Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Šućku 75 hiljada, kćerci 40, a sinu stan od 60 kvadrata * Oteli ga i tukli i tražili mu 28.000 eura * Povezanost mafije i suda oslobađa ubice * Pare od Telekoma za Anu išle preko Atlas banke * Muzički predah tek u septembru * Aprcović nezakonito imenovao šest funkcionera * Putin naredio da se pripremi odgovor na američke rakete
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 24-08-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Dragan Šoć, advokat:
– Milo Đukanović pokušava da Crnu Goru od srpske Sparte pretvori u antisrpsku Spartu.

Vic Dana :)

Mujo zasjeo na kraj šanka i lagano pijucka svoje pivo, kad mu priđe Fata: - Joo, bolan, koji s’ ti kuler... šta piješ da s’ tak’i?
Mujo otpije gutljaj i odvrati mirno:
- Bromazepam od 3 mg...
Ulazi momak u zlatarsku radnju i razgleda, pa upita prodavačicu:
- Dobar dan, recite mi, molim vas, koliko košta ova sprava za mučenje?
- Gospodine, to je burma - odgovori ona.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-08-20 JUGOSLOVENSKI PISCI U SJENCI POLITIČKIH ODNOSA (4)
DR SLOBODAN SELINIĆ Zahtjev za oslobađanje Đerđa Lukača Feljton smo priredili prema knjizi dr Slobodana Selinića „Književna diplomatija”, koju je izdao Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda, 2019. godine
Dan - novi portal
Događaji u Mađarskoj 1956. su suočili i jugoslovenske pisce sa potrebom da se oglase. Savez mađarskih pisaca se 17. novembra obratio Hruščovu riječima: „Pero nam daje u ruke najveća tuga i ogorčenje i stanovita briga zbog svog naroda, svoje domovine”. Osudili su mađarske rukovodioce da su 12 godina smetali prijateljstvu sa SSSR-om gušenjem mađarskih nacionalnih osobenosti, mehaničkim kopiranjem, nekulturnim dogmatizmom i nevođenjem računa o zahtjevima naroda. Insistirano je na tome da su hapšeni samo prijatelji socijalizma i mađarski rodoljubi. Jugosloveni su morali da se oglase posebno povodom sudbine Đerđa Lukača. To što je on nestao poslije izlaska iz jugoslovenske ambasade i što je bio pisac značilo je da su jugoslovenski pisci morali da iskažu svoje nezadovoljstvo. Poslije apela mađarskih pisaca, u kome je stajalo da je mađarski pisac i filozof Đerđ Lukač, koji se sklonio u Ambasadu Jugoslavije 4. novembra „deportovan na nepoznato mjesto” poslije dobrovoljnog napuštanja jugoslovenske ambasade, pedesetak jugoslovenskih pisaca je potpisalo izjavu u cilju podrške zahtjevima za oslobođenje Lukača.

Novi zastoj u literarnim odnosima Jugoslavije i istočnoevropskih država se poklopio sa novim ideološkim sukobom Jugoslavije i SSSR-a 1958. Odbijanje jugoslovenskih komunista da potpišu Deklaraciju 12 komunističkih partija na skupu u Moskvi novembra 1957. i usvajanje Programa SKJ na Sedmom kongresu u Ljubljani aprila 1958. doveli su do novog prekida međudržavne i međupartijske saradnje i novih sovjetskih optužbi protiv Jugoslavije.

I pored toga što su Jugoslavija i SSSR potpisali plan kulturne i naučne saradnje i predvidjeli razmjenu posjeta pisaca, književna saradnja je prekinuta. Odnosi su se pogoršali poslije Sedmog kongresa SKJ, a to se manifestovalo već u proljeće 1958. problemima sa održavanjem izložbe jugoslovenske knjige, koja je trebalo da bude održana u Moskvi, Lenjingradu i Kijevu. Sovjetski zahtjev da cenzuriše političke knjige iz Jugoslavije, kako se pred sovjetskim čitaocima ne bi pojavili materijali sa jugoslovenskog partijskog kongresa u okviru političke biblioteke, dodatno su narušavali kulturne, pa time i književne veze.

Sporovi u sferi književnosti su eskalirali kada je Jugoslavija odbila da pošalje u SSSR književnu delegaciju (Oskar Davičo, Mihailo Lalić, Mirko Božić), koja je već bila spremna za put. Povod je bilo sovjetsko odbijanje da u Jugoslaviju pošalje delegaciju novinara. Da je odlazak jugoslovenske delegacije pisaca bio važan događaj i osjetljivo političko pitanje u vrtlogu političkih nesporazuma 1958, vidjelo se i po jugoslovenskoj kolebljivosti oko definitivnog stava. Ministarstvo inostranih poslova se prije konačne odluke konsultovalo sa ambasadom u Moskvi, ali nije dobilo jasan stav. Ambasada je prvog oktobra 1958. navela razloge zbog kojih ne treba otkazati posjetu književne delegacije: posjeta je već bila najavljena zvanično u štampi, za njen dolazak je uveliko bio sondiran teren, njen nedolazak ne bi bio adekvatan reciprocitet za nedolazak sovjetskih novinara, za koje nije predviđeno da prisustvuju zvaničnoj manifestaciji, a jugoslovenski pisci su trebali da prisustvuju kongresu ruskih pisaca itd. Istovremeno, ambasada je imala i argumente za otkazivanje ove posjete: termin za dolazak delegacije nije bio adekvatan, jer bi ona prisustvovala kongresu ruskih pisaca na kome se očekivala žestoka kritika „skretanja” na liniji socrealizma i revizionizma u savremenim literaturama zemalja narodne demokratije, pa se moglo očekivati da će neki od učesnika kritikovati i savremenu jugoslovensku književnost, što bi delegaciju stavilo u nelagodnu poziciju.

PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"