Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sekulić „savjetovao” izvjestioca gdje da uloži pare * Djevojčice neželjene, rođeno 314 dječaka više * Veljovići zaradili 23.000 eura * „Tara” u minusu tri miliona * „Vučica” na Enfildu Kralj u Bavarskoj * Klinički centar CG ispustio favorita * Hamilton: Titula bi mi ove godine još više značila
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 24-04-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
TANjA FAJON, POSLANIK EVROPSKOG PARLAMENTA:
Sprečavanje korupcije, oduzimanje imovine stečene kriminalom, sprečavanje trgovine ljudima i pranja novca i dalje su važni problemi i područja na čijem poboljšanju bi Crna Gora trebalo da radi.

Vic Dana :)

Hvali se Mujo svom jaranu Hasu:
– E moj Haso, gdje ti ja sve nisam bio... Pariz, London, Njujork, Melburn,... takođe ni u Rimu nisam bio!

Dva grobara, posle napornog dana, sjede uz pivo. Kaže jedan drugom:
– Uf, danas smo sahranjivali jednog od 150 kila, izmori nas... Drugi odgovara: – Ma nije to ništa, mi danas sahranjivali nečiju taštu, narod je toliko aplaudirao da smo je tri puta vadili na bis!

Šetaju vuk i zec noću šumom. Stiska se zec uz vuka i govori:
– Jao, kako je strašno u ovoj šumi, stvarno se bojim.
– A kako će tek biti meni kada se budem sam vraćao kući?!

- U meni spava genije, a budala je uvijek budna.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2018-04-22 PROF. DR SUZANA RAJIĆ: SPOLJNA POLITIKA SRBIJE POSLIJE UBISTVA KNEZA MIHAILA OBRENOVIĆA (6) Mađarsko podsjećanje na Mihailova obećanja Feljton samo uradili po knjizi prof. dr Suzane Rajić‚ „Spoljna politika Srbije” – između očekivanja i realnosti 1868–1878”, koju je izdala‚ „Srpska književna zadruga” iz Beograda, 2015. godine
Dan - novi portal
-PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

Pristrasnost mađarskih sudija i islednika u korist Karađorđevića bila je očigledna. Njegove veze sa guvernerom Bosne Osman-pašom, koje su datirale još od 1858, kada je bježao u beogradsku tvrđavu, valjalo je ispitati, kao i dostupnu prepisku između sekretara bivšeg kneza i atentatora. Mađarske vlasti ipak nijesu dale priliku za to i mnogi su ubrzo oslobođeni. Za Miletića i njegov odnos prema Ujedinjenoj omladini utvrđeno je da su bili „moralni pobuditelji ubistva“. Kalaj je u Dnevniku zapisao najlogičniju opciju, po kojoj su kneza ubili Srbi, ali uz pomoć ruskih ili austrougarskih agenata.
Što se suđenja u Srbiji tiče, svi konzuli su izvještavali svoje vlade da za izrečene kazne nije bilo dovoljno relevantnih dokaza. Garantne sile su zatvarale oči pred činjenicama da okrivljenima nije dato pravo na odbranu. O smrtnim kaznama koje su izrekli srpski sudovi govorilo se kao o očekivanom ishodu koje nalaže domaće zakonodavstvo. Napore Srbije uložene u očuvanje mira na granicama i u zemlji izuzetno su visoko ocijenile garantne sile, a sve zamjerke na sudski proces potisnute su u stranu. Samo je Britanija kraće vrijeme insistirala da se istraže navodi o torturi nad optuženima, te da se utvrdi da li srpski sudovi poštuju osnovna ljudska prava. Blaznavac je poricao da je bilo fizičkog pritiska. Zahvaljujući pozitivnim izvještajima Longvorta, u kojima se tvrdi da se proces pred sudskim vlastima odvija po srpskim zakonima i da sudovi i vlada moraju da ih poštuju, a ne da pišu nove, London je odustao od daljeg insistiranja na tom pitanju. Zanimljiva je Longvortova tvrdnja da srpsko zakonodavstvo „najvećim dijelom počiva“ na evropskim pravnim principima, te da je učinjen ogroman napredak u sudskom postupku u odnosu na onaj iz 1864. godine, kada se sudilo učesnicima Majstorovićeve zavjere. I Kalaj i Longvort su tvrdili da je okončanje sudskog procesa bilo na mnogo višem nivou nego njegov početak.
Uprkos stvarnoj i fiktivnoj pomoći Austro-Ugarske u savladavanju osnovnih teškoća izazvanih ubistvom vladara, opravdani razlozi za bezrezervno vezivanje Srbije za Habzburšku monarhiju, te za otuđenje Srbije od Rusije nijesu postojali. Namjesnici su to konstatovali od samog početka. Bosna i Hercegovina, kao najvažnije pitanje u odnosima između Srbije i Austro-Ugarske, ostalo je da ledbi u vazduhu. U pregovorima sa Peštom oko najuopštenijih okvira, do kraja 1868, nije bilo pomaka. Blaznavčevog izaslanika, upućenog ubrzo poslije Topčiderske katastrofe u Peštu, Andraši je primio rezervisano i, više uzgred, prisjećao se gdje su zastali pregovori za kneževog života.
Blaznavac je mađarskom predsjedniku vlade poručio da „tvrdu volju ima nastaviti politiku knjaza Mihaila“ i da je spreman da se realizuje ugovor o savezu između Srbije i Mađarske, koji je svojevremeno ponuđen knezu. Andraši je konstatovao da će bez kneza Mihaila cijela stvar „malo teže“ ići. Ovakvo izbjegavanje direktnog odgovora nije moglo proći neopaženo kod namjesnika. Bilo im je jasno da ih druga strana želi zadržati uz sebe samo obećanjima. Andraši je rekao da savez „nije nemoguć“, ali da za njega trenutno nijesu pogodne okolnosti. Druge poslove, poput konzularne jurisdikcije, isleđivanje optuženih za atentat i slično, želi da pomogne svim silama. Kalaj, međutim, nije doslovce primijenio Andrašijeve sugestije da „ne pothranjuje vanredne nade“ kod Srba. Početkom jula 1868, a uz pomoć Antonija Oreškovića, podmetnuo je jedan memorandum namjesnicima „u pogledu užeg savezništva s Mađarskom“. Kada se ni poslije šest nedjelja namjesnici nijesu oglasili, osumnjičen je Jovan Ristić da je namjerno tražio izgovore da se posao ne privede kraju, da je suviše „taktizirao“ i „diplomatizirao“. Ristić je dobro prozreo prave Kalajeve namjere. Namjesnicima je odgovaralo da igraju na kartu „podijeljenih“ pogleda, pravdajući sporost odluka uticajem „onog drugog“. Plan o savezu nije ozbiljno uziman u obzir, ni na srpskoj, niti na mađarskoj strani. Polovinom oktobra 1868, Andraši je sugerisao Kalaju da u Beogradu ništa ne govori o planu za Bosnu, jer otvorenih razgovora sa carem i Bajstom nije bilo. Beč još nije imao izgrađenu „zapadnu politiku“, a Bajstova slaba tačka bili su južni Njemci, i nije ih se htio odreći u korist pozicija na Istoku. Takođe, nije bilo strategije kako pridobiti Tursku za plan o Bosni. Takozvani „plan o Bosni“ bio je čista apstrakcija, kako za Mađarsku, tako i za Srbiju. Mnogo važnije pitanje bilo je šta je zapravo stajalo iza svega i zašto su ga srpska i austrougarska strana vještačkim putem održavale u životu.
Osnovna zamisao Andrašija bila je da, kao pomoć Srbiji u zadržavanju akcija Beča u Bosni i Hercegovini, izdejstvuje njenu neutralnost u predskazivanom austro-ruskom ratu, zapravo da u tom slučaju Srbija ne napadne Tursku, koja je trebalo da pritekne u pomoć austrougarskoj vojsci kao saveznica. Radilo se o krajnje nerealnom zahtjevu, kako su tada primijetili u Beogradu.
(NASTAVIĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"