Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milovim prijateljima 9 miliona od građana * Brano krije odluke o radnim grupama * Brajović znao kako su plaćeni partijski skupovi * Pristaje na godinu robije i da plati 30.000 * Država da spriječi napade na novinare * Tramp preko Zelenskog htio da se obračuna sa Bajdenom * Programi brojni kao i tačke kulturnog spajanja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-09-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
DUŠKO MARKOVIĆ, PREMIJER:
Vlada iskazuje poštovanje prema pravoslavnoj Mitropoliji crnogorsko-primorskoj i njenim vjernicima.

Vic Dana :)

- Mama, opet sam se svađala sa mužem, ja to ne mogu izdržati! Doći ću živjeti s tobom!
- Ne, draga, on mora platiti za svoje greške! Ja ću doći živjeti s vama!


Pitaju Piroćanca: - Kako ste nagovorili sina da pokosi travnjak? - Lako, rekao sam da sam izgubio dinar u travi.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-09-23 JUGOSLAVIJA I ORGANIZACIJE POLITIČKE EMIGRACIJE 1
DR PETAR DRAGIŠIĆ Jugoslovenske „olovne godine” Feljton smo priredili prema knjizi dr Petra Dragišića „Ko je pucao u Jugoslaviju? – jugoslovenska politička emigracija na Zapadu 1968–1980”, koju je izdao Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda, 2019. godine
Dan - novi portal
Impresivna izdavačka produkcija Instituta za noviju istoriju Srbije iz Beograda ove godine obogaćena je još jednom zanimljivom knjigom. Riječ je o djelu „Ko je pucao u Jugoslaviju? – jugoslovenska politička emigracija na Zapadu 1968–1980”, autora istoričara dr Petra Dragišića, višeg naučnog saradnika ovog Instituta. Uz njegovu saglasnost i odobrenje izadavača, u narednih nekoliko brojeva, sa značajnim skraćenjem, prenijećemo djelove poglavlja „Institucije emigrantskog djelovanja – organizacije emigranata”, s jednim fragmentom iz uvodnog djela knjige.

Dr Petar Dragišić je tokom dosadašnje karijere obavio više istraživanja, pri čemu su u središtu bile dvije tematske oblasti: spoljna politika Jugoslavije u Hladnom ratu i ekonomska i politička emigracija iz Jugoslavije od kraja Drugog svjetskog rata. Rezultati ovih istraživanja prezentovani su u više desetina naučnih radova objavljenih u Srbiji, ali i u Sjedinjenim Američkim Državama, Saveznoj Republici Njemačkoj, Austriji, Italiji.

Pored ove, objavio je i monografije: „Jugoslovensko-bugarski odnosi” 1944–1949” (2007), „Zidari tuđe sreće – beogradska štampa o ekonomskom emigriranju iz Jugoslavije u Zapadnu Evropu krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih godina” (2019), „Jugoslavija i Bugarska 1944–1980 – hronika neuspješnog prijateljstva” (2019) i „Šta smo znali o Italiji? – pogledi iz Beograda na Italiju 1955–1978” (2019).

„Krajem šezdesetih i tokom sedamdesetih godina Jugoslavija je živjela svoje „olovne godine”. Ovaj termin, koji Italijani vezuju za epohu velikih terorističkih napada u toj zemlji, možemo pripisati i ovdašnjem, jugoslovenskom iskustvu. I Jugoslavija je imala svoje Piazze Fontane, svoje Breše, Bolonje. Interesi Jugoslavije napadani su, međutim, ne samo u samoj zemlji, nego i van nje. Jugoslovenska politička emigracija se sa svojim socijalističkim zavičajem obračunavala riječima i „dijalektikom dinamita”. Jugoslovenski režim je u tom periodu na ovaj izazov odgovarao često i najradikalnijim sredstvima. Emigracija ga je smatrala odgovornim za likvidacije prvaka srpskih i hrvatskih emigrantskih grupacija. Ovaj podzemni rat odnio je na obije strane desetine života u Čikagu, Štokholmu, Minhenu, Beogradu, te bespućima zapadne Bosne, ali je za sobom ostavio i brojne invalide, te čitave traumatizovane generacije.

Ovaj krvavi konflikt dodatno je potresao inače fragilno, etničkim antagonizmima iscrpljivano jugoslovensko društvo, trasirajući duboke rovove koji su dijelili pristalice i protivnike socijalističkog sistema u Jugoslaviji. Proizveo je, tako, specifične heroje i antiheroje, čija su djela vrednovana u skladu sa ideološkim i političkim percepcijama posmatrača. Već decenijama ispredaju se legende o „prinčevima” emigracije – Kašikoviću, Bušiću, Kavaji, Miru Barešiću, Lončariću, Ludvigu Pavloviću, ali i egzekutorima jugoslovenske tajne policije. Tako, mnogo godina poslije okončanja ovog čudnog rata, eho jugoslovenskih olovnih godina još daje znake života. Doduše, lišen mirisa baruta on opstaje na stranicama knjiga, novina, u televizijskim emisijama, na društvenim mrežama.

Ovi obračuni proizveli su i mnoge nevine žrtve. Njihova imena se začudo, u poređenju sa pomenutim protagonistima rata Jugoslavije sa njenom emigracijom, tek slabo pamte. Pomenućemo i njih. Studenkinju Magdalenu Novaković, koja je u detonaciji eksplozivne naprave u sali beogradskog bioskopa „20. oktobar” izgubila obije noge, Ivanku Milošević, devetogodišnju pastorku Dragiše Kašikovića, izmasakriranu hladnim oružjem u Čikagu; Rozmari Bahorić, takođe devetogodišnju, i takođe pastorku, Stjepana Ševa, čiji je život okončan hicima iz pištolja nedaleko od Venecije.

Priredio: Miladin Veljković

(Nastaviće se)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"