Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Banu za tri godine 900.000 od države * Izvjestiocima upitan izbor Medenice * Haos zbog odjavljivanja 11.000 osiguranika * Za naše pomorce traže 40 godina robije * U biračke odbore van svoje mjesne zajednice * Vode za piće fali i u selu i u gradu * Dan rudara slave samo vlasnici i direktori
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 24-09-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
BORIS BOGDANOVIĆ, POSLANIK DEMOKRATSKE CRNE GORE:
Na načinu organizacije rada i djelovanja DPS-u pozavidjeli bi i nekadašnji „Berkovići”.

Vic Dana :)

- Šta je H2O + H2O + H2O + H2O?
- Poplava...







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton JUGOSLAVIJA I ORGANIZACIJE POLITIČKE EMIGRACIJE 2
Dr Petar Dragišić Ulog su bile ideje – ali i glave Feljton smo priredili prema knjizi dr Petra Dragišića „Ko je pucao u Jugoslaviju? – jugoslovenska politička emigracija na Zapadu 1968–1980”, koju je izdao Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda, 2019. godine
Dan - novi portal
Poznato je da mnogi segmenti jugoslovenskog društva, uključujući tu i djelove samog establišmenta, nijesu bili zadovoljni ustrojstvom složene jugoslovenske federacije. Jugoslaviju je, međutim, potresala i njena politička emigracija. Dugim i iscrpljujućim kampanjama protiv Jugoslavije emigracija je testirala moć jugoslovenskog bezbjednosnog aparata u pravoj vabanque igri, u kojoj su ulozi bili ideje – ali i glave.

U razuđenom miljeu hrvatske političke emigracije u Zapadnoj Evropi, na američkom kontinentu i u Australiji djelovale su desetine organizacija. U ovom moru emigrantskih centara nijesu sve organizacije bile podjednako snažne i aktivne. Sredinom sedamdesetih godina jugoslovenske bezbjednosne službe su kao posebno opasne, sa stanovišta jugoslovenskih interesa, označavale Hrvatsko revolucionarno bratstvo, Hrvatski narodni otpor – luburićevci, Hrvatsku revolucionarnu mladež, Ujedinjene Hrvate Njemačke i Francuske, te Socijalističku stranku.

U opširnom elaboratu Državnog sekretarijata za inostrane poslove iz juna 1970. godine fokusirano je djelovanje desetak, po procjeni jugoslovenskih diplomata, ključnih organizacija hrvatske političke emigracije, pri čemu su prezentovani koncizni podaci o ovim emigrantskim centrima.

Za Hrvatski oslobodilački pokret (HOP) istaknuto je da predstavlja najbrojniju organizaciju hrvatskih emigranata, koja baštini ideje i način djelovanja ustaškog pokreta. S tim u vezi, podvučeno je da su u HOP-u još uvijek na snazi programi pravila usvojeni 1929. godine. Poslije Pavelićeve smrti (1959. godine), njega je na mjestu lidera organizacije naslijedio Stjepan Hefer. Centrala Hrvatskog oslobodilačkog pokreta nalazila se u Buenos Ajresu, gdje je Pavelić i živio poslije Drugog svjetskog rata, dok su filijale ove organizacije djelovale u Sjevernoj Americi (Sjedinjene Američke Države i Kanada), Australiji, kao i u više zemalja Zapadne Evrope (Španija, Francuska, Savezna Republika Njemačka, Švedska, Austrija, Velika Britanija). Prema jugoslovenskim saznanjima, u HOP-u je u drugoj polovini šezdesetih godina došlo do rascjepa, diktiranog razlikama u gledanjima na poželjne metode djelovanja ove organizacije. Dok je Hefer, koji je ponikao u Hrvatskoj seljačkoj stranci, bio zagovornik umjerenijih aktivnosti, druga frakcija je zastupala ideju radikalnijeg djelovanja. Ove razlike su 1966. godine dovele do rascjepa pokreta na dvije struje, pa je dio organizacije ostao vjeran Stjepanu Heferu, dok se borbeniji dio članstva priklonio Vjekoslavu Vrančiću, koji se, kako se navodi u dokumentu DSIP-a, zalagao za „liniju ekstremne djelatnosti”. HOP je, saznajemo u istom dokumentu, djelovao preko više drugih hrvatskih emigrantskih organizacija. […]

U pomenutoj analizi jugoslovenskog Državnog sekretarijata za inostrane poslove dati su i osnovni podaci o „Hrvatskom narodnom odboru”, za kojeg se isticalo da djeluje u Zapadnoj Evropi, da se izdvojio iz pomenutog Hrvatskog oslobodilačkog pokreta, da su sjedišta organizacije bila u Zapadnom Berlinu i Minhenu, te da je na njegovom čelu bio dr Branko Jelić. Jelić je opisan kao čovjek sa vezama u „desnim krugovima” u Saveznoj Republici Njemačkoj i kao podržavalac „ekstremnog dijela” hrvatske emigracije.[...]

Već pomenuti „Hrvatski narodni odpor” – „luburićevci” u dokumentu Državnog sekretarijata za inostrane poslove okarakterisan je kao „poluvojnička organizacija”. Navedeno je da je do svoje smrti (1969. godine) organizaciju vodio Vjekoslav Luburić Maks. Njen centar se do Luburićeve smrti nalazio u Španiji, gdje je ovaj prominentni ustaški ratni komandant živio, da bi se zatim prebacio u Kanadu.

Priredio: MILADIN Veljković

(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"