Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Dobili 20 miliona od građana, a nijesu donirali ni cent * Sve razlike sada stavljamo po strani * Zabrana kretanja ne važi za poljoprivrednike * Spriječena likvidacija članova barske grupe * Otvoriti Fond solidarnosti EU i za Zapadni Balkan * U Srbiji još tri smrtna slučaja, zaraženo 457 osoba * Borba sa epidemijom nas je dodatno ujedinila
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 27-03-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Aivo Orav, ambasador EU:
– Evropska unija je najveći partner i donator Crne Gore.

Vic Dana :)

Pita mali Mujica djeda koje su žene najvjernije:
-Garavuše ili Plavuše.
Djed gladi bradu i mudro odgovara.
-Sjeduše, sine Sjeduše.


Dvije plavuše kupuju karte u pozorištu:
- Za Hamleta -pita ih blagajnica.
- Ne, ne, za nas dvije!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-03-26 MIROSLAV KRLEŽA I SRBI 4
Radovan Popović Sa Bogdanovićem pokrenuo „Danas” Feljton smo priredili prema knjizi Radovana Popovića „Krleža i Srbi”, koju je izdao „Službeni glasnik” iz Beograda
Dan - novi portal
-PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

U maju 1929. u Narodnom pozorištu u Beogradu je izvedena premijera Krležine najpopularnije drame „Gospoda Glembajevi”, u režiji njegovog prijatelja Branka Gavele, a scenografiju je uradio Krležin odani slikar Ljubo Babić, dok je piščeva supruga Bela (Leposava Kangrga) igrala barunicu Šarlotu Kasteli-Glembaj. Bio je to izuzetan događaj u jugoslovenskoj prestonici.
Početkom 1930. godine „Srpski književni glasnik” objavljuje odlomak iz Krležine drame „Gospoda Glembajevi”. U dnevniku „Pravda”, 24. aprila, pjesnik Rade Drainac reaguje na negativne ocjene na Krležine drame „Gospoda Glembajevi” i „Leda”, u izvođenju Narodnog pozorišta iz Beograda, prikazane u Zagrebu. Drainac ponavlja da je Krleža najveći pjesnik Hrvatske, ako ne i Balkana, i zaključuje: „U našoj literaturi takva konzekventnost još nije poznata. Ništa Krležu nije moglo da prelomi i ako mu podmeću zaludničari Kazališne Kavane ‘udobnost’, ‘bogatstvo’; – on će ostati vječiti radnik, vječiti borac, vječiti nezadovoljnik. U njegovom revoltu leži jedan nov moral, jedna nova Obnova. Literatura Miroslava Krleže sva odiše preporođajem i kao takva, prirodno, ostavlja u bunilu nezadovoljstva sve prijatelje ‘prošlosti’, ‘reda’ i ‘poretka’. Ona je jedan košmar za zastarele, atak na ljepotu za pobornike nekog lažnog estetizma i oskrnavljenje za one, koji su se u literaturi uspravljali. Onaj, koji je podigao zavjesu sa glembajevštine, taj je oskrnavio jednu ‘tradiciju’ i zario pero po sramu, prljavštinama i blatu čitave jedne društvene klase, koje i izvan Zagreba, nažalost, ima u izobilju”.

Najpoznatiji, i najveći, beogradski izdavač Geca Kon 1931. objavljuje „Knjigu pjesama” Miroslava Krleže – to je njegovo prvo djelo objavljeno u Srbiji, ćirilicom.

Stanko Lasić u „Kronologiji života i rada M. Krleže” piše: „Krajem ljeta 1933. Krleža je otišao u Beograd da bi zajedno s Milanom Bogdanovićem pokrenuo novi književni časopis. Vrlo često srijeće se s Petrom Dobrovićem, koji je uostalom i napravio skupni portret buduće redakcije časopisa ‘Danas’. Časopis se rađao kolektivno, iako mu je Krleža bio glavni pokretač i nosilac. Redakcija se smjestila u ulici Zmaja od Noćaja, br. 10. Tu mu je Dobrović u to vrijeme dao jednu knjigu o Paracelzusu... A Juliju Benešiću se javio pismom sredinom listopada iz hotela ‘Rojal’, ulica Kralja Petra 56, gdje je u to vrijeme stanovao. Kaže da je već tri tjedna u Beogradu i ne zna gdje mu stoji glava: Sve to trčkaranje... dogovaranje, osiguravanje tzv. kredita, gubljenje vremena po štamparijama, taj posao oko same stvari, sve to mnogo je napornije nego samo pisanje teksta”.

U Beogradu je 1. januara 1934. godine izašao iz štampe prvi broj časopisa „Danas”, pod uredništvom Miroslava Krleže i Milana Bogdanovića, a sjedište redakcije bilo je na trećem spratu zgrade u ulici Zmaja od Noćaja 10. Među saradnicima bili su još Marko Ristić, Vaso Bogdanov, August Cesarec, Veselin Masleša, Branko Gavela, Koča Popović i drugi. Izašlo je ukupno pet brojeva, a u maju je „Danas” prestao da izlazi.

Mladi pisac-početnik Erih Koš u svojim sjećanjima zabilježio je prvi susret sa Krležom, u vrijeme kada je u Beogradu uređivao „Danas”: „Zajedno sa Milanom Bogdanovićem svratio bi u kafanu ‘Akademija’ u prizemlju zgrade Srpske akademije nauka i umjetnosti, u kojoj se, pijući jednu jedinu kafu, moglo provesti u toplom prostoru cijelo poslijepodne, čitajući novine, igrajući šah... Ovog puta bio je sam. Poznao sam ga po slici koja je bila objavljena u novinama: podeblji, proćelavi čovjek, srednjeg rasta, lica obraslog gustom, crnom bradom. Sa crnim šeširom širokog oboda natučenim na tjeme. Sjedio je neko vrijeme, čitajući novine. Sam. Niko mu nije prilazio. A onda se podigao i otišao...”

U jesen 1936. poručuje Milanu Bogdanoviću da se sprema u Beograd i zato je odlagao pisanje, pa ga moli da mu oprosti „dosadnu, dugotrajnu i nepristojnu šutnju”. I nikad ne zaboravlja – rukoljub gospođi majci...


(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"