Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Država odobrila kredit da se „Bemaksu” isplate četiri miliona * Važno je da Vlada dobro radi, a ne jesu li lideri u njoj * Drogu do 16. godine probalo 14 odsto maloljetnika * Od države dobijaju milijardu, a neće da plate 340 eura * Crni dnevni rekord, sedmoro umrlo, 301 zaražen * U Italiji i Britaniji po 25.000 zaraženih * Tači preko amandmana pokušava da okonča rad Specijalnog suda
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-10-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
M​irjana Spremo Jančevska, politikolog:
Građane ste obmanuli predizbornim obećanjima kako vas ništa ne zanima osim Crkve i pada režima, a vi biste da im ponovo asfaltirate put za povratak. Umjesto što ucjenjujete, bolje bi bilo da ste se pozabavili biračkim spiskom i predstojećim popisom.

Vic Dana :)

Usred žestoke svađe žena se izviče na svog muža: - Reci samo još jednu riječ i odmah se vraćam kod svoje majke! - Taksi.


Perica pita oca:
- Tata mogu li uzeti tvoj auto večeras?
- Je li za šta ti služe noge?
- Lijeva za kvačilo, a desna za kočnicu i gas!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-10-26 FILMSKO PREISPITIVANJE: ŠPANSKA KINEMATOGRAFIJA 12
Luis Bunjuel – uvijek radikalan „Fantom slobode” najrevolucionarniji Preplićući epizode iz prošlosti i sadašnjosti, što stalno zbunjuje naša narativna očekivanja, Bunjuel je proizveo pravi nadrealistički esej o političkom nasilju, nekrofiliji i sadizmu, koji se nalaze u temeljima buržoaskih kulturnih konvencija i koji pretvaraju ličnu slobodu u neuhvatljivog fantoma
Dan - novi portal
Hipnotički privlačan film „Ljepotica dana” je podjednako lijep po svojoj umjetničkoj mudrosti i po svojoj divnoj vizuelnoj pojavnosti, te je sasvim zasluženo osvojio Zlatnog lava na Venecijanskom festivalu 1967. godine. Kao da je žurio da protivurječi sopstvenim izjavama, Bunjuel se okrenuo novom projektu čim je film „Ljepotica dana” ušao u redovnu eksploataciju. Njegov sledeći film, „Mlečni put” (, Francuska, 1969) simbolička je istorija Katoličke crkve s njenim jeresima i šizmama, prikazana kao niz scena o dvoje skitnica koje putuju od Pariza do svetilišta apostola Jakova u Santijagu de Komposteli (Sv. Jakov u zvjezdanom polju). Međutim, film Tristana (1970) nije izazvao nikakve sumnje. Ova francusko-italijanska koprodukcija, čija se radnja događa u starom španskom gradu Toledu tokom dvadesetih godina prošlog vijeka, govori o dekadentnom aristokrati Don Lopeu koji sistematski razara i pretvara u roba svoju nevinu mladu štićenicu Tristanu (ime izvedeno od triste – tužan). Naredni Bunjuelov film, „Diskretni šarm buržoazije” (Francuska, 1973), zakoniti je naslednik i „Zlatnog doba” (1930) i „Anđela uništenja” (1962), s tim što je surovi ujed ovih filmova zamijenjen blagom podsmešljivom ironijom. Ova raskošna satira slabosti i ludosti privilegovane klase ustrojena je kao produženi san Don Rafaela, ambasadora latinoameričke zemlje Mirande u Francuskoj, zemlje u kojoj vlada vojni diktatorski režim i koja bilježi najveći broj ubistava u svijetu. Don Rafaelov san, koji uključuje i snove drugih likova i snove u snovima, odnosi se na stalno sprečavane pokušaje šest prijatelja da zajedno večeraju na miran i civilizovan način. Film je, u stvari, dugi niz isprekidanih epizoda i u tom pogledu Bunjuel je napravio divnu parodiju mehanizama narativnog filma. U filmu „Fantom slobode” (Le fantome de la liberte, Francuska, 1974) Bunjuel nastavlja eksperimente koje je započeo u „Diskretnom šarmu buržoazije”, te bi se moglo reći da je poslije „Andaluzijskog psa” i „Zlatnog doba”, „Fantom slobode” njegov stilski najrevolucionarniji film. Da bi stvorio epizodnu naraciju, koja je istovremeno kružna i samoodražavajuća, Bunjuel u ovom filmu kombinuje skoro sva znana pripovijedna sredstva – narativno slikanje, gotski način, epistolarni oblik, sveznajućeg naratora, flešbek, uzoritu priču, scenu sna i gustu mrežu aluzija na druge filmove. Preplićući epizode iz prošlosti i sadašnjosti, što stalno zbunjuje naša narativna očekivanja, Bunjuel je proizveo pravi nadrealistički esej o političkom nasilju, nekrofiliji i sadizmu, koji se nalaze u temeljima buržoaskih kulturnih konvencija i koji pretvaraju ličnu slobodu u neuhvatljivog fantoma.

Za svoj poslednji film Bunjuel je odabrao da adaptira kratki roman Pjera Luisa „Žena i njena igračka”. Film „Taj mračni predmet želja” (1977) uljuđeno je i hladno ironično djelo o mladoj španskoj djevojci koja izaziva i konačno očerupa sredovječnog francuskog udovca. Bunjuel pojačava ironiju dodjeljujući istu ulogu „predmeta” iz naslova filma dvjema glumicama koje potpuno različito izgledaju, kako bi time nagovijestio višeznačnu prirodu same želje. Cijelim svojim djelom, od filma „Andaluzijski pas” do filma „Taj mračni predmet želja”, Bunjuel se dokazao kao najveći eksperimentator i anarhista od svih stvaralaca u istoriji igranog filma. On je prije svega sjajan satiričar, uporediv s Gojom i Sviftom, koji je koristio seksualnu patologiju kao metaforu za izobličavajuću prirodu buržoaske hrišćanske kulture. Nekrofilija, sadomazohizam, fetišizam, Ijudožderstvo i zvjerstvo su za Bunjuela ujedno uzroci i posljedice masovne psihoze koju nazivamo zapadnom civilizacijom. Kao i svi veliki satiričari, Bunjuel je jednovremeno bio moralista, humorista i surovi društveni kritičar koji se nadao da će izlaganjem mučne neljudskosti Ijudskih bića učiniti da ona na neki način postanu bar malo Ijudskija. Salvador Dali u svojoj knjizi „Tajni život Salvadora Dalija” (1942) Bunjuela je opisao kao ateistu i marksistu, a katolički lobi u Vašingtonu je preko Stejt departmenta primorao Bunjuela da 1943. godine podnese ostavku na mjesto u Muzeju moderne umjetnosti.

Piše:

DR RADOSLAV T. STANIŠIĆ

(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"