Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Izbrisano * DPS bi da zadrži ista pravila * Dva puta se sjekao žiletima, lažni svjedok uzeo 20.000 * „Dan” ekskluzivno objavljuje original dokument odluke Podgoričke skupštine * Tužan trenutak i za Uniju i za Veliku Britaniju * Pustite me u Crnu Goru * Koritovići
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-11-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Snežana Jonica, Ženska politička mreža:
Crnogorsko državljanstvo može dobiti onaj ko nikad nije kročio nogom u Crnu Goru, ali ima pare, bez obzira kako je do njih došao, ali ne mogu oni koji su skoro cijeli život proveli u Crnoj Gori, niti oni koji u Crnoj Gori imaju grobove i djedovinu.

Vic Dana :)

​Razgovaraju dva blizanca:
– Pa gdje si ti cio dan?
– Mama me danas dva puta kupala!

Oženio neki tip plavušu, i jedan dan dolazi on ranije kući i zatekne nepoznatog muškarca u bračnom krevetu. Otvori ormar i reče:
– Ženo, koliko puta treba da ti kažem, ON treba da se sakrije, a ne ti!

Šta 17 plavuša čeka ispred diskoteke?
Čekaju 18. zato što je zabranjen ulaz ispod 18.

Popeo se Haso na drvo i naiđe Mujo i pita ga:
– Što je, Haso, Red Bul?
A on odgovori:
– Nije Mujo, već Pitbul.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-11-23 DR ALEKSANDRA VULETIĆ: BRAČNE PRILIKE I NEPRILIKE U KNEŽEVINI SRBIJI (11) Vješto skrivanje bračnih problema Feljton smo priredili prema knjizi dr Aleksandre Vuletić „Brak u Kneževini Srbiji‘‘, koju je izdao Zavod za udžbenike iz Beograda
Dan - novi portal
-PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

Uprkos brojnosti i živopisnosti istorijskih izvora iz kojih crpimo saznanja o bračnom životu, njegova složenost, slojevitost i iznijansiranost čine ga teško uhvatljivim i dokučivim. U etnografskoj literaturi najčešće je predstavljen kao idealni model koji je nastao u okvirima patrijarhalne ideologije. I u autobiografskim spisima obično je opisivan u skladu s vladajućim društvenim normama, tj. prikazan je onako kako bi trebalo da izgleda, a ne kakav je zaista bio. Pritom autori vjerovatno nijesu imali za cilj da obmanu čitaoca, već da ispričaju priču u čiju vjerodostojnost su i sami željeli da vjeruju; društvene norme su nalagale potiskivanje neprimjerenih i nepoželjnih detalja iz bračnog i privatnog života. Nikola Krstić, pronicljivi posmatrač i dobar poznavalac mnogih bračnih prilika i neprilika u srpskoj prestonici, uočavao je duboki jaz između intimnog života pojedinca i slike u javnosti koja se o njemu pažljivo gradila:
„Koliko se velikih nesreća skriva na ovom svijetu pod maskom sjajnosti i zadovoljstva; koliko tuge i žalosti ima u ljudi koji se smiješe!”
Nasuprot etnografskim i autobiografskim spisima koji pružaju pomalo idealizovane modele bračnog života, brakorazvodne parnice eksplicitno pokazuju njegovo naličje i na svjetlost dana iznose mnoge nesreće, tuge i žalosti koje je Krstić nazirao iza nasmijanih lica. One, po prirodi stvari, na svjetlost dana iznose tamne strane bračnog života; u žalbama na svoje partnere u kojima nadležnim vlastima ukazuju na njihove navodne mane i nedostatke supružnici otkrivaju i svoja htjenja i očekivanja od bračnog života. Specifičnu težinu tim dokumentima daju i svjedočanstva članova lokalne zajednice, koji se u gotovo svakoj parnici pojavljuju kao svjedoci, iznoseći svoje poglede na bračni život i ponašanje svojih susjeda.
Muškarci i žene u građanskom društvu vaspitavani su da ljubav nije neophodna osnova za brak – ako imaju sreće, ljubav će doći po vjenčanju; ako ne dođe, taj nedostatak ne treba shvatiti isuviše tragično. Brak je imao veliki broj socijalnih funkcija koje su ljubav potiskivale u drugi plan. Stoga je smatrano važnijim da su budući supružnici kompatibilni po svom društvenom i materijalnom statusu, nego da su emotivno naklonjeni jedno drugom. Muška trka za mirazom, ženska težnja da se uhvati što bolja „partija”, nastojanja roditelja da svoj društveni status potvrde i bračnim vezama svoje djece ili da se pomoću njega popnu na društvenoj ljestvici – motivi koji su u gradskim sredinama bili presudni prilikom izbora supružnika, nijesu ostavljali mladoženjama i mladama mnogo prostora da se prije ulaska u brak upoznaju sa vrlinama i manama svojih izabranika. Razlike u naravima i životnim stavovima, koje su često bile nepremostiva prepreka za građenje harmoničnih odnosa u braku, na vidjelo su izbijale tek poslije vjenčanja. Kosta Magazinović, koji se, kao i većina muškaraca njegovog društvenog položaja, oženio djevojkom sa pozamašnim mirazom (u njegovom slučaju radilo se o 5000 dukata), ubrzo po ženidbi počeo je da se žali:
„On reče kako je zlo što izmeđ njih nema saglasnosti u vaspitanju i mišlenju i da nije nikakvo veliko blago što čovjek uzme bogatu ženu kad se uostalom naravi ne slažu.”
„Ja vidim da međ njima nema mnogo ljubavi”, zapazio je njegov poznanik Nikola Krstić, „al` ne mišljah da im je život posve skandalozan. Sad je, vele mi, dobro, al` pređe su se tukli, ona je bivala sva modra, a njemu je čupala bradu i kose. Kad se potuku, načini se larma, da sva kuća se pobuni, mlađi izađu u avliju i jednom je otvorila prozor i stala tako vikati da je on uvukao u sobu, pa su mlađi misleli da ju je udavio”.
Razočaranja bračnim životom često su, međutim, vješto skrivana od javnosti. Muž i žena koji su u javnosti odavali utisak skladnog, pa i srećnog bračnog para, nerijetko su bili stranci jedno drugom; iako su dijeli zajednički životni prostor, nijesu dijelili i svoju intimnost, želje, nadanja, stremljenja... Trpljenje i mirenje sa takvim životom bila je sudbina velikog broja bračnih parova: „Pred svijetom sam ljubazna, niti bi ko mogao pomisliti kakvi su mi jadi u srcu i poneki osmejak moj kakvu tugu skriva”, objasnila je jedna žena raspolućenost između svog intimnog stanja i ponašanja u javnosti.
Neskladan i nesrećan bračni život često je objašnjavan nepostojanjem volje za brak onih koji su u njega stupali. Stevan iz Rakinca je rđavo postupanje prema ženi pravdao time što se njome oženio pod pritiskom roditelja. Ni ulazak u brak iz ljubavi nije, međutim, predstavljao garanciju za srećan život: „Radovan je isprva sa ženom svojom u ljubavi i soglasiju živio, no, po kratkom vremenu omrzne on na ženu svoju, koja je mrzost sve većma rastila...”, zabilježeno je u jednoj bračnoj parnici.(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"