Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zbog poraza predlagao svoju smjenu, partija odbila * Zbog poraza predlagao svoju smjenu, partija odbila * Počasna državljanstva pod lupom MUP-a * Saradnicama Duška Kneževića kućna robija i uslovna kazna * Dječaka brutalno tukli i batinanje snimali telefonom * Podjednako se plaše i vakcine i korone * Laureati Ivan, Jovana, Milica i Vasilije
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 25-01-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Miloš Konatar, poslanik Građanskog pokreta URA:
Novo lice na čelu DPS-a – promjene.

Vic Dana :)

Tri dječaka pričaju čiji je otac najbrži. Jedan kaže:
- Moj otac je fudbaler, ali je tako brz, kada šutne loptu na gol sa 11 metara, otrči i sam je uhvati.
Drugi kaže:
- Moj otac je još brži, on baci kamen sa brda i strči dolje pa ga uhvati.
Treći kaže:
- Moj otac je najbrži. On radi u opštini do tri sata, a već u pola tri je kod kuće!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton KOMUNISTIČKO OSVAJANJE VLASTI NA BALKANU 1944–1947. GODINE 12
Tito i članovi Nacionalnog komiteta sa Šubašićem Pregovori Tita i Šubašića Feljton smo priredili prema doktorskoj disertaciji dr Olivere Dragišić, naučne saradnice Instituta za noviju istoriju Srbije iz Beograda
Dan - novi portal
Za razliku od Rumunije i Bugarske, u Jugoslaviji su se tokom rata razvila dva pokreta otpora, četnički i partizanski. Internacionalizovana od početka rata, oba pokreta su posjedovala potencijal da iz zametaka administrativnih mreža koje su organizovali na teritorijama pod svojom kontrolom, razviju poslijeratnu strukturu vlasti. Poslije pada Italije i nakon Teheranske konferencije, partizanski pokret otpora je, odlukom saveznika, bio najprije vojno ojačan, a potom i politički podržan. U savezničkim planovima već krajem 1943. godine bilo je jasno da će se poslijeratna jugoslovenska struktura vlasti razvijati iz partizanskog pokreta.

Transfer vlasti sa kraljevske na Titovu vladu bio je izveden raspuštanjem Purićeve vlade u kojoj je Mihailović, kao vojni ministar, predstavljao vezu između krune i četnika. Drugi korak napravljen je kada su se ban Ivan Šubašić i Tito susreli na Visu u junu 1944. godine. Dogovarajući se sa Šubašićem o organizovanju zajedničkog koordinacionog tijela koje bi do formiranja nove vlade vodilo borbu protiv okupatora, Tito nije pregovarao sa jugoslovenskom vladom, već sa Šubašićem kao predstavnikom neoformljene jugoslovenske vlade u izbjeglištvu, predstavnikom hrvatskog naroda i sovjetskim agentom. Šubašić je Titu u budućoj vladi namijenio mjesto koje je do tada u kraljevskoj vladi imao Dragoljub Mihailović. Predstavnika Srba iz Srbije, nekomunista, već u toj, Šubašićevoj vladi, nije bilo.

Početkom jula 1944. godine, Tito je od Staljina „zahtijevao“ vojnu pomoć, odnosno da se „... riješi pitanje Srbije koje je za nas jako važno jer od toga zavisi konačan uspjeh u stvaranju demokratske federativne Jugoslavije“. Posljedica ulaska Crvene armije na srpsku teritoriju je bila „Operacija Beograd“, odnosno uvođenje jugoslovenskih partizana u srpsku i jugoslovensku prestonicu gdje se dalje, na unutrašnjem institucionalnom planu, mogla odvijati izgradnja novog sistema. U tom trenutku, 20. oktobra 1944. godine, u Šubašićevoj vladi je, sa stanovišta budućih vlastodržaca, posao bio obavljen jer je Šubašić, kao britanski eksponent, ali i sovjetski agent (prema istraživanjima A. Timofejeva) u toj vladi sažimao tri važne funkcije: mjesto predsjednika vlade, spoljnih poslova i, u prvo vrijeme, ministra vojske, dok je Ministarstvo unutrašnjih poslova bilo povjereno drugom sovjetskom agentu, Savi Kosanoviću. Najvažnija ministarstva u strategiji komunističkog osvajanja vlasti (vojska, spoljni poslovi, sudstvo i unutrašnji poslovi) na taj način su se bez trzavica kasnije mogla predati Titu „u ruke. Uz sve to, AVNOJ i NKOJ su u Jugoslaviji bili priznati kao nosioci izvršne vlasti. U međuvremenu je britanskim stratezima, poslije Titovog nenajavljenog odlaska u Moskvu u septembru 1944. godine, postalo jasno da je ulaganje u partizanski pokret za njih bila pogrešna investicija. Dalji proces strukturiranja vlasti u novoj Jugoslaviji bio je uslovljen britanskim nastojanjima da u budućoj jugoslovenskoj strukturi vlasti održe bar nekakve pozicije. Kada je Čerčil sa svojim procentualnim predlozima („fifti-fifti“ u slučaju Jugoslavije) o podjeli Balkana stigao u Moskvu, Staljin je svojom vojnom čizmom već čvrsto stajao na Balkanu.

Beogradskim sporazumom početkom novembra 1944. godine, u novoj rundi pregovora između Tita i Šubašića o daljem procesu izgradnje vlasti, Britanci su još jednom bili poraženi jer je tada bila donijeta odluka da se institucija kralja ukine, te da bude zamijenjena institucijom namjesništva. Upoznat sa zahtjevima koji su kao aneks dogovoru Tito–Šubašić, stigli iz Moskve, Tito je sastavio preliminarni spisak buduće vlade. Britanci su još mogli da ostvare uticaj preko izbora namjesnika i zahtjevom da AVNOJ bude proširen članovima iz predratne narodne skupštine, što su na Jalti i predložili.

Početkom marta je bio postignut dogovor o sastavu namjesništva pri čemu su bili uvaženi Titovi predlozi. Kraljeva i Titova vlada su 5. marta podnijele ostavke da bi bila formirana nova, jedinstvena vlada. Proces koji je počeo u junu 1944. godine je bio završen u martu 1945. godine. Sve tri savezničke države su tu novu vladu priznale.

PRIREDIO:

MILADIN VELjKOVIĆ

(KRAJ)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"