Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
O Veljoviću na sedam, o Bečiću na 116 strana * Tamo gdje je Migo uzeo kovertu Milo je uzeo torbu * Njemačka da opomene Đukanovića * Ne dozvoliti da Vladina agenija radi korumpirano * Ujedinjenje Krima sa Rusijom do zatvaranja starog poglavlja * Saradnja dovodi do integracije Zapadnog Balkana * Ruski rulet
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 20-03-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Lazar Grdinić, MANS:
– Vodeća antikorupcijska institucija na čelu sa partijskim vojnikom Sretenom Radonjićem odbacuje sve predstavke MANS-a koje se tiču nezakonitog bogaćenja javnih funkcionera.

Vic Dana :)

Što je sreća u nesreći?
Kad te pregazi kamion pun djetelina s četiri lista.

Razgovaraju dva pacijenta u bolnici:
– Uf, užasna je ova kafa!
– Ma, nije to kafa, to je čaj!
U tom trenutku ulazi sestra u sobu i pita:
– Hoće li neko ovdje još supe?

Pita učiteljica Pericu kad se beru jabuke, a on kao iz topa:
– Kad komšija ode iz dvorišta!’







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2019-03-19 VOJVODE I VOJVODSKI BARJACI (8)
DR RADOŠ LjUŠIĆ Samoimenovanje i postavljanje vojvoda Feljton smo priredili prema knjizi prof. dr Radoša Ljušića „Vojvode i vojvodski barjaci”, koju je izdao Medija centar „Odbrana” iz Beograda, 2018. godine
Dan - novi portal
Vojvode su bile starješine iz kraja iz kojeg su poticale, što je bitno uticalo na njihov izbor i imenovanje, ali i na sticanje moći koju su potom prigrabili. Najveći dio vojvoda 1804. i 1805. godine bile su samoimenovane ili samonikle vojvode. Za njih Vuk Karadžić kaže da ih „niko nije postavio, nego su se, u samom početku bune, sami načinili” vojvodama. Slično je mišljenje i Batalake, koji tvrdi da je u početku Ustanka ustanička vojska bila slabo naoružana i nije imala „vojenačalnike”. Njih je narod birao, ili su sami pripisali sebi vojno zvanje, ili ih je vožd imenovao.

Batalaka, nasuprot Vuku, tvrdi da je Karađorđe većini starješina dao vojvodsko zvanje. On ih naziva titularnim vojvodama: Maksim Rašković, Milan Drinčić, prota Milutin Ilić, Jovan Kursula, Mihailo Radović, Mihailo Radulović, Aleksa Popović, Arsenije Lomo, Antonije Pljakić, Milić Kedić, Živko Dabić, Stojan Čupić, Miloš Stojićević Pocerac, prota Nikola Smiljanić, Petar Nikolajević Moler, Janko Popović Cincar, Đorđe Simić, Pavle Cukić, Stanoje Glavaš, Momir Stojanović, Rista Isajlović, Petko i Nikola Popović. Očigledno je da je Batalaka zaboravio da spomene Vujicu Vulićevića. Pod komandom Stojkovića i Dobrnjca bili su: Ilija Barjaktarević, Stevan Sinđelić, knez Momir iz Lučice, Živko Šljivić i Milija Zdravković. Samo je Stanoje Glavaš „na svagda ostao vojvoda bez komande ali s velikim uvažavanjem i prezrenjem na njegove zasluge”. Najljepše riječi ostavio je o Janku Katiću – „velevažnog u svakom smotreniju Srbina” i čovjeka „čiste i najsavršenije ljubavi k rodu i otečestvu”.

Prije prvog ustavnog uređenja države (1805) ostalo je zapisano potvrđivanje ili postavljanje od vožda samo nekoliko starješina. To ne znači da Karađorđe nije proizveo više vojvoda, već da o tome nema pouzdanih podataka. Prvo voždovo imenovanje jednog vojvode bilo je marta 1804. godine, odmah poslije osvajanja Rudnika, kada je odredio Milana Obrenovića za starješinu Rudničke nahije. Ali bliže pojedinosti o načinu postavljanja nijesu poznate.

Memoaristi, prije svih Vuk i Jokić, kao i povjesnik Milićević, zapisali su kako je tekao izbor i postavljanje nekoliko vojvoda.

Poslije potvrde Milana Obrenovića, vožd je bio u prilici da učestvuje u izboru i postavljanju novog starješine Smederevske nahije, pošto je Đuša Vulićević ubijen. Mada se u dokumentima pominje kao „glavni starješina”, „oborknez”, za njega, kao i za ostale ličnosti njegovog ranga, memoaristi koriste redovno riječ vojvoda. Tvrdnju Prote Mateje da su ustaničke vođe rado potvrđivale one starješine koje bi narod izabrao iz svoje sredine, potkrepljuju i drugi memoaristi. Jokić izričito tvrdi: Karađorđe je „svagda kad pogine jedan vojvoda ostavljao da narod iz familije njegove izabere koga oće, pa on poslije toga načini vojvodom”. On je zapisao da su ustanici „izabrali Đušu Vulićevića za starješinu” još početkom Ustanka. Poslije njegove pogibije narod Smederevske nahije opredijelio se za Đušinog brata Vujicu, koji „nije bio nimalo viđen za vojvodu”, pa se vožd nećkao i razmišljao da li da ga potvrdi. Kada su ga uvjerili da boljega nema, Karađorđe je blagoslovio izbor – „pa lijepo, kad ga vi oćete, i ja ga oću”. Ovo imenovanje desilo se prije početka napada na Smederevo, u jesen 1805. godine. Sva radnja oko Vujičinog imenovanja svela se na usmeni dogovor, koji su naknadno zabilježili učesnici Ustanka. U voždovom životu bio je to sudbonosni izbor, koji nije mogla da zaustavi nikakva zla slutnja ni predosjećanje događaja koji su se odigrali nepunih dvanaest godina kasnije.

Koliko je značajna hajdučija za nastanak revolucionarne vojske, toliko su značajni i sveštenici u pokretanju Ustanka i vođenju i uređenju ustaničke države. Mnogi od njih nosili su u jednoj ruci krst a u drugoj oružje, prvim znamenjem su krstili i blagoslovili a drugim ubijali neprijatelje. Nekoliko sveštenika imalo je prvorazrednu ulogu u oba Ustanka: Prota Mateja Nenadović, pop Luka Lazarević, Hadži Melentije Stefanović, prota Milutin Ilić Gučanin, arhimandrit Gligorije Radojičić, a u Drugom ustanku arhimandrit Melentije Pavlović, kao i mnogi drugi. Prva četvorica sveštenika – Mateja, Luka, Melentije i Milutin – nosioci su vojvodske titule.

Priredio: Miladin Veljković

(NASTAVIĆE SE)


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"