Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Kredit sa Abu Dabi fondom ugovarao i Žugić * Kredit sa Abu Dabi fondom ugovarao i Žugić * Pala presuda za „državni udar”, Dikić slobodan * Kazne za građane do 2.000, za firme 20.000 eura * Šćekić neće potpisati da Mladić dobije ulicu * Prosječna plata u Šavniku 95 eura veća nego u Ulcinju * Posao od 550 hiljada eura daju firmi bliskoj DPS-u?
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 06-02-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Robert Vebe, ambasador Njemačke:
– Napredak u oblasti pravosuđa i borba protiv organizovanog kriminala je centralna oblast za pitanje da li se Crna Gora kreće ka EU ili stagnira.

Vic Dana :)

Zašto plavuša ne smije da ulazi na internet sajtove dok je na dijeti? - Zato što joj tamo nude da prihvati kolačiće.


Dođe informatičar na benzinsku pumpu i zamoli prodavača da mu natoči benzin! Prodavač ga pita: - 95 ili 98?
A informatičar veli:
- Dajte mi XP!


Mimoilaze se dva pijana policajca pa kaže jedan:
- Izvini mogu li proći između vas dvojice?
A drugi će:
- Može ali samo jedan po jedan.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2021-02-04 IZAZOVI UNUTRAŠNJE POLITIKE U VRIJEME DIKTATURE KRALJA ALEKSANDRA KARAĐORĐEVIĆA 3
Prva strana Vidovdanskog ustava Kompromitacija demokratskih institucija Feljton smo uradili prema uvodnoj studiji dr Srđana Mićića i dr Nataše Milićević, iz knjige „Kosta St. Pavlović, Dnevnik 1930–1932”, koju su njih dvoje priredili, a objavili Istorijski arhiv Beograda i Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda, 2020. godine
Dan - novi portal
-Pripremio: MILADIN VELjKOVIĆ

Kada je riječ o privrednoj krizi i njenom uticaju na diktaturu, treba reći, da opšta privredna kriza jeste imala ulogu, ali prije u odnosu na već uvedenu diktaturu. Jer diktatura je uvedena početkom 1929, a Velika ekonomska kriza je krenula u oktobru 1929. godine. Možda je donekle uticaj imala agrarna kriza, koja je u Jugoslaviji počela još 1926. godine. Čini se da ipak nije imala i presudnu ulogu, bar ne u zavođenju diktature. Prije bi se složili sa M. Ekmečićem koji je isticao da je Velika recesija, koja je i kasnije pogodila Jugoslaviju, odnosno počev od sredine 1930. godine, uticala, zajedno sa revolucionarnim događanjima u Španiji, na povlačenje diktature, odnosno njeno ukidanje. Laslo Sekelj, što je neobično, prvi period diktature kralja Aleksandra (1929–1931) podvodi pod totalitarizam. Takvo određenje ne stoji iz razloga o kojima je ranije bilo riječi, kada smo govorili o razlici između totalitarnih država i diktature kralja Aleksandra. Drugi period, od 1931. do 1935. godine, i pored ukidanja diktature, jeste imao svojstva autoritarizma.

Zanimljivo je i tačno opažanje M. Ekmečića, koje valja istaći, da je i sama diktatura, s obzirom na to da je kratko trajala, bila „nedovršena”, jer, kako je zapisao: „Prave diktature i temeljiti despotizmi ne ruše se sami od sebe tako brzo”. Iz toga slijedi i zaključak da je i sam kralj shvatao da diktatura ipak nije bila dovoljno dobro rješenje za postojeće stanje. Ona nije donijela mir niti je ujedinila društvo, što je bio njen cilj. Štaviše, diktatura je dodatno produbila sumnje u mogućnost zajedničkog života njenih naroda.

Desetogodišnje iskustvo postojanja Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca pokazalo je da jeste došlo do objedinjavanja naroda bliskih po porijeklu i jeziku, ali ne i prevazilaženja različitih istorijskih, političkih, privrednih i kulturnih granica u kojima su do tada živjeli. Opstajale su i razlike u nivou ekonomske razvijenosti, saobraćajne i privredne povezanosti. Za njihovo ukidanje, ili bar ublažavanje, trebalo je vremena i kompromisa između političkih aktera. Ali njih nije bilo. Nije bilo dovoljno ni ekonomskog napretka i porasta blagostanja stanovnika, što bi ojačalo demokratske potencijale i obezbijedilo uslove za jačanje i održanje demokratije i parlamentarizma. Politička nestabilnost je, međutim, bila permanentna pojava.

Politički poredak Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca/Jugoslavije, iako su ga pravili liberalni intelektualci, bio je, po demokratskom standardu, daleko iza Kraljevine Srbije. Pod izgovorom odbrane integriteta države, raznim nedemokratskim mjerama od samog početka kompromitovane su razne demokratske institucije. Kralj Aleksandar je pokazivao težnju da se nametne kao dominanta figura u političkom životu zemlje. Konstantno je nastojao da ojača svoj uticaj na rad Vlade i parlamenta. Istraživači su ustanovili da su samo dvije vlade, od 24 koliko ih je bilo u periodu 1918–1929. godine, pale u Skupštini. Vlade su sastavljane na dvoru i bile su prije svega odgovorne kruni, a ne Narodnoj skupštini. Kralj Aleksandar je rušio i vlade koje su imale parlamentarnu većinu, ali i održavao one koje nijesu imale povjerenje parlamenta. Sam Vidovdanski ustav 1921. godine donesen je pod sumnjivim i ne sasvim demokratskim okolnostima. Izmijenjen je raniji sporazum usvojen u Krfskoj deklaraciji, po kojem je Ustav trebalo donijeti dvotrećinskom većinom. On je usvojen tijesnom većinom i preglašavanjem na nacionalnoj osnovi. U pridobijanju podrške za vladin predlog ustava, zasnovan na centralističko-unitarističkom uređenju, nijesu birana sredstva. Jugoslovenskoj muslimanskoj organizaciji (JMO) obećavana je materijalna podrška i pružani ustupci u školskoj i vjerskoj autonomiji. U drugim slučajevima bilo je pritiska, podmićivanja i kupovine glasova. Iz toga su proistekli i brojni problemi političkog i državnog poretka. Među glavnim su kriza parlamentarizma i međunacionalnih odnosa, pitanje nejasnih identiteta i simbola države, podijeljenost po etničkim, „plemenskim i pokrajinskim” granicama, zakonodavna anarhija i dr.

Kriza parlamentarizma u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenca imala je donekle slične uzroke kao u Evropi.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"