Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zbog poraza predlagao svoju smjenu, partija odbila * Zbog poraza predlagao svoju smjenu, partija odbila * Počasna državljanstva pod lupom MUP-a * Saradnicama Duška Kneževića kućna robija i uslovna kazna * Dječaka brutalno tukli i batinanje snimali telefonom * Podjednako se plaše i vakcine i korone * Laureati Ivan, Jovana, Milica i Vasilije
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 25-01-2021

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Miloš Konatar, poslanik Građanskog pokreta URA:
Novo lice na čelu DPS-a – promjene.

Vic Dana :)

Tri dječaka pričaju čiji je otac najbrži. Jedan kaže:
- Moj otac je fudbaler, ali je tako brz, kada šutne loptu na gol sa 11 metara, otrči i sam je uhvati.
Drugi kaže:
- Moj otac je još brži, on baci kamen sa brda i strči dolje pa ga uhvati.
Treći kaže:
- Moj otac je najbrži. On radi u opštini do tri sata, a već u pola tri je kod kuće!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2021-01-21 FILMSKO PREISPITIVANJE: JAPANSKA KINEMATOGRAFIJA 4
Scena iz Kurosavinog filma „Ran” Egzistencijalizam japanskog manira Kurosavina vizija ljudskog iskustva vuče korijene iz sistema vrijednosti feudalnog Japana. Zen-budizam, samurajski kodeks bušido (ili „način života ratnika” – odanost i samopregor) i odnos učitelj-učenik sveprisutni su etički elementi u njegovim djelima
Dan - novi portal
-Piše:DR RADOSLAV T. STANIŠIĆ

U filmovima „Sedam samuraja” i „Krvavi presto” Kurosava je uspio da džidai-geki od običnog akcionog žanra podigne na nivo umjetničke forme. Nakon ekranizacije komada „Na dnu” (1957) Maksima Gorkog, snimio je tri izvanredne čanbare – „Skrivena tvrđava” (1958), „Jodžimbo/Telesna straža” (1961) i „Sandžuro” (1962). Mada u tim filmovima nema tematskih dubina njegovih prethodnih džidai-gekija, oni su ipak remek-djela kompozicije širokog ekrana, a po vizuelnom bogatstvu uspješno pariraju svojim prethodnicima. U Kurosavinu nadležnost je 1960. prešla jedna produkciona grupa u Tohou, nad kojom je dobio potpunu kontrolu. Prvo djelo grupe Kurosawa Production bilo je „Zli mirno spavaju” (1960), film o kolektivnoj, odnosno društvenoj odgovornosti u formi misterioznog ubistva. Uslijedili su „Jodžimbo”, „Sandžuro” i „Između neba i pakla” (1963), čudesno formalizovan film o otmici i istrazi, djelimično prema romanu Eda Makbejna, koji sadrži neke od tematski najsloženijih kadrova širokog ekrana u Kurosavinom stvaralaštvu. Onda je došao „Riđobradi” (1965), priča o stažiranju mladog ljekara u Japanu na kraju dinastije Tokugava. Fox je zatim pozvao Kurosavu da snimi sekvence na japanskom za ep o bici za Perl Harbor „Tora! Tora! Tora!” (Ričard Flajšer, 1970). Međutim, bilo je to gorko iskustvo za obje strane a Kurosavin snimljeni materijal je odbijen. Po povratku u Japan, Kurosava je nakon šest godina pauze, kinematografiji podario još jedno remek-djelo. „Dersu Uzala” je sovjetsko-japanska koprodukcija snimljena 70-milimetarskom kamerom sa šestokanalnim zvučnim zapisom. Radnja se odigrava u šumama istočnog Sibira na kraju XIX vijeka, a govori o prijateljstvu između ostarelog lovca plemena Goldi i mladog ruskog geodete. Film je 1977. osvojio nagradu za najbolji film festivala u Moskvi i američkog Oskara. Kurosava je 1980. dovršio djelo „Kagemuša /Sjenka ratnika”, tragičan džidai-geki smješten u XVI vijek, za vrijeme građanskih ratova.To je iste godine bio jedan od filmova koji su podijelili Gran pri u Kanu, ali uprkos njegovoj veličanstvenosti, bio je samo generalna proba za remek-djelo „Ran/Haos” (Ran, u bukvalnom prevodu „rasulo”), snimljen 1985. U tu japansko-francusku koprodukciju uloženo je deset miliona dolara. Bio je to najskuplji film u istoriji Japana i vrhunac Kurosavinog životnog stvaralaštva – stilizovana, epska verzija Kralja Lira u kontekstu istih dinastičkih ratova koji su prikazani u Kagemuši. „Ran” je u svijetu priznat kao njegov najveličanstveniji, najdublji i najveštije snimljen film.

Kurosava je 1987. najavio da će prestati da se bavi režiranjem jer je poslije „Rana” moglo još vrlo malo toga da se kaže, ali je 1990. ipak producirao osmodjelni fantastični omnibus „Snovi” („Yumej”, a 1991. i kontemplativnu „Rapsodiju u avgustu” („Hachi-gatsu no rapusodi”), razmišljanje o atomskom napadu na Nagasaki pred sam kraj Drugog svjetskog rata. Kurosava je, bez ikakve sumnje, velikan svjetske kinematografije. Poput Tarkovskog i Antonionija, on je istinski autor svojih filmova. Sam je organizovao kadrove, sam montirao i sam pisao scenarije za svoja djela. Vjerovatno je da je znao više o zapadnim stilovima pravljenja filmova nego bilo koji od njegovih japanskih kolega i uvijek je tvrdio da u pogledu stila mnogo duguje Džonu Fordu (i američki film se odužio Kurosavi kad mu je 1991. dodijeljen Oskar za životno djelo).

Prije nego što je počeo da se bavi filmom, Kurosava je studirao slikarstvo Zapada, ali ne bi bilo ispravno kazati da zapadnjački „izgled” njegovih filmova podrazumijeva i zapadnjačke vrijednosti. Mada ga zapadni kritičari ponekad pogrešno predstavljaju kao humanistu, on je zapravo bio fatalista ili, u najmanju ruku, egzistencijalista, i to u suptilnom, ali nadasve tipično japanskom maniru. Njegova vizija ljudskog iskustva vuče korijene iz sistema vrijednosti feudalnog Japana. Zen-budizam, samurajski kodeks bušido (ili „način života ratnika" – odanost i samopregor) i odnos učitelj-učenik sveprisutni su etički elementi u njegovim djelima. Zbog izuzetne univerzalnosti njegovog duha, u Kurosavi možemo prepoznati sebe.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"