Advokati optuženih za pripremanje terorizma na dan parlamentarnih izbora 16. oktobra pretprošle godine zatražili su da se dva telefona marke „lenovo“ koja su oduzeta od svjedoka saradnika Saše Sinđelića izdvoje iz spisa predmeta jer ne predstavljaju valjan dokaz u ovom postupku.
Oni su to predložili nakon saslušanja vještaka za telekomunikacije Predraga Boljevića, koji je hitno pozvan u sudnicu Višeg suda nakon što su, na iznenađenje prisutnih, bez prethodnog punjenja, uključeni mobilni telefoni koji su prije deset mjeseci zaplijenjeni od svjedoka saradnika.
Vještak Boljević je konstatovao da je u jednom od ova dva telefona baterija puna 94 odsto, a u drugom 76 odsto.
Branioci su izrazili sumnju da je neko uzimao telefone iz sudskog depozita i neovlašćeno ih koristio nakon vještačenja u aprilu prošle godine i iz tog razloga su najavili podnošenje krivične prijave protiv N.N. lica za uništavanje dokaza i zatražili prekid postupka i vještačenje telefona od strane specijalizovane ustanove, odnosno grupe vještaka.
Vještak Boljević je naveo da su prilikom vještačenja telefoni bili priključeni na USB kabl i da su istovremeno punjeni. Objasnio je da je mijenjan operativni sistem na telefonu prilikom vještačenja i da je moguće da je tada došlo do promjene softvera vezanog za punjenje uređaja, što je bitno jer pametni telefoni ne dozvoljavaju da se telefoni ne pune do fizičkog maksimuma preko instaliranog softvera. Boljević je kazao da je u aprilu ili maju vratio telefone i da se po gašenju telefona kod ovog tipa baterije gubi 2 odsto mjesečno i da je za sedam mjeseci očekivan pad baterije oko 14 odsto, a da ne bi trebalo da pređe 20 odsto.
– Ako je softverski došlo do promjene punjenja, moguće je da stanje baterije bude i 94 odsto po paljenju, a kod drugog telefona koji je na 76 odsto nema nikakve sumnje da je to moguće – kazao je Boljević.
Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić nije imao pitanja za vještaka jer je iste informacije i pojašnjenja dobio od svojih stručnih saradnika.
Advokat Dušan Radosavljević je ocijenio da je Boljevićev iskaz kontradiktoran jer po dva odsto baterije za sedam mjeseci znači da nivo baterije treba da bude barem ispod 90 odsto.
– To bi značilo da je ovdje išla potrošnja manje od jedan odsto mjesečno, pa mi sad nije jasno šta je od toga tačno – kazao je Radosavljević.
Advokati odbrane su saopštili da su i i oni konsultovali stručnjake, koji su im rekli da je Boljevićevo vještačenje nemoguće i neprihvatljivo.
Advokat Goran Petronijević je pitao Boljevića gdje je zaposlen, a sudsko vijeće je uskratilo odgovor na to pitanje.
Boljević je u nastavku objašnjavao da se softverskom promjenom može produžiti trajanje baterije do fizičkog maksimuma i da se prikazuje 93 odsto jer je baterija mogla biti punjena preko 100 odsto jer se radi o fabričkom prikazivanju procenta, što ne odražava stanje baterije.
On je istakao da ne tvrdi da je vršena softverska izmjena, već je to naveo kao mogućnost. On nije siguran da li se može utvrditi kada je telefon bio uključen posljednji put prije paljenja na ovom suđenju jer to zavisi od metafajlova.
Boljević je kazao da je za utvrđivanje nivoa gubitka baterije eksperimentom potrebno mjesec dana.
Optuženi Bratislav Dikić pitao je vještaka u kom obliku vraća telefone. Boljević je naveo da je dobio telefone u koverti zapečaćene i da ih je tako i vratio. Dikić je ukazao da su telefoni izvađeni iz otvorene koverte u sudu i pitao ko je otvarao tu kovertu. Zatražio je da se i njegovi telefoni uključe i da se utvrdi nivo baterije, te da se vidi da li su zapečaćeni.
– Ako nisu, onda su kompromitovani kao i ovi – kazao je Dikić.
Nakon toga, sud je odlučio da vještak pregleda i baterije drugih mobilnih telefona. Boljević je upalio Sinđelićev telefon „nokija C1-01”, koji nije u kategoriji pametnih telefona, i kazao da je baterija na minimumu, napominjući da treba voditi računa da se radi o različitim tipovima telefona i da se ovdje radi o litijumskoj bateriji.
Takođe, konstatovao je da tri Sinđelićeva telefona nije mogao da upali.
On je naveo da svi ispitani telefoni imaju različite baterije od baterija u telefonu „lenovo” i da ih zato nije validno porediti.
Predati su mu na uvid i telefoni oduzeti od Dikića. Konstatovao je da „samsung” i „nokija 5610” ne mogu da se uključe. Boljević nije uspio da upali ni Dikićev „ajfon”, a Dikić je ukazao da se radi o pametnom telefonu koji je takođe morao biti punjen tokom vještačenja (prikačen na USB) i da nema logike da se on ugasio, a da su telefoni „lenovo” mogli da se upale. Boljević je kazao da se radi o integrisanoj bateriji i da ne može da utvrdi koja je baterija u njemu.
Vještak je upalio „samsung galaksi S6” čija je baterija bila na četiri odsto i rekao da se radi o aparatu sa integrisanom baterijom i da bi o ta dva aparata mogao da se izjasni nakon uvida u tehničke specifikacije. Optuženi Dikić je pojasnio da su „ajfon” i „samsung” nabavljeni u ljeto 2016. godine i da su bili 100 odsto puni tokom vještačenja.
Advokat Petronijević je upitao da li je moguće da su baterije na Dikićevim pametnim telefonima iste snage kao na telefonu „lenovo”, a Boljević je kazao da je moguće. On je rekao da se ne može konkretno izjasniti kada je u pitanju potrošnja baterija isključenog „ajfona” jer on specifično funkcioniše, a kad se radi o „samsungu” sve zavisi od baterije.
Petronijević smatra da je očigledno da su telefoni „lenovo” dopunjavani u međuvremenu jer bi na osnovu logike vještaka trebalo da se upale i „ajfon” i „samsung” oduzeti od Dikića.
– Ako „lenovo” gubi dva odsto, onda i ovi gube dva odsto. Ako su telefoni „lenovo” vještačeni, onda su i ovi vještačeni –kazao je advokat Petronijević.
On je imao i dodatni predlog.
– Imajući u vidu ovakvo izjašnjenje tužioca, a da ne bismo odugovlačili postupak kao što to on navodi, mi bismo sjutra da radimo kao što smo planirali, a da nakon sjutrašnjeg dana sud donese odluku o potencijalnom prekidu postupka do dobijanja nalaza i mišljenja – kazao je Petronijević.
Tužilac Saša Čađenović je tražio da se Sinđeliću pokažu telefoni koji su oduzeti od Dikića, kao i telefon koji je on predao organima u Srbiji. Sinđelić je kazao da se radi o telefonu koji je predao Mirku Paji Velimiroviću da ga preda Dikiću i da taj uređaj ima broj 10. Sud je naveo da se radi o uređaju koji je oduzet od Dikića. Sinđelić je prepoznao i drugi telefon i rekao da se radi o telefonu koji je on koristio. Čađenović je zatražio da se telefon upali i da Sinđelić pokaže kako je komunicirao preko njega. Tehnička služba je objasnila da prvo mora da se napuni baterija. Odbrana je tražila da se telefon prvo pokuša upaliti da se vidi da li je potpuno prazan, odnosno da li je neko njima manipulisao u međuvremenu.Telefon je upaljen i bio je na 94 odsto baterije bez prethodnog punjenja. Advokat Petronijević je tražio i da se drugi telefon uključi i da se utvrdi kada su telefoni zapečaćeni i ko ih je poslednji koristio. Uključen je i drugi telefon, a baterija mu je bila puna 76 odsto.
– Ne može telefon da stoji zapečaćen godinu dana u depou, a da ima 94 odsto baterije. Takva tehnologija ne postoji – istakao je Petronijević i tražio da se telefoni izdvoje iz spisa predmeta.
On je predložio i da se utvrdi ko je i po čijem nalogu vršio manipulaciju telefonima da bi se podnijela krivična prijava. Tužilac Katnić je kazao da niko iz tužilaštva nije manipulisao telefonom, a da se nada da odbrana nije to radila preko nekog iz suda. On je naveo da svakako ne mogu da se spore dokazi iz mjera tajnog nadzora nad tim telefonima.
Petronijević je zatražio da se u sud donesu svi telefoni iz spisa i da se utvrdi da li su punjeni i na kom nivou je baterija na tim telefonima.
Dikić je kazao da su mu telefoni oduzeti prilikom hapšenja i da su tada priključeni na računare, a da su im nakon 17 dana prilikom vještačenja baterije bile potpuno pune. On je kazao da je dao šifre nakon oduzimanja telefona jer nije imao šta da krije, a da sumnja da je njima kasnije manipulisano jer je u njima kasnije vidio poruke i podatke koji su mu bili nepoznati i o kojima je saznao iz optužnice.
Suđenje se nastavlja danas.
VJ.DAMJANOVIĆ
Katnić i Sinđelić u istom avionu, ali bez komunikacije
Saša Sinđelić tvrdi da ga niko nije tjerao da dolazi na sud. On je naveo da je došao avionom u Crnu Goru i da mu je potom određen pritvor. Kako je naveo, u Specijalnom sudu u Beogradu pristao je da ide u Crnu Goru, a tražio je garancije da ga niko neće napadati. To se desilo po dolasku Milivoja Katnića, koga je vidio na aerodromu kada je krenuo avionom za Crnu Goru, a tu su bili i specijalci. On tvrdi i da prije susreta sa Čađenovićem i Katnićem nikada u životu nije imao posla sa državnim organima Crne Gore. Sa Katnićem, kako tvrdi, nije imao kontakta tokom putovanja.
Peslušan razgovor
Na predlog tužioca Čađenovića, preslušan je razgovor između Sinđelića i Velimirovića. Sinđelić je kazao da je pričao o tom razgovoru i ranije, kada je Velimirović bio nervozan i govorio i više nego što je trebalo, a da je on pokušavao da ga spriječi da dalje priča i da je pokušavao da dobije Bratislava Dikića, te da mu je ironično poručio da sami uđu u Skupštinu ako im je dosadno. Svjedok saradnik je kazao da je razgovor sa Velimirovićem vodio preko specijalnog telefona marke „lenovo”.
– Trebalo bi da je sa specijalnih telefona obavljen razgovor jer sam mu rekao da me zove preko aplikacije, ali radi se o tome da je čovjek tvrdoglav i jako uporan. Zvao je na sve moje telefone koje sam imao – naveo je Sinđelić.
Advokati odbrane su ocijenili da su „dokazi iz telefona” očigledno kompromitovani.