Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milovim prijateljima 9 miliona od građana * Brano krije odluke o radnim grupama * Brajović znao kako su plaćeni partijski skupovi * Pristaje na godinu robije i da plati 30.000 * Država da spriječi napade na novinare * Tramp preko Zelenskog htio da se obračuna sa Bajdenom * Programi brojni kao i tačke kulturnog spajanja
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-09-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
DUŠKO MARKOVIĆ, PREMIJER:
Vlada iskazuje poštovanje prema pravoslavnoj Mitropoliji crnogorsko-primorskoj i njenim vjernicima.

Vic Dana :)

- Mama, opet sam se svađala sa mužem, ja to ne mogu izdržati! Doći ću živjeti s tobom!
- Ne, draga, on mora platiti za svoje greške! Ja ću doći živjeti s vama!


Pitaju Piroćanca: - Kako ste nagovorili sina da pokosi travnjak? - Lako, rekao sam da sam izgubio dinar u travi.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-09-22 DA LI JE JUGOSLAVIJA PLANIRALA NUKLEARNU BOMBU? 12
Osnivanje savezne komisije za nuklearnu energiju Feljton smo priredili prema knjizi dr Dragomira Bondžića „Između ambicija i iluzija – nuklearna politika Jugoslavije 1945–1990”, koju su izdali Institut za savremenu istoriju i Društvo istoričara Srbije „Stojan Novaković” iz Beograda
Dan - novi portal
-Priredio: Miladin Veljković

Po predloženim planovima, Zagreb je tražio 347 miliona, a prihvaćeno 260, Ljubljana 120 miliona, a prihvaćeno 116 i za istraživanje u Idriji je traženo 580 miliona, a ukupno je prihvaćeno za „ostalo” 280 miliona. Od toga je odobreno deviznih dinara za Vinču 80 miliona, za Zagreb 60, za Ljubljanu 31 i za „ostalo” 30 miliona. Ukupno je prihvaćeno 944 miliona, a od toga 201 miliona deviznih dinara i te sume je trebalo tražiti od saveznih organa za planiranje, a na jesen je trebalo definitivno raspodijeliti sredstva po detaljnim obrazloženjima planova. Prilikom pretresa plana Instituta u Zagrebu odlučeno je da komisija ne treba da finansira laboratorije A i B i slične koje ne rade na nuklearnom programu, a Ivan Supek je o tom pitanju izdvojio svoje suprotno mišljenje.

Na kraju je, osim pitanja konvencije o CERN-u (Conseil Europeen pour la Recherche Nucleaire), raspravljano o nekoliko ostalih pitanja i dogovoreno je da se tokom oktobra u Zagrebu održi novi sastanak o pitanju atomske energije, uranu, teškoj vodi, grafitu, reaktorima, akceleratorima, itd. Predviđeno je da se problem električne energije za proizvodnju teške vode riješi korišćenjem energije iz budućeg elektroenergetskog sistema u okolini Nikšića, što je Institut u Ljubljani trebalo da unese u eleboratore i proračune. Tehnološki i laboratorijski rad sa rudama je trebalo da obavljaju sva tri instituta. Rad na grafitu je trebalo da se odvija u Zagrebu, i to u manjem obimu dok se ne ukaže potreba za obimnijim radovima. Planirano je da se razgovora sa Vladimirom Bakarićem o odvajanju instituta „Ruđer Bošković” od Akademije. U zaključku je konstatovano da je „učinjen znatan korak naprijed i da se može smjelije raditi u institutima i Zavodu”. Očekivani su rezultati poluindustrijskog rada na proizvodnji urana i teške vode iz kojih bi se uvidjele mogućnosti prelaska na industrijski rad. Izgradnja novog naučnog kadra za nuklearne nauke u zemlji i inostranstvu daje prve rezultate što se moglo vidjeti i iz objavljenih naučnih radova. Istaknuta je i namjera da se uređaji koji su izgrađivani u pojedinim institutima međusobno dopunjuju. Glavni zadaci u programima su se ticali nuklearne nauke i priprema za atomsku energiju, i to je trebalo u prvom redu i finansirati. Sa ekonomske strane trebalo se u većoj mjeri orijentisati na domaće izvore, ali i na devize kada je to potrebno. [...]

Ovi zadaci i smjernice su opstali i kasnije, ali u novim uslovima i okvirima. Jugoslovenska nuklearna politika je od naredne, 1955. godine još više intenzivirana, ali dobila je i nove organizacione forme, metode, ciljeve i zadatke koji su trajali narednu deceniju i po. Ciljevi su bili usmjereni kako na polje privredne i mirnodopske primjene nuklearne energije, tako i na dalje skriveno, konspirisano, pod strogom kontrolom države i Udbe, polje eventualne proizvodnje atomskog oružja.

Poslije prvih deset godina postojanja jugoslovenske države, višegodišnjih pionirskih napora u istraživanju oblasti nuklearne fizike i nuklearne energije, lutanja u definisanju ciljeva i usklađivanja želja i mogućnosti i prvih rezultata na tom polju izraženih u osnivanju instituta, stvaranju kadrova, nabavci i proizvodnji instrumenata i uređaja, potrazi za sirovinama i naučnih eksperimenata i radova – sredinom `50-ih godina nuklearna istraživanja u mirnodopske svrhe u Jugoslaviji dobila su nove institucionalne okvire i doživjela značajan napredak.

Savezno izvršno vijeće (SIV) je 19. marta 1955. osnovalo Saveznu komisiju za nuklearnu energiju (SKNE) koja je imala zadatak da pomaže, koordinira i usmjerava razvitak nuklearnih nauka i rukovodi cjelokupnim radom u praktičnoj primjeni nauke na tom području. Komisija je određivala smjernice za usklađivanje djelatnosti u pojedinim oblastima državne uprave, privrede i naučno-istraživačkog rada sa potrebama razvijanja i korišćenja nuklearne energije u proizvodne svrhe.

(Kraj)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"