Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Zarazili smo se na saučešću * Daju 120 miliona eura za oporavak privrede * Blažo uvećao imovinu za 1,7 miliona eura * U fokusu istrage o širenju panike * Smrtonosni virus hara Balkanom, broj zaraženih raste * U Srbiji četvrta žrtva korone, inficirano 384 ljudi * U Italiji i Španiji 1.421 preminuli za dan
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-03-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Aleksandar Damjanović, nezavisni poslanik:
Nema slobodnih izbora sa zarobljenim institucijama.

Vic Dana :)

Koji žanr muzike su himne?
Kantri.
Kakav je osjećaj riješiti se korone?
Bay covid!


Priča Barbika sa sestrama o svom dečku.
Kaže njena sestra:
-Je li supermodel?
- Ma ne, Ken!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2020-03-23 MIROSLAV KRLEŽA I SRBI 1
RADOVAN POPOVIĆ Htio u srpsku vojsku Feljton smo priredili prema knjizi Radovana Popovića „Krleža i Srbi”, koju je izdao „Službeni glasnik” iz Beograda
Dan - novi portal
Radovan Popović, poznati srpski pisac i novinar, posebno prepoznatljiv kao autor preko dvadeset biografskih knjiga o znamenitim srpskim piscima, uvodeći čitaoce u svoju knjigu „Krleža i Srbi”, zapisao je: „Nijedan pisac izvan srpske književnosti i umjetnosti, pa i kulture uopšte, nije se toliko bavio Beogradom, Srbima i Srbijom, koliko je to činio Miroslav Krleža. A opet, nijednoj ličnosti izvan srpske književnosti i kulture nije u nas poklonjena tolika pažnja – kao Miroslavu Krleži. Bio je hvaljen i veličan, ali i osporovan, kuđen i sumnjičen, kako rijetko koji intelektualac. Miroslav Kleža je, sviđalo se to nekome ili ne – i dio srpskog kulturnog nasleđa. Kakvog i kolikog – o tome će suditi vrijeme”.

Pomenutu Popovićevu knjigu izdao je „Službeni glasnik” iz Beograda, 2012. godine, a uz njegovo odobrenje i saglasnost izdavača, iz nje ćemo, u narednih nekoliko brojeva, prenijeti najinteresantnije detalje.

Radovan Popović je rođen 1938. godine u selu Dub, kod Bajine Bašte. Gimnaziju je završio u Užicu, a književnost je studirao u Beogradu. Bio je dugogodišnji urednik kulturnog dodatka „Politike”. Za knjigu „Život Meše Selimovića”, nagrađen je 1988. godine Oktobarskom nagradom grada Beograda za književnost, a dobitnik je još mnogih značajnih nagrada i priznanja. Član je srpskog PEN kluba i upravnih odbora Zadužbine „Ivo Andrić”, Zadužbine „Desanka Maksimović” i uprave Fondacije „Vasko Popa”.

Krleža prvi put dolazi u Beograd 1912. godine. Imao je nepunih dvadeset godina, a u zapisu „Izlet u Mađarsku 1947” ovako je opisan taj dolazak u srpsku prestonicu: „Otputovao sam bio prvi put u Beograd te godine polovinom maja, u predvečerje kumanovske bitke, kada se vlada Milovana Milovanovića trzala u agoniji jedne teške političke krize, pred samu smrt slavnog srbijanskog premijera. Omladina je smatrala Milovana Milovanovića austrijskim agentom, a on je, upravo u tome trenutku, potpisivao balkanski savez malih balkanskih zemalja i tako likvidirao poslednji saldo-konto najtežeg, turskog, srednjovjekovnog perioda naše historije”.

Želio je, kako je utvrdio njegov najpouzdaniji biograf prof. dr Stanko Lasić „da se javi u srpsku vojsku koja se priprema za obračun s Turskom”. Lasić kaže da je Krleža u Beogradu ostao vrlo kratko, nekoliko dana, da je varoš bila prepuna oficira, da se sreo sa Milanom Pribićevićem (1877–1937), političarom, sekretarom Narodne odbrane, jednim od tvoraca plana za rušenje Austro-Ugarske, 1907, a bio je i u Ministarstvu vojnom – želio je da uzme srpsko državljanstvo... Nije naišao na dobar prijem i morao je da se vrati tamo odakle je i došao u Srbiju – u Ludoviceum (Mađarska), u vojnu akademiju, čiji je pitomac i bio.

Iz Beograda je otišao oduševljen poezijom Vojislava Ilića. Mnogo godina potom (1947) ovako će opisati taj „susret”: „U jednom antikvarijatu u Knez-Mihailovoj otkrio sam Vojislava. U prvom susretu (maja 1912) ponio me kao orahovu ljusku. Bio je to doživljaj vrijedan da se doživi: silinom Vardara, pod surim vječitim stijenjem što se gordo u nebo diže, ponijela me bujica riječi, a na toj sam poplavi doživio i svoj prvi, kako da kažem, književnokomparativni šok: ta mi je stihija ponijela mog velikog, jedinstvenog, genijalnog Silvija Strahimira... Kroz Ilićevo pjesničko uho čitave je noći šumio motiv Dunava u raznim varijacijama... Njegovo poetsko djelo postalo je bitnim, dubokim, krvavim sastavnim dijelom moje vlastite svijesti, bez čega ne bih bio ono što jesam i što će se ugasiti tek kad se bude spustila nad moje oči siva kokošja mrena glupe i neminovne smrti”.

U proljeće 1913. Krleža je ponovo – preko Pariza, Marselja i Soluna dospio u Srbiju, u jeku balkanskog rata.

PRIREDIO:

MILADIN VELjKOVIĆ

(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"