Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Marković tajno dao 30 miliona eura pomoći, koja nije uplaćena * Marković tajno dao 30 miliona eura pomoći, koja nije uplaćena * Na prvom mjestu hapšenja, pa zdravlje građana * Policajca provjeravaju zbog odavanja tajni „škaljarcima” * U poslaničkim klupama samo 20 žena * Ivica Stanković u maju ide u pennziju * Sačuvajte Malo brdo
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 08-03-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Marijana Laković Drašković:
Venecijanska komisija neće dati pozitivno mišljenje na tužilačke zakone jer ponuđena rješenja vode politizaciji

Vic Dana :)

- Dobar dan imate li tablete protiv inata?
- Imamo.
- E baš neću da ih kupim!

Došle dvije plavuše u voz i obraćaju se kondukteru:
Prva plavuša:
- Ako ne zatvorite prozor ja ću od zime umrijeti - a na to će druga:
- Ako ne otvorite prozor ja ću se ugušiti.
Svađajući se tako jedan čovjek će:
- Predlažem da prvo otvorite prozor da umre ova prva, pa ga zatvorite da se uguši i ova druga i mi ćemo biti mirni...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2021-03-07 FILMSKO PREISPITIVANJE: KINESKA KINEMATOGRAFIJA 4
Runje Shaw (1896 - 1975), začetnik imperije Shaw Brothers Komercijalizacija filmskog izraza Kako su ekonomske reforme uzele maha sredinom `90-ih, a potrošnja postala glavni pogon ekonomskog rasta, kineski stvaraoci shvatili su da moraju podilaziti ukusu gledalaca. Kineski filmovi naprasno su se zatekli u situaciji da moraju da ostvare zaradu na domaćim blagajnama
Dan - novi portal
-PIŠE:

DR RADOSLAV T. STANIŠIĆ


Poslije „Plavog zmaja”, Tjenu je nekoliko godina bilo zabranjeno da se bavi filmom. Od tada je režirao samo tri filma: umješno konstruisani rimejk istorijske melodrame iz 1949. „Xiao cheng zhi chun” (2002), „Go Seigen” (2006), biografiju Vua Ćingjuena, najboljeg igrača goa (kineske igre na tabli) 20. vijeka, i istorijski ep „Lang zai ji” (2009). S druge strane, bio je aktivan kao producent filmova nove, šeste generacije reditelja koji su diplomirali na Pekinškoj filmskoj akademiji 1989. i 1990, kao što je „Zhang ga cheng ren” (1998) Lua Sjuečanga.

Poput prethodno opisanih, doslovce svi ozbiljni kineski filmovi jesu adaptacije objavljenih književnih djela jer se film u Kini doživljava i izučava kao književna forma. Međutim, kako su ekonomske reforme uzele maha sredinom devedesetih, a potrošnja postala glavni pogon ekonomskog rasta, kineski stvaraoci shvatili su da moraju podilaziti ukusu gledalaca. Kineski filmovi naprasno su se zatekli u situaciji da moraju da ostvare zaradu na domaćim blagajnama da bi pokrili sve oskudnije državne subvencije, pa gotovo svi novi filmovi sadrže element masovne atraktivnosti, uključujući i širok ekran i tehnikolor; u Kini se nalazi jedina preostala Tehnikolorova štamparija za prenos boje na svijetu, mada nema prvoklasnih studija za montažu, pa se postprodukcija uglavnom obavlja na drugim mjestima, uglavnom u Japanu.

Radovi mladih umjetnika šestog naraštaja, koji su na početku milenijuma mahom bili u tridesetim godinama, znatno su komercijalniji od filmova njihovih kolega pete generacije. Primjeri za to su „Pekinški bicikl” (2001) Vanga Sjaošueja i „Suzhou he” (2000) Loua Jea. Broj prodatih ulaznica je s tri milijarde godišnje u oko 5000 bioskopa bio u neprekidnom padu od sredine osamdesetih do 2003. zbog popularnosti televizije, koja je dostigla zastupljenost od 90% u gradskim sredinama, i boljeg materijalnog stanja urbane populacije, za koju je film danas samo jedna od mnogih razonoda u slobodnom vremenu. Sve je jača i konkurencija stranih filmova, koje Kineska filmska korporacija može da uvozi u broju koji odgovara trećini domaće godišnje proizvodnje. Osamdesetih i devedesetih snimalo se u prosjeku oko 120 filmova godišnje. Od kraja prošlog vijeka, veliki američki distributeri nastoje da steknu još veći udio u kineskom tržištu, i to vezujući ga za podršku Vašingtona prijemu Kine u Svjetsku trgovinsku organizaciju. Ipak, kineska vlada i dalje štiti domaću kinematografiju pomoću subvencija i sve do 1998. je onemogućavala stranim distributerima direktnu kontrolu nad prihodom od iznajmljivanja. Danas se zarada američkih filmova dijeli napola između Filmske korporacije i holivudskih kuća, ali distribucijom i marketingom se bave isključivo Kinezi. Osim toga, prihod od prodaje bioskopskih ulaznica i broj snimljenih filmova su u porastu. Od 2004. naovamo godišnja zarada na biletarnicama porasla je za preko 30 odsto i u narednih nekoliko godina nastavila istim tempom. Godišnja produkcija je 2006. dostigla 330 filmova, najviše u istočnoj Aziji. Posebno se ističe kategorija blokbastera na kineskom ili da pian („veliki film“), s budžetom od 20 do 50 miliona dolara. Dobar primjer je istorijska drama „Zakletva” (2005) Čena Kaigea.

U poslijeratnom Hongkongu, koji je u to vrijeme bio britanska kolonija, filmove su pedesetih godina proizvodila mala i srednja preduzeća, koja su ipak uspjela da naprave između 150 i 170 filmova godišnje. Uglavnom su se snimale porodične melodrame, mačevalački filmovi (vu-sja) i filmovi s borilačkim vještinama (kung-fu) na kantonskom dijalektu. Šezdesetih su ih zamijenile komedije, urbani mjuzikli i mačevalački filmovi na mandarinskom dijalektu, koje je odlikovalo više nasilja i brza montaža. U to vrijeme, pojavio se i studio Shaw Brothers kao značajna vertikalno integrisana kompanija koja je u Hongkongu imala produkcionu opremu, laboratorije i studije za nadsinhronizaciju, a u Hongkongu, Singapuru i Maleziji sale za projekcije. Shaw Brothers se specijalizovao za mačevalačke filmove na mandarinskom.


NASTAVIĆE SE


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"