Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Psovke i uvrede između Aca i demonstranata * Aktere „Koverte” ne kažnjavaju nego nagrađuju * Porodica Šćekić je žrtva obmane * Vukotića pokušali da otruju hranom * Albanci traže četiri garantovana mandata * Pravoslavlje na udaru * U Montevideu zaplijenjene 4, 4 tone kokaina
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-12-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Miloje Šćepanović, policajac koji je dao otkaz:
– Vratio sam policijsku značku jer neću da učestvujem u akciji policije protiv građana.

Vic Dana :)

- Ako vam sve ide lako u životu, pogledajte bolje možda idete nizbrdo!


Sjede dečko i djevojka: - Ja te volim i ne mogu bez tebe. - To ti pričaš ili vino iz tebe? - Ma to ja pričam vinu, bre!

Jedino je Čak Noris uspio da zadavi čovjeka bežičnim telefonom!

Pita žena muža:
– Jesi li rekao svom šefu da nas dvoje ne možemo živjeti od te tvoje male plate?
Muž odgovara:
– Jesam.
Žena:
– I, što ti je rekao?
Muž: – Da se razvedem...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton MILAN OBRENOVIĆ – PRVI NOVOVJEKOVNI SRPSKI KRALJ (8)
Aleksandar Obrenović Abdicirao u korist maloljetnog sina Aleksandra Feljton smo priredili prema knjizi dr Nebojše Jovanovića „Portret jednog kralja – kralj Milan Obrenović IV (1854–1901)“, koju je izdala HERA-edu iz Beograda, 2019. godine
Dan - novi portal
-PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

Srbija je preuzela obavezu da izgradi željeznicu (Željeznička konvencija, 1881. godine) preko svoje teritorije i tako spoji srednjoevropske (austrougarske) pruge sa solunskom i carigradskom željeznicom (od Niša se pruga granala u dva kraka), što je uspješno završeno do 1884. godine. Iste godine kada je potpisana Željeznička konvencija (1881), sa Austrougarskom su sklopljeni Trgovinski ugovor i Tajna konvencija (1881), koja je „previše vezivala Srbiju za susjednu monarhiju“. Zauzvrat, Austrougarska je dala punu podršku Srbiji u uzdizanju u rang kraljevine 6. marta 1882. godine, što je, takođe, bio ogroman uspjeh.

U unutrašnjoj politici, 80-ih godina 19. vijeka politički život preuzele su tri stranke: Narodno-liberalna (Jovan Ristić), Srpska napredna stranka (Milan Piroćanac, Milutin Garašanin, Stojan Novaković, Vladan Đorđević, Čedomilj Mijatović i dr.) i Narodna radikalna stranka (Nikola Pašić, Pera Todorović, Stojan Protić, Kosta Taušanović i dr.). Radikali su pokušali da zbace kralja Milana s vlasti već Timočkom bunom (1883), protiveći se oduzimanju oružja i Zakonu o reorganizaciji vojske (1883), ali su pretrpjeli strahovit poraz. Naprednjaci su podržali njegov režim i stoga se uzima da je ta decenija doba složne vladavine kralja i naprednjaka (Zakoni o štampi 1881, o zborovima i udruženjima 1881, o vojsci 1883, finansijska reforma, osnivanje Narodne banke itd.). Liberali su silazili s političke scene, ali su se radikali i dalje nametali „dokazujući da su najjača politička stranka“. Kralj je dugo izbjegavao saradnju s njima, radije prihvatajući beskompromisnu borbu (sa obje strane) i štetu koju je ta borba izazivala (na objema stranama). Na kraju su obje strane bile potpuno iscrpljene tom borbom, došlo je do konačnog opštestranačkog kompromisa i, poslije ostavke M. Garašanina i pada naprednjaka s vlasti (1887), prihvaćen je 1888. godine novi ustav, kojim je Srbija postala parlamentarna kraljevina. Istoričari su dobro primijetili da kralj, u momentu kad su se pojavile formalno organizovane političke stranke sa svojim ciljevima i programima, nije umio da stoji „iznad i izvan stranaka“, nego se odmah i sam „spustio u njihovu arenu i bitno uticao na politički život u zemlji“. Tako je za njegove vladavine Srbija dobila dva ustava: Namjesnički iz 1869. godine i Ustav iz 1888. godine. „Prvi je omogućio pojavu jakih vlada, a drugi zavođenje parlamentarizma, budući da je ulazio u red najdemokratskijih ustava u Evropi“. Ustav iz 1888. godine uveo je i ustanovu Kraljevskog doma. Prethodni ustavi donosili su „pojedinačne odredbe o članovima vladarskog doma, ali samu ustanovu nisu propisivali“. Proglašenjem Srbije za kraljevinu (1882) i izgradnjom zgrade novog Dvora (1883), ustanovi dvora poklanjana je sve veća pažnja, a Ustav (1888) je uveo instituciju Kraljevskog doma i propisao da „njegovi članovi moraju biti pravoslavne vjere i ne mogu stupati u brak bez odobrenja kralja“.

Na sedmogodišnjicu proglašenja kraljevine (6. marta 1889. godine) neočekivano i za najviše političke krugove, Milan Obrenović je abdicirao u korist maloljetnog sina Aleksandra. Dugo je i vješto skrivao pripremani čin. Za vrijeme prijema u Dvoru, povodom proslave, neočekivano za mnoge prisutne, pročitao je akt o abdikaciji i potom teatralno kleknuo pred sinom i prvi mu položio zakletvu vjernosti kao novom kralju. Prije toga je, u skladu sa Ustavom, „obrazovao Namjesništvo kraljevskog dostojanstva maloljetnom kralju Aleksandru, koje su činili Jovan Ristić, Kosta Protić i Jovan Belimarković“.

Poslije abdikacije, Milan Obrenović je uglavnom živio u inostranstvu (Beč, Pariz), najčešće se predstavljajući pod imenom Grof od Takova, i „prepustivši se skupom i lagodnom životu punom ljubavnih avantura i produženih sukoba sa razvedenom kraljicom“. U Srbiji je ponovo živio od 1894. do 1900. godine (s prekidom 1895/1896. godine), kao neka vrsta savladara sinu Aleksandru.

(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"