Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Oprao 230 miliona, a Milo mu dao državljanstvo * Adžić: Pista loša, putnici nesigurni * Perović: Protest će biti prije 9. maja * Bošnjačka stranka protiv formiranja tehničke vlade * Premijera pitaju o švercu narkotika * Optužuju Opštinu da se odriče 16 miliona * Mimo licence primili 30 studenata, pa ih izigrali
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 24-04-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
BORIS BOGDANOVIĆ, POSLANIK DEMOKRATSKE CRNE GORE:
Branićemo Kotor svim demokratskim sredstvima i nećemo dozvoliti da se vrati u ruke onih koje smo pobijedili 2016. godine.

Vic Dana :)

Čovjek vrlo nesrećan u braku vraća se kući potpuno pijan.
Žena mu otvara vrata:
- Dakle!
Zamuckuje on i petlja jezikom.
- Ja zaista nemam sreće.
- Kako to? - pita ga žena.
- Cijelu noć sam pio da te zaboravim, a sada te vidim duplo!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-04-23 OD BIROKRATIJE DO DIPLOMATIJE (1)
DR SRĐAN MIĆIĆ Prelazak iz „policijske” u pravnu državu Feljton smo priredili prema knjizi dr Srđana Mićića „Od birokratije do diplomatije”, koju je izdao Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda, 2018. godine
Dan - novi portal
Dok se o jugoslovenskoj diplomatiji i spoljnoj politici između dva rata dosta pisalo, rad samog Ministarstva inostranih djela Kraljevine SHS, a kasnije Ministarstva inostranih poslova Kraljevine Jugoslavije, nije bio tako česta tema domaće istoriografije. Najpotpunije i najsveobuhvatnije djelo o tome dobili smo nedavno, pojavom knjige dr Srđana Mićića „Od birokratije do diplomatije, istorija jugoslovenske diplomatske službe 1918-1939”, koju je objavio Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda, gdje je Mićić zaposlen. Pored navedene tematike, što joj je primarni i osnovni sadržaj, u knjizi je obrađen i „Razvoj moderne evropske diplomatije”, što doprinosi boljem sagledavanju i razvoja jugoslovenske diplomatske službe. Iz tog razloga ćemo ovog puta čitaocima (sa skraćenjem) upravo i prenijeti to poglavlje, kao i dio iz poglavlja „Razvoj moderne srpske diplomatije”, koju je u velikoj mjeri naslijedila kasnija jugoslovenska diplomatska služba 1918-1939, kojom ćemo se na ovom istom mjestu konkretno baviti drugom prilikom. Činimo to uz odobrenje autora i saglasnost izdavača.

Dr Srđan Mićić je rođen 1983. godine u Beogradu. U rodnom gradu završio je Matematičku gimnaziju, a osnovne, master i doktorske studije na Katedri za istoriju Jugoslavije Odjeljenja za istoriju beogradskog Filozofskog fakulteta. Uže polje stručnog interesovanja su mu: spoljna politika, diplomatija i propaganda Jugoslavije između dva svjetska rata.

„Diplomatska služba se razvijala u okvirima državne uprave, kao jedan od njenih najvažnijih organa. U doba apsolutizma vladari su uz pomoć vojske i činovništva uspijevali da svu vlast uzmu u svoje ruke, anulirajući nekadašnji uticaj staleža na vođenje državne politike kojom su oni arbitražno rukovodili na osnovu državnih razloga. Državno rukovođenje društvom nazvano je „policijomË® i sprovođeno je preko birokratije, odnosno činovničkog aparata. Posledica Francuske revolucije bio je prelazak iz „policijskeË® u pravnu državu, izvršen tokom XIX vijeka naporedo sa izmjenom apsolutizma u konstitucionalni sistem. Osnovno načelo postalo je podvođenje državne uprave pod pravni poredak. Prvi korak bilo je uspostavljanje ustavnog poretka, potom uvođenje državne uprave u zakonske okvire i na kraju razvoj sudske kontrole na djelatnošću upravnih organa. Ideja pravne države preovladala je u Evropi početkom XX vijeka.

Uspostavljanje pojedinih organa državne uprave sprovođeno je u tri faze. Formiranjem državnih institucija i određivanjem njihovih nadležnosti, sprovođenjem unutrašnje organizacije i određivanjem lica koja će ih predstavljati. Razvoj državne uprave uticao je na veću specijalizaciju u nadležnostima, te su vremenom određeni organi postali zaduženi samo za pojedine vrste poslova. Država je direktno sprovodila svoje funkcije preko organa centralne uprave. Najviša državna nadleštva uglavnom su imala naziv ministarstva, a njihov broj je zasnivan na vrsti državnog uređenja i sferama u kojima je država imala svoj uticaj. Ministri su postepeno od vladarevih izvršilaca prerastali u odgovorne državnike, a njihove funkcije dobijaju javnopravni karakter krajem XVII vijeka. Naporedo, monarsi su od samovoljnih vladara postali organi „policijskeË® države. Oni su postali šefovi administrativnih organa, u kojima su radili državni službenici koji su sačinjavali činovnički aparat, odnosno birokratiju. Činovnici su dobrovoljno stupali u javnopravni odnos s državom, obavezujući se da će na dostojan način sprovoditi povjerene dužnosti uz dobijanje adekvatnih prava i zaštite (obezbijeđenu platu, penziju koju su mogli da koriste i članovi njihove porodice i dr). Za razliku od ministara, od činovnika se nije očekivalo aktivno učešće u političkom životu i oni nijesu snosili ni političku odgovornost.

Priredio: MILADIN VELjKOVIĆ

(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadr¹kom.

Zabranjen je govor mr¾nje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadr¾aj neæe biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar na¹em MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom èlanku kr¹i Kodeks novinara, prijavite na¹em Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji æe biti odr¾ani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"