Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Da bismo demontirali partijsko pravosuđe, prvo moramo izvršnu vlast * Bemaksu posao od 1,4 miliona eura * DF da podrži vladu manjina, SNP-a, URA i Demokrata * Sistem paralisan, dvije sedmice bez sjednice Vlade * Vučić zvao Putina da mu se „opravda” * „Eto” najavljuje novi studijski album * PzP i Ujedinjena podržali sporazum lidera
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-09-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dejan Mirović, univerzitetski profesor:
Đukanoviću bi najbolje bilo da se povuče prije isteka mandata.

Vic Dana :)

Ode čovjek kod jednog sijedog mudraca. Ovaj ga pomiluje po glavi i kaže: „Prohodaćeš!”
Misli se čovjek: „Kakav prevarant, pa ja sam mogao hodati i bez njegovih mudrolija!”
Izađe vani, kad ono, nema mu auta.
Mujo bijesan zove apoteku i kaže: - Ove vaše tablete za putovanje uopšte ne vrijede! Popio sam pet tableta i još uvijek sam kod kuće.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-09-08 SRPSKO-HRVATSKE RAZMIRICE U KRALJEVINI SHS – JUGOSLAVIJI 3
Prva strana Vidovdanskog ustava Preko autonomije do prevlasti nad Srbima Feljton smo priredili prema knjizi dr Sofije Božić „Srbi u Hrvatskoj – hegemonisti ili potlačeni?”, koju je izdala „Prosveta” iz Beograda, 2019
Dan - novi portal
-
Krsta Marić nezadovoljstvo Hrvata uopšte nije vidio kao posledicu njihove „podređenosti”, već je uzroke nalazio u mržnji hrvatskih masa, koje su težile Velikoj Hrvatskoj pod žezlom Habzburgovaca (u koju bi ušle i Bosna, Dalmacija, Vojvodina, pa čak i dio Srbije), prema Srbima, naslijeđenoj iz Austrougarske i podsticanoj od te države. Hrvatsko pitanje, po Marićevom mišljenju, biće aktuelno sve dok se Hrvati (i Slovenci) ne naviknu na ravnopravnost Srba, nasuprot hegemoniji koju su nad njima imali u Monarhiji. Pošto je hrvatsko pitanje postojalo i prije Vidovdanskog ustava, revizija Ustava je nepotrebna jer bi ono postojalo i poslije nje, već je neophodno da prođe desetak godina parlamentarne vladavine, da se osjete plodovi jedinstva, i strasti će se tada spontano smiriti, optimistički je vjerovao taj radikalski političar.

Optimista je bio i Ljuba Jovanović, jedan od radikalskih prvaka. On je smatrao da je ključ uspjeha u privrednom i kulturnom napretku koji će sve građane Kraljevine konačno ubijediti da se nalaze u svojoj kući, te da će blagostanje pretvoriti pripadnike svih njenih naroda i nacionalnih manjina u rodoljube kakve je imala nekadašnja Srbija. Poput Marića, ni Ljuba Jovanović nije preporučivao reviziju Ustava, već je savjetovao da se pokaže dovoljno „strpljenja, pažljivosti, bratske ljubavi” sve dok se nezadovoljnici ne vrate na pravi put.

Da Vidovdanski ustav isključuje hegemoniju bilo kog od tri „plemena” konstatovao je i M. S. Vladisavljević, uz opasku da Hrvati i Slovenci ipak žele prevlast i pokušavaju da je ostvare uvođenjem autonomija. Taj autor je u problem uvodio i pripadnike onih naroda koji žive na teritoriji autonomne Hrvatske (i Slovenije) a nijesu Hrvati (ni Slovenci), jer bi oni mogli biti nezadovoljni rješenjem za koje bi se izborili pripadnici većinskog naroda na datoj teritoriji. U tom slučaju, oni bi Hrvatima (Slovencima) mogli postaviti iste zahtjeve kakve ovi sada postavljaju Srbima kao većini u državi.

Položaj Srba u Hrvatskoj zabrinjavao je i dr Stojana Dedića, budućeg osnivača radiologije na Medicinskom fakultetu u Beogradu, pisca i dobrog poznavaoca istorije, rodom iz Dalja, koji je bio uvjeren da hrvatska politička elita, pripisujući Srbima tobožnju hegemoniju nad hrvatstvom, u stvari samo prikriva sopstvenu težnju da vlada nad srpstvom u Hrvatskoj, te da se zalaže za autonomije kako bi dobila odriješene ruke i uspostavila prevlast na svojoj teritoriji. Dakle, Hrvatima uopšte nije stalo do proklamovane ravnopravnosti, njihova politika nije defanzivnog karaktera, već ofanzivnog. A ono što je predstavljalo posebnu opasnost bilo je, prema Dedićevom mišljenju, to što oni ne traže autonomiju samo za prostor Hrvatske, već za sve pokrajine nekadašnje Habzburške monarhije. Drugim riječima, Hrvati traže da se zadrže granice naslijeđene iz Austrougarske, kako bi u većini pokrajina potisnuli Srbe u manjinu. U tom smislu, poseban značaj ima Bosna i Hercegovina. U slučaju da i ta pokrajina dobije autonomiju, pobijedio bi princip partikularizma umjesto principa narodnog i državnog jedinstva, pa bi autonomiju, u perspektivi, mogle da traže i druge oblasti, kao na primjer Makedonija.

Neki saradnici „Novog života” zapažali su izvjesne protivrječnosti u zahtjevima hrvatskih političkih lidera u vezi s državnim preuređenjem, pripisujući ih njihovoj demagogiji. Tako je jedan od radikalskih teoretičara Đorđe Gavela primijetio da Radić traži hrvatsku seljačku republiku na čelu sa banom iako se institucija bana zasniva na hrvatskom državnom i istorijskom pravu, ali ne i republika kao oblik državnog uređenja. Taj autor je pozvao Hrvate da odbace državno i istorijsko pravo na kome je uvijek počivala sva njihova politika, da napuste ideju federacije i banske vlasti, da prihvate demokratska načela koja postoje u Kraljevini SHS i konačno preuzmu konstruktivnu ulogu u državi. Hrvatska državna ideologija različita od srpske ne samo što bi dovela u pitanje život u zajedničkom okviru, već bi značila da Hrvati nijesu demokratski narod. Iako je govorio u kondicionalu, Gavela je očigledno bio upravo tog mišljenja naglasivši da, ako zaista nisu demokratski orijentisani, Hrvati „treba da se bore da to postanu, a ne da traže protivno od toga”.

PRIREDIO:

MILADIN VELjKOVIĆ

Nastaviće se


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"