Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Podrška mandataru za prozapadni kadar u bezbjednosti * Virus odnio još osam života, zaraženo 354 * Na Danima sudstva kršili mjere NKT-a * Zbog riječi „splačina” 15 dana zatvora * URA ne odustaje od MUP-a i odbrane * Bajagi najdragocjenija nagrada od kolega * Masakr u Francuskoj, Makron naredio mobilizaciju vojske
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 30-10-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Predrag Spasojević, predsjednik Sindikata uprave i pravosu&:
Nepravedno je da je funkcionerima zakonom obezbijeđeno da nakon prestanka funkcije bezbrižno uživaju u jednoj godini primanja ekstremno visoke zrade bez ikakvog rada, a da radnici to pravo nemaju.

Vic Dana :)

Upita neki čiča dijete u parku:
- Je li mali, a kako se ti zoveš?
- Čiko, zovem se isto kao i moj tata, odgovori mališa i nastavi s igrom.
- A kako se zove tvoj tata?, uporan je stari.
- Isto kao i ja - reče mali.
A čiča, sad već uzrujan:
- Pa dobro, a kako vam je obojici ime?!
- Pa ISTO, naravno.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton JUGOSLAVIJA I BUGARSKA – HRONIKA NEUSPJEŠNOG PRIJATELJSTVA 2
Josip Broz Tito Propalo ujedinjenje Jugoslavije i Bugarske Feljton smo priredili prema knjizi dr Petra Dragišića i dr Olivere Dragišić „Jugoslavija i Bugarska 1944–1980, hronika neuspješnog prijateljstva“, koju je izdala Stella Polare iz Beograda, 2019. godine
Dan - novi portal
-Priredio: MILADIN VELjKOVIĆ

Posebno važan indikator nove klime u odnosima Beograda i Sofije predstavljali su pregovori o federaciji Jugoslavije i Bugarske, koji su se intenzivno odvijali krajem 1944. i početkom 1945. godine.

Ovi ambiciozni planovi o integrisanju dvije države i kreiranju mamutskog južnoslovenskog entiteta od Crnog mora do Trsta raspali su se u sudaru sa nepovoljnim međunarodnim kontekstom, ali su pregovori o ujedinjenju dvije države pokazali i velike razlike u stavovima Beograda i Sofije o strukturi planirane južnoslovenske federacije. Dok je Beograd pledirao za obrazovanje takvog tipa zajednice u kojoj bi Bugarska činila tek jednu od jugoslovenskih federalnih jedinica, dotle je Sofija insistirala na dualnoj federaciji Jugoslavije i Bugarske na paritetnoj osnovi. Ova bugarska vizija južnoslovenskog ujedinjenja nije se uklapala u ambiciozne planove novog jugoslovenskog režima, koji je nastojao da u najvećoj mogućoj mjeri kapitalizuje svoju moć u regionu na samom kraju Drugog svjetskog rata. Ove ambicije u pravcu zapada (Trst i Koruška) nijesu bile realizovane. Osim toga, Jugoslavija demonstrira svoje liderske ambicije u regionu tokom prvih poslijeratnih godina i politikom prema Albaniji i Grčkoj.

Svjesna svoje tadašnje snage, odnosno činjenice da je njena armada na kraju Drugog svjetskog rata brojala oko 800 hiljada boraca, ali i suočena sa slabošću njenih susjeda, Jugoslavija je tokom prvih poslijeratnih godina nastojala da iskoristi novonastale prednosti i znatno ojača svoje pozicije na Balkanu. Otuda je i zamisao o jugoslovensko-bugarskoj federaciji Broz nastojao da prilagodi svojim imperijalnim idejama na Balkanu. Tako Jugoslavija nije bila spremna da prihvati dualni model federacije za koji je pledirala Sofija.

Sporenja Beograda i Sofije oko strukture buduće federacije od „Trsta do Crnog mora“ nijesu, međutim, dovela do kraha ovog projekta. Do propasti ove ambiciozne ideje došlo je odlukom velikih sila. I sam impuls pregovorima o federaciji došao je sa strane. Edvard Kardelj je u svojoj knjizi „Borba za priznanje i nezavisnost nove Jugoslavije 1944–1957” istakao da je plan o integrisanju Jugoslavije i Bugarske iznio Staljin u razgovoru sa Titom septembra 1944. godine. Samo nekoliko mjeseci kasnije spoljni faktori blokirali su dalje pregovore. London i Vašington su, naime, demonstrirali jasno protivljenje ideji jugoslovensko-bugarske federacije. U mogućoj jugoslovensko-bugarskoj federaciji Britanci su, naime, vidjeli prijetnju svojim pozicijama na Balkanskom poluostrvu, odnosno u Grčkoj.

Nespremni na konfrontaciju sa zapadnim saveznicima Sovjeti su odustali od projekta federacije, što su, razumije se, morali da prihvate i njihovi balkanski sateliti – Beograd i Sofija. Tako su početkom 1945. godine međunarodne konstelacije onemogućile integrisanje Jugoslavije i Bugarske. No, i da nije bilo međunarodne opstrukcije, ideja o federaciji Jugoslavije i Bugarske u tom trenutku ne bi mogla da se realizuje usled već pomenutih razlika u gledanjima Beograda i Sofije na strukturu eventualne federacije. To će direktno podvući Moša Pijade, koji je bio važan učesnik pregovora o jugoslovensko-bugarskoj federaciji, u pismu Josipu Brozu Titu 17. februara 1945. godine. Pijade je obavijestio Tita da se vlada Velike Britanije otvoreno suprotstavila planovima o integraciji Jugoslavije i Bugarske, ali je naglasio da bi i bez, kako je naveo, „međunarodnih smetnji“, realizacija plana o jugoslovensko-bugarskoj federaciji bila nemoguća, s obzirom na razlike u konceptima samog karaktera federacije (dualizam, ili Bugarska kao sedma jugoslovenska republika) u Beogradu i Sofiji. Pijade je, međutim, ipak smatrao mogućim da se u tom trenutku sa Bugarskom zaključi ugovor o prijateljstvu, saradnji i uzajamnoj pomoći.

Britanski pritisak na Sovjete je, međutim, onemogućio i sklapanje ugovora koji je Pijade u pismu Brozu pomenuo. Tako su Beograd i Sofija bili prinuđeni da potpisivanje ovog bilateralnog sporazuma odlože do 1947. godine, kada su Tito i Dimitrov potpisali Ugovor o prijateljstvu, saradnji i uzajamnoj pomoći.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"