Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Izbrisano * DPS bi da zadrži ista pravila * Dva puta se sjekao žiletima, lažni svjedok uzeo 20.000 * „Dan” ekskluzivno objavljuje original dokument odluke Podgoričke skupštine * Tužan trenutak i za Uniju i za Veliku Britaniju * Pustite me u Crnu Goru * Koritovići
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-11-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Snežana Jonica, Ženska politička mreža:
Crnogorsko državljanstvo može dobiti onaj ko nikad nije kročio nogom u Crnu Goru, ali ima pare, bez obzira kako je do njih došao, ali ne mogu oni koji su skoro cijeli život proveli u Crnoj Gori, niti oni koji u Crnoj Gori imaju grobove i djedovinu.

Vic Dana :)

​Razgovaraju dva blizanca:
– Pa gdje si ti cio dan?
– Mama me danas dva puta kupala!

Oženio neki tip plavušu, i jedan dan dolazi on ranije kući i zatekne nepoznatog muškarca u bračnom krevetu. Otvori ormar i reče:
– Ženo, koliko puta treba da ti kažem, ON treba da se sakrije, a ne ti!

Šta 17 plavuša čeka ispred diskoteke?
Čekaju 18. zato što je zabranjen ulaz ispod 18.

Popeo se Haso na drvo i naiđe Mujo i pita ga:
– Što je, Haso, Red Bul?
A on odgovori:
– Nije Mujo, već Pitbul.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-11-24 DR ALEKSANDRA VULETIĆ: BRAČNE PRILIKE I NEPRILIKE U KNEŽEVINI SRBIJI (12) Okrivljivali i svekrve i tašte Feljton smo priredili prema knjizi dr Aleksandre Vuletić „Brak u Kneževini Srbiji”, koju je izdao Zavod za udžbenike iz Beograda
Dan - novi portal
-PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

Neskladan bračni život bio je usko povezan sa psihičkim i fizičkim zlostavljanjem partnera. Za razliku od psihičkog maltretiranja, fizičko nasilje je kao očigledniji oblik ne samo ugrožavanja partnera, već i reda i stabilnosti u društvenoj zajednici, bilo čest predmet tužbi i sudskog isleđivanja. Jedna od najčešćih pritužbi žena na muževe odnosila se na upotrebu sile. Tako se Anica iz Vučkovice žalila da je muž „bije bez krivice, ne samo štapom, nego sikirom i puškom”. Živan Gašić je svoju ženu „na Božić tukao i otjerao, i sad je u prvom domu u porađajnoj postelji, bez haljina, lišena svake pomoći kao skot skapava”. Stanka iz Selišta tužila se na muža da pije i da je tuče zvjerski..., da je dovodio svoju družinu i pio s njima noću, a ženu tjerao da ih gola dvori.
Nasilje muškaraca nad ženama često je bilo izraz njihove nemoći i nesposobnosti da ispune dužnosti koje im je nametnula ideološka matrica patrijarhata. Svako ispoljavanje slabosti kažnjavano je urušavanjem njihovog autoriteta: „Dok je moj muž Uroš bio kod zdrave pameti, dotel smo nekako mučeći se živili zajedno, a otkako je pred neko vrijeme vrdno s pameti i svoju snagu izgubio, od onog časa niti on mene gleda nit ja njega”, objasnila je jedna žena razloge svog „otkazivanja poslušnosti” mužu. Zlostavljanju žena najviše su bili skloni muškarci koji su ispoljavali i druge društveno nepoželjne oblike ponašanja, kao što su bili alkoholizam i lijenost, odnosno nebriga o porodici.
U velikom broju bračnih parnica kao krivci za poremećene odnose supružnika navođeni su članovi njihovih porodica. Među najčešće spominjanim „krivcima” su svekrve i tašte. Tako se jedna žena žalila da je svekrva vrlo zlo predusretava i da je „zbog zla svekrvinog prinuždena odbegavati, a što se muža njenog tiče, na njega se ništa ne žali niti mu mane kakove nalazi, no jedinstveno moli da bi se predel svekrvi njenoj položio, pa bi oni onda mogli u slogi i u supružeskoj ljubovi živiti”. U drugom slučaju, uzročnik bračne nesloge bila je tašta; muž se požalio da ga je žena napustila već četiri mjeseca poslije vjenčanja i pritom je opisao istoriju svog braka:
„Ne prođe ni dva mjeseca, a ona mi u svemu poče protivrječiti. Ja sam to neko vrijeme strpljivo snosio ne bi li se sklonila i sovetu mom kao svog muža slodeovala, naiposle po mlogom sovjetu i molbi, i bojem pretiti počnem, ne znajući da su je majka i sestra i zet naučili da se samo dotle postara da je udarim, pa da ju sa mnom sudskim načinom raspuste... Molim vas da tašti i njenima zabranite da je ne primaju ne bi li se tako privolela vratiti se.”
Vanbračni odnosi bili su nedozvoljeni sa stanovišta sva tri izvora etičkih vrijednosti – patrijarhalnog morala, kanonskih propisa i građanskih zakona. Društvo, crkva i država su u narušavanju bračne vjernosti vidjeli opasnost za narušavanje društvene stabilnosti, pa su vanbračne veze sankcionisali kako nepisanim, tako i pisanim pravilima ponašanja.
Po učenju hrišćanske crkve, bračna veza je vječna i nerazrešiva: „Što je Bog sastavio, čovjek da ne rastavlja”. Hrišćansko učenje upućuje supružnike da sve tegobe bračnoga života snose trpeljivo, a neslogu i sukobe da razborito rješavaju; ljudima je data sveopšta zapovijest da nose teret jedni drugima, a to su naročito dužni oni koji su međusobno toliko bliski kao supružnici.
Teorijski razrađeno od strane crkve i zakonski sankcionisano od strane države, shvatanje o jednoj i vječitoj bračnoj vezi nametnuto je društvu. Za razliku od Katoličke crkve koja svojim pripadnicima ne dozvoljava razvod braka, Pravoslavna crkva je spremna da taj ustupak učini u izuzetnim slučajevima; dokazana preljuba je praktično gotovo jedini razlog za razvod. Međutim, i u slučajevima u kojima je razvod braka kanonski moguć, crkvene i državne vlasti nijesu insistirale na razvodu, već na pomirenju partnera i vraćanju zabludjelog supružnika na „pravi put”. Na zauzimanje takvog stava uticale su društvene prilike, odnosno potreba očuvanja društvene stabilnosti: „Po duhu vjere i smislu kanona Pravoslavne crkve, bračne sveze treba da su tvrde i stalne kao osnovi društva, a nikako na ruku da se ne ide te da se te sveze oslabe, nego da se što bolje utvrđuju” – glasio je zvanični stav srpske crkve i države u pogledu stabilnosti bračne veze.
Misao o neraskidivosti bračne zajednice usađena je i u kolektivnu narodnu svijest. Na pitanje u anketi Valtazara Bogišića o rezrešivosti bračne veze, iz gotovo svih anketiranih područja stigli su negativni odgovori: „Narod kaže da je brak nerazdriješiv, pa ni za samu preljubu”, odgovorio je, na primjer, Bogišićev dopisnik iz Šabačkog kraja.
Ideja o neraskidivosti bračne veze, kao jedna od okosnica patrijarhalne ideologije, u praksi je, međutim, često bila na iskušenju. (KRAJ)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"