Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Da bismo demontirali partijsko pravosuđe, prvo moramo izvršnu vlast * Bemaksu posao od 1,4 miliona eura * DF da podrži vladu manjina, SNP-a, URA i Demokrata * Sistem paralisan, dvije sedmice bez sjednice Vlade * Vučić zvao Putina da mu se „opravda” * „Eto” najavljuje novi studijski album * PzP i Ujedinjena podržali sporazum lidera
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-09-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dejan Mirović, univerzitetski profesor:
Đukanoviću bi najbolje bilo da se povuče prije isteka mandata.

Vic Dana :)

Ode čovjek kod jednog sijedog mudraca. Ovaj ga pomiluje po glavi i kaže: „Prohodaćeš!”
Misli se čovjek: „Kakav prevarant, pa ja sam mogao hodati i bez njegovih mudrolija!”
Izađe vani, kad ono, nema mu auta.
Mujo bijesan zove apoteku i kaže: - Ove vaše tablete za putovanje uopšte ne vrijede! Popio sam pet tableta i još uvijek sam kod kuće.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-09-09 SRPSKO-HRVATSKE RAZMIRICE U KRALJEVINI SHS/JUGOSLAVIJI 4
DR SOFIJA BOŽIĆ Predlagane „čisto hrvatske” i mješovite oblasti Feljton smo priredili prema knjizi dr Sofije Božić „Srbi u Hrvatskoj-hegemonisti ili potlačeni?”, koju je izdala „Prosveta” iz Beograda, 2019
Dan - novi portal
-Priredio: MILADIN VELjKOVIĆ

Jedno od značajnih pitanja koje se postavljalo uoči donošenja Ustava bilo je pitanje imena naroda. Ljuba Jovanović je u tom pogledu zauzeo nedvosmislen stav: srpsko, hrvatsko i slovenačko ime, kao stara narodna imena, moraju ostati u upotrebi, dok jugoslovensko ime treba da se koristi samo u administraciji i komunikaciji s inostranstvom. Jugoslovensko ime je za radikalskog prvaka bilo „nenarodno”, „vještačka tvorevina” koja ima politički karakter jer označava državnu, a ne etničku pripadnost. U zalaganju za to ime on je vidio nastavak nekadašnje borbe protiv srpskog imena, borbe istih onih snaga koje su u Habzburškoj monarhiji podržavale austrijski i mađarski politički naziv.

Kao što je bio za očuvanje imena konstitutivnih naroda Kraljevine, Lj. Jovanović je bio i za očuvanje oba pisma, ćiriličnog i latiničnog. Javljajući se povodom zahtjeva, koji su isticani u dijelu javnosti, za zamjenu prvog pisma onim drugim, on je podsjećao čitaoce „Novog života” da treba brižljivo čuvati srpsku, hrvatsku i slovenačku tradiciju i ne odricati se olako specifičnosti nastalih tokom istorijskog razvitka. Da bi dokazao zašto je ćirilicu, kao element tradicije, neophodno zadržati, Jovanović je koristio naučne argumente koji pokazuju da je riječ o savršenijem, fonetskom pismu, za razliku od latinice koja ne dozvoljava primjenu Vukovog načela „piši kao što govoriš”. Pošto je pitanje pisma tijesno povezano s pitanjem pravopisa, za koji su se Srbi ljuto borili cijelih 50 godina, odbacivanje teško stečenih dostignuća Vuka Karadžića, Đure Daničića i mnogih drugih njihovih prethodnika i saradnika predstavljalo bi jedan veliki korak unazad. Ipak, Lj. Jovanović nije bio ni za potpuno potiskivanje latinice, smatrajući kako ima razloga da i to, duboko ukorijenjeno pismo, ostane u upotrebi, prije svega zbog održavanja veza sa Zapadom.

Za ravnopravnost dva pisma zalagao se i profesor iz Splita Stjepan Roca. Na agresivnu hrvatsku propagandu protiv ćirilice kao izraza tzv. srpske hegemonije, on je odgovorio istorijskim činjenicama koje su upućivale na to da su se i Hrvati u prošlosti služili upravo tim pismom.

Prvim jugoslovenskim ustavom, prihvaćenim 28. juna 1921. godine, bilo je predviđeno donošenje Zakona o podjeli zemlje na oblasti, pa je, s tim u vezi, dr Milovan Grba, član Komisije za razgraničenje oblasti, istupio kao branilac interesa Srba iz Hrvatske. Za razliku od ustavotvoraca, kojima je socijalno-ekonomski kriterijum bio polazna tačka pri predstojećem određivanju teritorijalnog rasprostiranja pojedinih oblasti, dr Grba je smatrao da je mnogo važniji nacionalni princip. S obzirom na nepovjerenje koje je vladalo u odnosima između Srba i Hrvata, on se zauzeo za uvođenje takve administrativne podjele kojom bi bile stvorene „čisto hrvatske”, kao i mješovite oblasti s podjednakim brojem Srba i Hrvata. Na taj način izašlo bi se u susret Hrvatima i uklonili bi se razlozi njihovog nezadovoljstva jer bi dobili oblasti s apsolutnom većinom, a s druge strane, formiranjem mješovitih oblasti postigao bi se i drugi cilj: onemogućilo bi se zapostavljanje srpskih srezova. Podjelom koju je sugerisao dr Grba na području Dalmacije, Hrvatske i Slavonije trebalo je uspostaviti Dubrovačku, Splitsku, Ličko-krbavsku, Kvarnersku, Karlovačku, Zagrebačku i Slavonsku oblast. Sremska županija ušla bi u Novosadsku oblast, a Karlovačka oblast, koja bi obuhvatila srezove Vrbovsko, Ogulin, Slunj, Vojnić, Topusko, Glina, Petrinja, Dvor, Kostajnica, Karlovac i Ličko-krbavska, u koju bi ušli i Šibenik, Knin i Benkovac, bile bi „mješovite” oblasti u kojima bi Srbi i Hrvati bili u brojčanoj ravnoteži. Srez Metković trebalo je pripojiti Mostarskoj oblasti, a Boku kotorsku Crnoj Gori, dok bi Dubrovnik koji, s obzirom na vjekovnu tradiciju slobodne i nezavisne države, prekinutu tek u 19. vijeku, još uvijek ima osjećaj posebnosti ili, kako kaže dr Grba, „regionalnu psihu”, trebalo proglasiti slobodnim gradom. Statusom Dubrovnika u Kraljevini intenzivno se bavio i Ljuba Jovanović. On je takođe uzimao u obzir prethodan istorijski razvitak grada pod Srđem, ali je bio mišljenja da je ne samo uže gradsko jezgro već i područje cijelog dubrovačkog sreza suviše malo da bi dobilo zasebnu oblasnu organizaciju.


(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"