Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Korito Tare devastirano, tok rijeke promijenjen * Sumnjivoj kompaniji zabranili da grade * Dobili 145 hiljada za posao koji je već obavljen * Ministar se nezakonito obračunava sa sportom * Dobar provod postao tradicija * Drugo mjesto ostalo san * Masne zarade i za bivše crnogorske ministre
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-06-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije:
– Dešava se prvi put u istoriji, da ne kažem i čovječanskoj, da jedan ateista, ateistička vlast, stvara crkvu.

Vic Dana :)

– Probudi se, pijanico!, drma žena muža:
– Upravo sam čula miša kako cvili!
– I šta očekuješ od mene - govori čovjek: „da ga ulovim i podmažem?”
Zašto se Indijanci sahranjuju iza brda?
Tamo im je groblje.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-06-06 STOGODIŠNJICA KOMUNISTIČKE PARTIJE JUGOSLAVIJE II 8 Đilasa zatvorila nova komunistička klasa „Čovjek ne može da izbriše vlastitu istoriju, to jest ponašanje vlastitih predaka. Ma šta činio, on je naslednik. On ne može u potpunosti da ukine svoju prošlost.” (M. Elijade) „U ljudskoj istoriji ništa se ne stvara u idealnom obliku. Kad god se negdje čini dobro, neizbježno je da se čini zlo. To nije moguće razmrsiti.” (A. Zinovjev)
Dan - novi portal
-PIŠE:
BORIVOJE ĆETKOVIĆ

Poslije Trećeg plenuma CK KPJ (29. i 30.12.1949) KPJ je dala, po mišljenju istoričara, podsticaje kulturnom razvoju – napuštaju se obrasci socijalističkog realizma i otvaraju kritičke rasprave o slobodi stvaralaštva. Učinjen je radikalni zaokret: uspostavljaju se kontakti sa zapadnim svijetom, do juče proglašavanim „trulim i dekadentnim, imperijalističkim i neprijateljskim”. Pomenuću dva značajna kulturna događaja: izložba Petra Lubarde u Beogradu (raskid sa socrealizmom u likovnoj umjetnosti) i Kongres knjževnika s referatom Miroslava Krleže, održan 1952. godine.
Godinu 1953. smatraju novim početkom. Staljin je umro 5. marta 1953. U početku, 1953. Jugoslavija je sklopila „Balkanski pakt” s Grčkom i Turskom – južnim krilom Zapadnog saveza. Poslije Staljinove smrti Pakt je izgubio značaj, ali nikada nije ukinut. U zemlji je napredovao proces liberalizacije, ali vlast ipak nije trpjela kritiku. Iskusio je to dobro veliki pisac Branko Ćopić, prvi je probio led 1949. svojom „Jeretičkom pričom” i platio visoku cijenu. Đilas je žario i palio ideologijom i bio jedan od četvorice jugoslovenskih vođa. A, pisao je sa velikim žarom, bilo da je hvalio Staljina i SSSR (1944. kad je posjetio Moskvu), ili pak 1948. kada se borio protiv staljinizma. U Sovjetskom Savezu, prema Đilasu,(poslije 1948. god.) nije bilo socijalizma – bio je to državni kapitalizam. Međutim, ako ga nije bilo u SSSR-u, nije ga moglo biti ni kod nas. Od 1945. do 1948. mi smo kopirali Sovjete. Uticaj na Đilasa imali su i vođa laburista Bevan i njegova supruga Džen Li i prilikom njihove posjete Jigoslaviji. Džen Li u svojoj biografiji Bevana, piše Dedijer u knjizi „Veliki buntovnik Milovan Đilas, Prilozi za biografiju”, 1991. godine, mudro ukazuje na Đilasov karakter, da je on sve do 1948. veličao staljinizam preko mjere, da bi poslije 1948, a naročito 1954. godine, veličao do neba karakter društva zapadnog svijeta. (Pod. B. Ć.)
U „Borbi” (organ KPJ) Đilas je objavio seriju članaka – „partiju je poslao u muzej starina” i tražio „demokratizaciju društva”. Tito jedno vrijeme nije reagovao, kao i 1968. godine u vrijeme studentskih demonstracija u Beogradu, da bi sazvao sjednicu CK i na početku Đilasa osudio. Bez podrške svojih dotadašnjih istomišljenika, učinio je grešku – izvršio je samokritiku. Po riječima akademika Mihaila Markovića, „Đilas je zauvijek izgubio kredibilitet mogućeg alternativnog vođe. Poslije toga više nije mogao da ugrozi Tita, iako su Englezi i Amerikanci možda u to vjerovali”. (Marković, „Juriš na nebo”, Prosveta, 2006). Slučaj Đilas pokazuje paradoks tadašnjeg vremena: proklamovana je sloboda mišljenja, a Đilas čami u zatvoru zbog ideja iznijetih u „Novoj klasi”, „klasičnom djelu ‚disidentske‘ literature”. Pošto mu je, primjećuje Dedijer, „oduzeto članstvo u Politbirou 1954. godine, protiv njega su organizovani žestoki napadi, u tradiciji staljinističkih čistki. Osporavane su mu sve zasluge u izvođenju revolucije, i optuživan je za sve smrtne grijehe”.
Navedimo i to da je sovjetska ponuda za normalizaciju odnosa sa Jugoslavijom uslijedila poslije isključenja Đilasa iz Izvršnog komiteta CK SKJ, mada je bio decembra 1953. izabran za predsjednika Savezne narodne skupštine. Češki pisac Arnošt Lustig sa poštovanjem govori o Đilasu: „prvi je uočio novu klasu koja se stvara u komunizmu i bio je veoma hrabar čovjek – dao je prednost zatvoru. Takvih ljudi nema mnogo”. U sremsko-mitrovačkom zatvoru doživio je katarzu i napisao dva izuzetno značajna romana o Crnoj Gori i Njegošu. Iz njih možemo više naučiti o istoriji Crne Gore, nego iz djela mnogih istoričara.

(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"