Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
U Tuzima zabranjen izlazak iz kuća * Komandant mornarice sproveden u karantin * Ako vlast nije za kompromis, bojkot je neminovan * U izolaciji i 12 članova kriminalnih klanova * Brisel da pomogne Zapadnom Balkanu * Bez subvencija države gasiće hotele * Nedostaju treninzi i utakmice
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 25-03-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Zdenka Popović, funkcioner Demokratske Crne Gore:
– Zloupotrebe se mogu zaustaviti djelovanjem nezavisnih institucija, koje su sada zarobljene.

Vic Dana :)

Doktoru zazvoni kućni telefon kojim ga prijatelji zovu na kartanje. Javlja se i vikne:
-Dolazim odmah!
Žena ga pita:
- Dragi, zar je tako hitno?
- Veoma hitno, draga! Već su tri doktora tamo!


Ulazi hipohondar kod doktora, a doktor mu kaže:
- Dobar dan, dugo vas nisam vidio!
- Znam, bio sam nešto bolestan...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-03-24 MIROSLAV KRLEŽA I SRBI 2
RADOVAN POPOVIĆ Uhapšen pod sumnjom špijunaže Feljton smo priredili prema knjizi Radovana Popovića „Krleža i Srbi”, koju je izdao „Službeni glasnik” iz Beograda
Dan - novi portal
Miroslava Krležu je u Solunu 1913. primio izaslanik srpske vojske, pukovnik Miloš Vasić. Krleža će u svojim uspomenama taj susret ovako zabilježiti: „Primio me u jednoj maloj sobi poslijepodne, poslije ručka; sjedio je na vojničkom kavaletu i švajshemdu, zlatne ribice, u fontani pred kućom, jedan blijedi monah sa kamilavkom melanholično, idiotski zuri u te zlatne ribice, pljušti šedrvan, a general Vasić u švajshemdu dimi cigaretu i promatra me nepovjerljivo: evo jedne austrijske špijunčine!”

Stanko Lasić tvrdi da se Krleža sa „nekim lažnim dokumentima” prebacio do Skoplja – bilo je to u junu,1913. U knjizi „Moj obračun s njima” (1932), Krleža ovako opisuje tu svoju odiseju u Srbiji, u Beogradu: „Tu sam se našao pred sumnjičavim nepovjerenjem, uapšen kao nepoznat bjegunac, bez dokumenata, pod sumnjom špijunaže, u disenteriji, pred opasnošću da budem bačen u kolerični odio kužne bolnice. Žandari, apsane, zatvori, hotelska internacija, zapisnička ispitivanja, bjegunac pod sumnjom špijunaže na ratnom području, u djelokrugu glavne komande, bez dokumenata, koji su se navodno izgubili, bez identiteta, potpuno u tmini ja sam tada prilično duboko pogledao smrti u oči. Spasao me je jedan čovjek, artiljerijski major (ili kapetan prve klase) u službi kod glavne komande, jedini čovjek, koji mi je lično povjerovao da ne lažem, da nisam austrijski špijun, da sam doista predao svoje peštanske i pečujske dokumente (koji su se navodno izgubili) i taj me je čovjek pod pratnjom svog vlastitog konjičkog žandarma uputio u Beograd sa vlastitim preporučenim pismom na komandu mjesta, da me komanda mjesta uputi ministarstvu vojnom i da se (po mogućnosti) utvrdi moj identitet. Uspjelo mi je da iz ove situacije pređem (po svojoj identitet) u Zemun, gdje me je moj identitet čekao u zatvoru zemunske policije. Uapsila me austrijska pogranična policija na temelju tjeralice, što ju je izdala za mnom komanda Ludoviceuma...”

Iz dva susreta sa Beogradom mladi Krleža će upamtiti neka mjesta u srpskoj prestonici: kafane „Ruski car”, „Moskvu”, hotel „Grand”; osjetiće miris ćevapčića; zaviriće u neka od predgrađa, kao što su Dorćol, Palilula... Poslije dva nesupjela bježanja u Srbiju, Miroslav Krleža će, ipak, do kraja svog dugovječnog života, ostati vezan za Beograd.

U časopisu Društva hrvatskih književnika „Savremenik”, koji je uređivao Julije Benešić, 1917. oglašava se sa fronta budući veliki, možda i najveći srpski pisac 20. vijeka – Miloš Crnjanski. Benešić je, po kazivanju samog Crnjanskog, mislio da je to prezime pseudonim, a kada se sam pisac, na putu za front u Italiji, na koji je prekomandovan, lično pojavio u Zagrebu – upoznao se i sa Miroslavom Krležom. Tim povodom, svom Ekermanu Enesu Čengiću Krleža će za Crnjanskog kazati: „Štampao je dobre novele u Benešićevom listu. Došao je u Zagreb, primili smo ga sa simpatijama, družili se i sastajali po kavanama. Da je nadaren, odmah se u početku vidjelo. Zablistao je, a i ostavio djelo trajne vrijednosti...”

Miroslav Krleža 1921. nastoji da uspostavi stalnu saradnju sa „Srpskim književnim glasnikom”. U Narodnoj biblioteci Srbije čuvaju se dva njegova pisma upućena Svetislavu Petroviću, esejisti i prevodiocu. „Glasnik”, nova serija, počeo je da izlazi u septembru 1920. pod uredništvom Bogdana Popovića i Slobodana Jovanovića, a potom će uređivanje preuzeti Svetislav Petrović i Miodrag Ibrovac. Izvjesno je da je neko od urednika pozvao Krležu na saradnju, ali te godine on nije u „Glasniku” objavio nijedan prilog.

Te, 1921. godine, Krleža će treći put stići – u Beograd. Kao inicijator Odbora za pomoć gladnima u Rusiji; doći će u glavni grad nove države Srba, Hrvata i Slovenaca i tada će se upoznati sa piscem i i advokatom Dragišom Vasićem (1885–1944), sa kojim će se, iako je ovaj bio stariji od njega, veoma zbližiti.

PRIREDIO:

MILADIN VELjKOVIĆ

(NASTAVIĆE SE)

Ilustrovati sa fotografijom:

02- Mladi Miroslav Krleža


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"