Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Seksualno zlostavljane tri djevojčice u Centru za gluve? * Vrijeme je da se sazna istina o Milovom kriminalu * Zemlju prodao 16 puta skuplje od tržišne vrijednosti * Država plaća Blažu za zakup 29 hiljada eura * Amerika izgubila „gasni rat” sa Rusijom * Slovenački evroposlanici traže smjenu Tajanija * Traže ostavke Đukanovića, Katnića i Stankovića
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 14-02-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Maja Raičević, Centar za ženska prava:
– Protesti majki su najdosledniji protesti u Crnoj Gori. Neizmjerno poštujem ove žene koje se odavno ne bore za sebe, nego solidarno i hrabro reaguju na nepravdu.

Vic Dana :)

- Ne mogu više da budem vjerena za takvu škrticu... evo vraćam ti prsten! - reče djevojka.
- A gdje je kutijica? - odgovori momak.

Mujo bijesan dolazi kući, zalupi vrata i zaurla već pri ulasku u dnevnu sobu:
- Fato, bona, priča se da me varaš sa cijelim selom!
Fata mirno promrmlja sebi u bradu:
- Jako selo, ni tri’e’s’ kuća.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton ATAK NA PRIRODNE RESURSE OPŠTINE KOLAŠIN 2.
Otvaranje pilane u Kolašinu 1970. g. (Bajo Keker, Spasoje Bulatović i Rajko Raosavljević, predsjednik opštine) Zabrinjava ideja o gradnji u srcu prašume Poslije uništavanja drvoprerađivačkih pogona, šumska oblovina se izvozi u drvoprerađivačke kapacitete van granica opštine, čak, i u druge države. Za potrebe crnogorske željeznice uvoze se željeznički pragovi, a jedina fabrika u Crnoj Gori za proizvodnju tih sortimnata je zatvorena
Dan - novi portal
-PIŠE: Dragiša Dožić

Kolašin sa svojim selima ima povoljan geografski položaj, prirodne resurse, infrastrukturno je povezan sa drugim regionima, ima izuzetne prirodne ljepote i značajno kulturno-istorijsko nasljeđe. Opština se nalazi u središnjem dijelu države, u gornjem toku dviju najviših crngorskih rijeka – Tare i Morače, koje obiluju ogromnim hidroenergetskim potencijalom. Kolašin se graniči sa sedam crnogorskih opština, što omogućava intenzivnu međuopštinsku i regionalnu saradnju. Važan faktor za razvoj Kolašina je saobraćajna infrastruktura, koju čine Jadranska magistrala i pruga Beograd – Bar. Izgradnjom autoputa Bar – Boljare, čija je dionica na dijelu Smokovac –Mateševo, već započeta i biće završena naredne godine, stvaraju se veće razvojne šanse za ovu opštinu.

Devedesetih godina prošlog vijeka započeli su tranzicioni i privatizacioni procesi u društvenim peduzećima u Crnoj Gori. Mi smo te procese prihvatili kao pozitivne privredne evropske trendove, kojim se određuje titular svojine, u kojima će radnici, koji su stvarali dobra, imati veću socijalnu sigurnost, a proizvodni procesi biti tehnološki savršeniji. Međutim, desilo se obrnuto, radnici su ostali bez posla, a preduzeća su uništena. To je opšta privredna slika stanja u Crnoj Gori. To je bila privatizacija čije posljedice trpimo skoro tri decenije. Model privatizacije, primijenjen u Crnoj Gori, umnogome se razlikovao od onih u drugim jugoslovenskim republikama i imao je rušilački karakter. Priča o modelu privatizacije društvene imovine je ispričana priča, bez posljedica za one, koji su taj model osmislili. Mi smo danas društvo sa puno apsurda, koji prijete da se globalizuju i unište pozitivne društvene tokove.

Lanci apsurda u kontinuitetu se nastavljaju. Poslije uništavanja drvoprerađivačkih pogona, šumska oblovina se izvozi u drvoprerađivačke kapacitete, locirane van granica opštine, čak, i u druge države. Za potrebe crnogorske željeznice uvoze se željeznički pragovi, a jedina fabrika u Crnoj Gori za proizvodnju tih sortimnata je zatvorena.

Upotpunjavajući negativne privredne tokove i zabrinjavajuća dešavanja u opštini Kolašin, još jedan drastičan apsurd odslikava kolonizatorski odnos crnogorske vlasti prema ovoj društveno političkoj zajednici.

I pored pet izgrađenih fabrika vode na području kolašinske opštine, država izdvaja više desetina miliona eura za uvoz vode. Logika navodi na razmišljanje kakav je to nacionalni interes da se zaustavi razvoj jedne opštine, koja posjeduje sve preduslove da bude jedna od najrazvijenijih u državi.

Nakon rušilačke privatizacije, nastavljaju se negativni privredni trendovi, koji sprečavaju razvoj Kolašina i svrstavaju ga u red najnerazvijenijih opština. Ti trendovi se, prije svega, ogledaju u eksploataciji mineralnih sirovina i šumskog fonda, o čemu je autor ovog teksta pisao opširno u feljtonu „Pohara šuma u Crnoj Gori”, od 10. do 21. septembra 2016. godine.

U kontekstu devestacije prirodnih resursa opštine Kolašin, svakako, treba spomenuti i najave odgvornih iz JP Nacionalni parkovi Crne Gore, a koju su podržali iz Ministarstva održivog razvoja i turizma, za gradnju hotela na Biogradskom jezeru u srcu prašume. Taj pokušaj da se u jednoj od tri poslednje prašume u Evropi, na osnovu koje je taj park već bio nominovan za upis na Uneskovu listu kulturnih i prirodnih dobara, gradi hotel, zabrinuo je stručnu i ekološku javnost. Prašuma sa jezerom čini kapitalnu vrijednost NP „Biogradska gora”. Namjere devastacije tog prostora predstavljaju nas kao primitivne, nasilne i nevješte da sačuvamo i cijenimo univerzalne prirodne vrijednosti. Eventualna gradnja hotela i regulacija otpadnih voda iz rekonstruisanog restorana, tik uz obalu Biogradskog jezera i drugi devastacioni zahvati, vjerovatno će učiniti da taj park ne bude upisan na Uneskovu listu prirodnih i kulturnih dobara.


Nastaviće se


Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"