Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Porast ekstremizma nije dobar za Crnu Goru * Podizvođači prometovali 264 miliona oslobođenih PDV-a * Napadi na novinare udaljavaju vas od EU * Pretresali vođe „kavačkog klana“ Zvicera i Kašćelana * Norvežani su pod pritiskom * U Crnoj Gori djeluje 65 stranaka * Još čekaju da država reaguje i raskine ugovor
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-03-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dževat Šarkinović, inženjer i poljoprivredni:
Zvaničnici pričom o razvoju poljoprivrede ostvaruju svoje političke i lične ciljeve, jer u ovoj oblasti nema napretka.

Vic Dana :)

Mladi podoficir hoće da telefonira iz javne govornice pa zaustavlja jednog vojnika.
- Imaš li da mi razmijeniš za telefon?
- Čekaj, buraz. Naći će se za tebe valjda nešto siće, reče vojnik preturajući po džepovima.
- Zar se tako razgovara sa pretpostavljenim, odbrusi podoficir. Pitam te ponovo: Imaš li sitno za telefon?
- Nemam druže vodniče.
Ide Mujo i ugleda vojnika kako radi sklekove. Prvo ga pogleda sa jedne pa sa druge strane, i kaže mu:
- Bolan, ja mislim da ti je ona davno otišla.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton GEORGIJE V. VERNADSKI: MOSKOVSKO CARSTVO (PERIOD SMUTE) 7
Marina Mnišek i Dimitrije Ubistvo samozvanca Dimitrija Poslije vladavine Borisa Godunova nastupila su vremena Velike smute. Taj period je trajao od 1605. do 1618. godine, a feljtonom je obuhvaćen početak smutnih vremena, kada su razni samozvanci pod imenom carevića Dimitrija pokušali da dođu na ruski presto uz pomoć poljskih i ukrajinskih magnata
Dan - novi portal
Novgorodci su 17. maja u toku noći zauzeli sve ulaze i kapije u Kremlju i nikome nijesu dozvoljavali da uđe ili izađe. U 4 sata ujutro u crkvi na Novgorodskom dvorištu dali su znak zvonom na uzbunu, na čiju zvonjavu su odgovorila sva zvona na crkvama u Moskvi. Moskovljani su jurnuli na Crveni trg, gdje su vidjeli Šujskog i druge boljare u gornjem dijelu pod naoružanjem. Boljari su dovikivali rulji da su Poljaci organizovali zavjeru protiv cara. Sirotinja i ta svjetina, koja je već bila negativno nastrojena prema Poljacima, upadali su u kuće i počeli su pokolj i pljačka.

U tom vremenu boljari su požurili u Kremlj i bez nekih posebnih napora provalili i upali u carski dvorac. (U toku noći Dimitrije je ostavljao samo nekoliko njemačkih gvardejaca). Basmanov je štitio Dimitrija u dvorcu i on je pokušao da se suprotstavi onim koji su upali, ali su ga oni odmah ubili. Vidjeći da nema šanse, Dimitrije je odlučio da zatraži pomoć od strelaca koji su bili izvan Kremlja. Iskočio je kroz prozor dvorca, ali je nezgodno pao na zemlju, povrijedio je grudni koš i slomio nogu i ostao tu da leži krajnje bespomoćno, dok ga zavjerenici nijesu našli i ubili. Marinu sa pratnjom uhapsili su u dvorcu.

Poslije toga Šujski je požurio da zaustavi dalje napade Moskovljana na Poljake, poslavši odred strelaca da obave taj posao. Mnišek i drugi poljski i litvanski magnati su bili uhapšeni. Boljari su, ne gubeći vrijeme, formirali novu Vladu. Niko više nije ništa pričao o pozivu Vladislava na presto. Rano ujutro 19. maja 1606. godine hitno je na Crvenom trgu sazvana skupština visokog plemstva i kneževskih namjesnika, a rukovodilac boljarske zavjere, knez Vasilije Ivanovič Šujski proglašen je za cara Rusije.

Krunisanje Vasilija Šujskog obavljeno je 1. juna 1606. godine u Uspenskoj crkvi u Kremlju uz poštovanje tradicionalnog obreda, ali bez posebne pompe. Novi car, koji je imao pedeset četiri godine, potomak stare grane suzdaljskih Rjurikoviča (više po položaju starješine, nego po liniji sa Ivanom Groznim), nije bio čovjek lijepe spoljašnosti. Bio je malog rasta, veoma gojazan, sa kratkovidim malim crvenim očima i velikim ustima, bio je nepovjerljiv, ali je uvijek bio spreman da čuje zlobne i kobne spletke. Bio je rođeni intrigant, on se nije stidio da slaže, ako je to bilo u njegovom interesu. Svojevremeno povodom smrti carevića Dimitrija, Šujski je tvrdio da je to bio nesrećan slučaj i da je on umro od moždanog udara. Kad se pojavio pretendent Dimitrije na presto, Šujski se kleo da je on pravi carević, koji je na čudan način spasen od smrti. Sada je on javno objavio da je taj Dimitrije bio samozvanac, a pravi carević je stvarno umro 1591. godine kao mučenik od ruke zločinaca.

Bez obzira na sve to, mnogi su cijenili Šujskog, uvažavajući njegovo porijeklo, obrazovanost i njegovo poštovanje starih običaja. On nije bio istaknuti državnik ili vojskovođa, ali nije bio lišen ni tih sposobnosti.

Boljarska aristokratija je dovela na vlast Šujskog i on je morao da sarađuje sa njom od početka svog carovanja. Prvi njegov korak je bio da potpiše odluku da neće osuđivati na smrtnu kaznu visoke plemiće i velike trgovce bez sudske rasprave u boljarskom sudu. Imovina optuženog nije podlijegala konfiskaciji, već se prenosila na udovicu i djecu. Šujski se takođe zakleo da neće reagovati na tajne pritužbe dok se ne potvrde temeljitom istragom i suočavanjem sa čovjekom protiv kojega on svjedoči. Međutim, Šujski se nije uvijek pridržavao svojih obaveza.

Prva akcija nove vlade je bila da uklonjene rukovodeće kadrove iz Moskve u periodu samozvanca rasporedi na državne položaje u udaljenim gradovima. Kneza Rubec-Masaljski je dobio titulu vojvode u Kareliji na sjeveru Rusije, Saltikov je postavljen u istom svojstvu u Ivangorodu, Beljski u Kazanju, Afanasije Vlasjev u Ufu i knez Grigorije Petrovič Šahovski u Putivlju. Mihail Fjodorovič Nagoj je ostao u Moskvi, ali su ga oslobodili obaveza konjušara. Neke Dimitrijeve pristalice, takvi kao što je Molčanov, pobjegle su u Litvaniju i počele da pronose glasine da boljari nijesu ubili Dimitrija već drugog čovjeka.

Preveo sa ruskog i priredio:

VOJIN PERUNIČIĆ

(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"