Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Blažu za euro prodao milionsku firmu * U pregovore oko izbornih reformi trebalo je ući odmah * Njemici oduzeli miraz na granici * Krije svoje, a kontroliše račune opozicije * Treba graditi slogu i natjerati DPS na ustupke * Ukloniće najmanje 50 tona otpada * Nedić: U Belfast po prolaz
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 12-08-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Rifat Fejzić, REIS ISLAMSKE ZAJEDNICE:
Nijedan savremeni društveno-politički sistem nije uspio uspostaviti potpunu pravdu i blagostanje.

Vic Dana :)

Vraća se Haso pijan kasno kući. U hodniku ga čeka Fata sa metlom u ruci.
- Šta je Fato, čistiš kuću ili ćeš da odletiš?

- Prošle sedmice kad sam došao kući zatekao sam taštu pred vratima, pita može li ostati par dana. Rekao sam da može.
- I? - Eno je još uvijek stoji pred vratima.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton OČIMA RUSKIH ISTRAŽIVAČA - JUGOSLAVIJA I NJENI NARODI U POLITICI VELIKIH SILA 6
Mapa vojnih saveza u Evropi u Prvom svjetskom ratu Uvlačenje Rusije u rat planirano ranije Pod kakvim pritiskom i koji su razlozi pretvorili Balkan u jednu od „najužarenijih tačaka“ na planeti? Kakvu je ulogu imala Jugoslavija i njeni narodi u politici velikih sila? Zašto je baš ovdje, na ovim prostorima, buknuo Prvi svjetski rat? Odgovor na ova pitanja dali su ruski vojni istoričari, u djelu „Sad ili nikad - Smrviti Srbiju u prah!”
Dan - novi portal
„Prema mišljenju pristalica teorije ‘nepromišljenog’ početka Prvog svjetskog rata, rat je bio predodređen vojnom koncepcijom, koja je vladala Evropom u to vrijeme, a to je koncepcija međusobnog povezivanja i koordinacije mobilizacionih i operativnih planova, koji su se zasnivali na brzim ofanzivnim operacijama, što je direktno vodilo u sukobe, koji su, inače, mogli biti izbjegnuti. Zbog složenog procesa mobilizacije, operacioni ratni planovi su razrađivani do najsitnijih detalja, što ih je čvrsto vezivalo za određene rokove i onemogućavalo njihovu doradu i usklađivanje prema političkim prilikama, koje su se mijenjale. Uz to, realna politička rasuđivanja su bila na poslednjem mjestu i žrtvovana su u korist „vojno-tehničke koncepcije“.(Mark Trahtenberg, „Istorija i strategija“)

Detaljno istraživanje po ovom pitanju trebalo bi voditi nezavisno i bez uticaja. Ovdje treba naglasiti, da glavni neprijatelj u ratu sa Rusijom nije bila Austrougarska, već Njemačka. Postavlja se pitanje da li je Njemačka u tom istorijskom trenutku ugrožavala životne interese Rusije, uključujući i Balkan? U vezi sa tim, najviše govori tajni izvještaj napravljen u odjeljenju generalštaba Mornarice krajem 1913. i početkom 1914. godine, koji je predat najvećoj ličnosti. U njemu je pisalo: „Zadnjih 15 godina Njemačka je težila svim silama da ekonomski uništi Rusiju i da je oslabi u političkom i vojnom pogledu. Rusko tržište je prepunjeno njemačkom robom, međunarodni ugled zemlje je snažno poljuljan, a njena vojna sposobnost svedena na minimum. Ali, preporod Rusije je već počeo i ide brzim koracima naprijed, a u Njemačkoj zbog toga se javljaju ozbiljna strahovanja za dalje širenje svoga uticaja i Njemci već žure da preduzmu nove korake“.

Rusija se susretala sa svim teškoćama, koje je stvarao njemački kapitalizam u svim sferama i svim zemljama na Bliskom istoku i na Balkanu, na teritorijama, preko kojih je Njemačka gradila željezničku prugu Berlin–Beograd–Konstantinopolj–Bagdad, u Centralnoj Evropi i Srednjoj Aziji, na Balkanu i Sredozemnom basenu. Berlin je odlučio da vojnim sredstvima spriječi Rusiju, da ponovo oživi svoju vojnu i ekonomsku moć, koja je, stvarno, upropašćena u ratu sa Japanom. Njemačka je, podržavši austrougarsku agresiju na Srbiju, svjesno isprovocirala međunarodni sukob.

„Jedan od glavnih faktora, koji su uticali na stav Rusije, po pitanju austrijskog ultimatuma Srbiji, bio je odnos zapadnih država prema ovom pitanju. A Velika Britanija nije ni najmanje bila raspoložena da počne rat zbog nepopustljivosti Beograda. 25. jula 1914. ministar inostranih poslova Rusije S. D. Sazonov je skretao pažnju na to, da je, osim londonskog „Tajmsa“, skoro sva britanska štampa bila na strani Austrije“ – riječi su Marka Trahtenberga.

Rusija je bila uvučena u rat logikom događaja. Međutim, carska vlada je ušla u rat ne pripremivši zemlju za ratovanje. Što se tiče pružanja pomoći Srbiji u ratu, u tom slučaju uloga Rusije, isto kao i drugih država Antante, nije bila jednostrana. Iako je carska vlada pridavala veliki značaj balkanskoj pozornici vojnih dešavanja, ipak joj je dodjeljivana drugostepena uloga. Diplomatski napori su bili usmjereni na stvaranje Balkanskog saveza. Rusija i druge države Antante su težile da stvore srpsko-bugarsko prijateljstvo. Pri tome je carska diplomatija vršila pritisak na Srbiju, prisiljavajući je da ustupi teritorije Makedonije u korist Bugarske. Za takav ustupak Srbiji je bio obećan izlaz na Jadransko more. Zemlje Antante, zbog pripajanja Italije svojoj koaliciji, dobile su pristanak od Srbije na ustupanje niza jugoslovenskih teritorija Austrougarskoj, radi Italije. Svaka od velikih država radila je za svoj interes i na svoju odgovornost, trgujući sa malim državama i njihovim učešćem u ratu, obećavajući svakoj od njih ovu ili onu teritoriju.

PRIREDIO: VOJIN PERUNIČIĆ

(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"