da su, izdajući nezakonitu garanciju za dodjelu državne pomoći kompanijama Nebojše Boškovića, državu oštetili za više od 20 miliona eura u sličaju „Primorka”.
Potpis na sporni posao stavio je tadašnji potpredsjednik Vlade Igor Lukšić. Potpis na spornu garanciju je stavio na osnovu zaključka tadašnje vlade, donijetog na osnovu nezakonitog rješenja Komisije za dodjelu državne pomoći.
Grupi od šesnaest optuženih na teret se stavljaju krivična djela – zloupotreba ovlašćenja u privredi, zloupotreba ovlašćenja u privredi putem podstrekavanja i putem pomaganja i zloupotreba službenog položaja, izvršenih na organizovan način.
U naredbi o sprovođenju istrage navodi se da je crnogorska vlada 2010. dala saglasnost za kredit zaključen između NLB Montenegro banke AD Podgorica i preduzeća „Melgonija primorka” iz Bara u iznosu od četiri miliona eura, za kredit od 14,4 miliona eura, koji je podignut u NLB banci. Za kredit je, osim vladinih garancija, založena i kompletna imovina preduzeća „Primorka”, čijim radnicima je bio i namijenjen. Kako se sumnja, sredstva kredita usmjerena su kao pokriće i obaveze za potrebe firmi koje pripadaju Nebojši Boškoviću, Krisma motors, u iznosu od 2,77 miliona eura. Krismi trejd je preusmjereno 6,55 miliona, a Primorki 5,07 miliona eura, dok radnici nijesu isplaćeni iako je kredit bio namjenski, odnosno za servisiranje zaostalih zarada radnika, povezivanja radnog staža, izrade socijalnog programa, obaveze prema dobavljačima.
Uloga vladinih službenika detaljno je bila opisana u naredbi o sprovođenju istrage koja je donesena nakon privođenja osumnjičenih. Bošković je, prema tom dokumentu, imao zadatak da osnuje fiktivno preduzeće u inostranstvu, preko kojeg bi realizovao kriminalni plan i pronađe osobe koje bi sastavljale dokumentaciju sa neistinitom sadržinom. Zadatak Črtomira je bio da kao direktor NLB banke odobri sporni kredit i obezbijedi kontakte u Ministarstvu finanasija u cilju dobijanja državne pomoći radi realizacije kriminalnog plana.
U tome su im pomogli tadašnji službenici Ministarstva finansija Predrag Stamatović, koji je bio šef kabineta ministra finansija, Boris Bušković, Sonja Bećović, Šefika Kurtagić, kao i članovi komisije za kontrolu dodjele državne pomoći Mitar Bajčeta, Refik Bojadžić, Darko Konjević i Vukica Perović. Oni su omogućili da se „Primorki” dodijeli pomoć koja nije utrošena na isplatu radnika, kako je planirano, već za pokrivanje gubitka Boškovićevih firmi.
Članovi pomenute komisije, osim što su odborili spornu pomoć, nijesu izvršili ni naknadnu kontrolu koju su zakonom bili dužni da urade i time obezbijedili imovinsku korist od 2.122.045 eura firmi Krisma.
M.V.R.


Dopuna istrage

Specijalno državno tužilaštvo ranije je bilo sastavilo optužnicu za slučaj „Primorka”, ali je glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić vratio na dopunu. On je naredio i da se u nastavku istrage sasluša bivši premijer Igor Lukšić, koji je potpisao spornu garanciju preko koje je država, prema sumnjama SDT-a, oštećena za 21 milion eura. On je ranije bio pozvan na saslušanje koje je odloženo, iako se odazvao pozivu tužilaštva.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"