Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Četvrtina para ide Bemaksu * Vlada će biti ekspertska i politička * Poslije izbora dobio 45 hiljada kredita * Brajović saslušan zbog petlje * Izbore ponavljati samo ako utiču na izborni rezultat * Čola Naksi zvijezda za sva vremena * Tači i Veselji opstruišu rad Specijalnog suda za zločine OVK
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 14-10-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Marko Milačić, predsjednik Prave Crne Gore:
– Sada je vrijeme da svi koji se bavimo procesom konstituisanja nove vlade shvatimo koliko je manje bitan bilo koji pojedinac u odnosu na ogromnu istorijsku stvar koju gradimo.

Vic Dana :)

Ulazi mušterija sa maskom preko očiju u pekaru: – Molim Vas dajte mi jednu integralnu kiflu.
– U redu gospodine. A zašto ste masku podigli preko očiju - upita pekar.
Mušterija: – Da ne vidim burek.


Napala banda puževa kornjaču. Dolazi policija i radi uviđaj i pita policajac kornjaču:
- Kako se napad dogodio?
- Ne znam, izveli su to munjevito!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-10-11 RUSKI PISCI NOBELOVCI 11
Crvenoarmejac Solženjicin, 1943. godine Preko sibirskih logora do Stokholma Feljton je priređen po knjizi prof. dr Dragana Koprivice „Ruski pisci nobelovci“, ITP „Unireks“, Podgorica, 2005. godine
Dan - novi portal
-Piše: PROF. DR DRAGAN KOPRIVICA

Aleksandar Isajevič Solženjicin (1918–2008), ruski pisac jevrejskih korijena, drugi je po redu nobelovac iz Rusije, koji Nobelovu nagradu, nakon Pasternaka, nije mogao primiti u godini kad je proglašen kao laureat. Pasternak je proglašen za nobelovca 1958, umro 1960, a tek je 1989. godine njegovom sinu, Jevgeniju, u Stokholmu uručena diploma i medalja Nobelove nagrade. A Solženjicinu su diploma i novčani iznos, umjesto 1970, uručeni 1974. godine, nakon protjerivanja iz SSSR-a. Nagrada mu je bila namijenjena, kako je stajalo u ocjeni Žirija u Stokholmu: „za etičku snagu, kojom slijedi neiscrpne tradicije ruske književnosti, posebno za romane ‘Odjeljenje za rak’ i ‘U prvom krugu’, djela posvećena odbrani humanističkih ideala“.

Svojim verzijama više zapisa iz mrtvog doma Solženjicin je nastavio žanr tzv. „logorske proze“, čiji je najveći začetnik i predstavnik svakako Dostojevski romanom „Zapisi iz Mrtvog doma“. Solženjicin je stekao svjetsku slavu, poziciju disidenta duži niz godina i buru protesta s adrese sovjetske dežurne kritike. Iako je u Drugom svjetskom ratu uznapredovao čak do čina kapetana, krajem 1945. je zbog prepiske sa svojim prijateljem, u kojoj su kritikovali Staljina, uhapšen, i dobio „svega“ osam godina prinudnog rada od Moskve do Kazahstana. A 1952. mu je na robiji operisan tumor, što mu je zasigurno poslužilo i kao materijal za roman „Odjeljenje za rak“. Zatim je još tri godine, do rehabilitovanja, boravio u Kazahstanu, u progonstvu, kao učitelj matematike i fizike, da bi se potom na poziv A. Tvardovskog, koji je bio urednik „Novog svijeta“, vratio u Moskvu. Godine 1962. Solženjicin objavljuje kratki roman „Jedan dan Ivana Denisoviča“, o jednom od nebrojenih, depresivno klišetskih, mučnih dana jednog robijaša u ruskom logoru, a djelo, nažalost, stiče veći publicitet preko neknjiževnih, političkih konotacija.

U „Odjeljenju za rak“ (1967), čije je prvo cjelovito izdanje objavljeno na ruskom jeziku u Italiji, u Milanu, 1968. godine, te Frankfurtu, Londonu i Parizu, i u „U prvom krugu“ (1969), štampanom na ruskom u SAD (Njujork), kao i u Frankfurtu i Beogradu, prisutan je angažovaniji stav autora na štetu neospornih literarnih vrijednosti. Do ova dva romana, štampana u inostranstvu, tadašnja sovjetska čitalačka publika nije mogla doći. A za Solženjicina je i dalje važio epitet „antisovjetski“ pisac, koji „zlobno kleveće“ na račun „izdvojenih i manje važnih detalja“ sovjetske realnosti. Njegovim imenom, kao i postupcima intelektualca liberalne orijentacije, manipuliše se na Zapadu. Nakon isključivanja iz Saveza pisaca SSSR-a, Solženjicin protestuje, obraća se Kongresu Saveza, uz poziv da u bunkeru ne drže skrivane stranice logoraške sovjetske svakodnevice. Godine 1970. Žiri u Stokholmu ga proglašava za dobitnika Nobelove nagrade, ali mu je onemogućeno da pređe granicu Rusije. Sovjetske vlasti mu predlažu „kompromisno rješenje“, da nagradu ipak može primiti, ali u Moskvi, i to bez držanja svečane besjede, što je odbio. Nakon objavljivanja preko granice SSSR-a prvog dijela „Arhipelaga Gulag“, po odluci Vrhovnog sovjeta, biva protjeran 1974. godine, a potom boravi u Cirihu, pa u Vermontu (SAD).

Tek nakon dvije decenije Solženjicin se vraća u Rusiju (1994) i biva euforično dočekan, a 1997. u Moskvi, kad je u njegovu čast ustanovljena nagrada „Solženjicin“, publikuje knjigu o svom prisilnom stranstvovanju tokom dvadeset disidentskih godina.

Kao rukom proviđenja, nakon što je Dostojevski svoj roman o robiji u Sibiru, „Zapisi iz Mrtvog doma“, u cjelini, prvi put objavio u časopisu „Vrijeme“ 1862. godine, Solženjicin tačno sto godina kasnije, 1962, objavljuje svoju verziju zapisa iz mrtvog, ali sovjetskog doma, kratki roman „Jedan dan Ivana Denisoviča“. Svojim literarnim dokumentom ponavlja storiju Dostojevskog, ostvarujući i sam vrhunske književne domete, dokazujući da je mrtvi dom vječan, a da se u njemu samo smjenjuju generacije okrivljenih, među kojima su redovni stanari i pisci, spremni da za ideju robijaju u zatvorima carske Rusije, ili u staljinističkim logorima, svejedno.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadr¹kom.

Zabranjen je govor mr¾nje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadr¾aj neæe biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar na¹em MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom èlanku kr¹i Kodeks novinara, prijavite na¹em Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji æe biti odr¾ani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"