Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Izvezli 20 miliona, Vlada prikazala 21.000 * Izvezli 20 miliona, Vlada prikazala 21.000 * Blažić: Gasite požar, ali ne rješavate problem * Generacije stvarale brend crnogorskih vina * Kašćelan i tjelohranitelji uhapšeni, ostali pobjegli * Iz Prve banke povukli 11,63 miliona eura depozita * Duguju 228.000 za decembarske račune
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 24-04-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Predrag Sekulić, poslanik DPS-a:
Mišljenje Venecijanske komisije o tužilaštvu mora se poštovati.

Vic Dana :)

- Kako je nastao minus?
- Plus se oduzeo.


​Mali Huso pao u prvom razredu osnovne škole.
Mujo ljutito glede maloga i kaže:
- Što misliš, Fato, da mi njega upišemo u specijalnu školu?
- Daj, bolan, ne glupiraj se. Ne može da završi ni ovu običnu, a ne specijalnu - odgovori Fata.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2021-04-22 MIHAILO LALIĆ: „TAMARA” U OBRAČUNU S IDEOLOGIJOM 1
Mihailo Lalić Kritika nepodnošljiva vlastodršcima Mihailo Lalić u romanu „Tamara” („Štampar Makarije”, Beograd i „Obodosko slovo”, Podgorica, 2021. godine) do kraja razotkriva monstruoznu situaciju „krivaca” sistema, njegove žrtve, jedan kafkijanski proces u kojem nevini stradaju bez krivice
Dan - novi portal
Književnik Mihailo Lalić (07.10.1914. Trepča, Andrijevica – 20.12.1992. Beograd), bio je akademik SANU i CANU. Vrijeme u kome je stvarao potvrdilo ga je kao istaknutog prozaistu, romanopisca. Vrijeme koje je došlo tu činjenicu nije moglo opovrgnuti. No, nekad, a i sada, njegovo djelo je ocjenjivano kroz prizmu politike i ideologije, a ne kroz uzuse književne kritike. I zahvaljujući tom i takvom odnosu, nerijetko mu se nije poklanjala pažnja koju zaslužuje. Naročito posljednjih decenija, kada se mnogi kunu u antifašizam, ali se boje da im se ne prilijepi etiketa iskonskog ljevičara. Zato možda i ne čudi sudbina Lalićevog romana „Tamara”, koji je prvi put objavljen 1992. godine, a prvo izdanje u Crnoj Gori, nakon skoro 30 godina pojavilo se ovih dana. Izdavači su „Štampar Makarije” i „Obodsko slovo”.

Posljednjih 30 godina crnogorsko društvo, kao i Ministarstvo kulture, nijesu obraćali pažnju na značajne crnogorske pisce, ocijenio je Radomir Uljarević, izdavač. Zato ne čudi što je takvu sudbinu zadesilo i djelo Mihaila Lalića, jednako kao i djela Miodraga Bulatovića, Borislava Pekića, i tako redom, kao da je riječ o strancima u Crnoj Gori, dodaje Uljarević.

– Razlog tome je vjerovatno što su oni izjavljivali, i tako se i osjećali, da pored ostalog pripadaju i srpskoj književnosti. Tako se i dogodilo da je proteklo 30 godina od objavljivanja većine Lalićevih knjiga u Crnoj Gori, odnosno da nije bilo ponovoljenih izdanja. Izuzetak je 2014. godina, kada je „Obodsko slovo” objavilo Lalićeva djela u 10 tomova – kaže Uljarević.

On dodaje da je taj poduhvat, kao i svi ostali, prošao bez podrške tadašnjeg Ministarstva kulture, koje se deklarativno zaklinjalo u njegovo djelo, ali je prioritet davalo piscima iz nekih drugih sredina izvan Crne Gore.

– Lalić, koji je bio jedna od ikona jugoslovenske kulture, „Tamaru” je objavio u Srpskoj književnoj zadruzi, u Beogradu, prije 29 godina. Ta činjenica govori dovoljno sama za sebe. A, ovo izdanje „Tamare” je prvo u njegovom zavičaju – podsjeća Uljarević.

Vjerovatno je „Tamara” za ono vrijeme, u socijalističkom društvu i sistemu, bila isuviše kritički nedvosmislena, kaže Uljarević, naročito po pitanju realsocijalizma.

– Kritički ton „Tamare” je očigledno bio nepodnošljiv ne samo kulturnim već i političkim poslenicima. Ni danas se ništa nije promijenilo. Zamislite ako se to nekad, a i danas, dešavalo velikim piscima, kako su onda prolazili i kako prolaze mladi ljudi. Gotovo na monstruozan, sistematski način se prećutkuju knjige i nagrade koje dobijaju mladi ljudi koji nijesu u skladu sa vladajućim sistemom – kaže Uljarević.

Lalić je bio neka vrsta unutarnjeg disidenta, dodaje on, jedan od onih nepoželjnih, iako nije bio na nekoj „zvaničnoj listi” nepoželjnih.

– Očigedno, iako su ti ljudi, književnici, dobili sve počasti, sve nagrade tog vremena, ali odnos koji je postojao spram njihogov djela govori da njihove primjedbe i kritike sistema i društva nijesu bile dobrodošle – ističe Uljarević.

– Roman „Tamara” je svojevrsna rasprava sa socijalističkom ideologijom, iako je Lalić sam pripadnik te ideologije. No, on je napravio otklon, iz knjige u knjigu, taj otklon je bivao sve veći, a u ovom, posljednjem romanu i najveći. Lalić, iako i sam zatočnik te ideologije, uvijek kritički preispituje održivost te ideološke matrice. U „Tamari” do kraja razotkriva monstruoznu situaciju „krivaca” sistema, njegove žrtve, jedan kafkijanski proces u kojem nevini stradaju bez krivice – pojasnio je Uljarević.

U narednim brojevima donosimo odlomke iz Lalićevog romana „Tamara”.

(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"