-PIŠE: Vasilije Marković
Neka jedinica od tridesetak Italijana, koja se uputila na odmazdu, bila je zarobljena od partizana. Kako su partizani morali da se povuku za Bosnu, pala je naredba da se Italijani likvidiraju. Određeno je mjesto za likvidaciju, u Kameniku, u Mačkovoj jami. Prostor je bio sužen. Italijani su plakali, pokazući fotografije. Jole je komandovao streljačkim vodom. Dva po dva izvođeni su Italijani i survavani u jamu, poslije kuršuma. Poslije egzekucije Jole se vratio na Uble radovačke i počeo da se pere od krvi. Izašao je Blažo Jovanović, i videći Jola prokomentarisao:
– Nije ti po volji ova švapska krv, Jole!
Nešto je dodao, što nije za priču. Na to je Jole reagovao, uzeo pušku:
– Puška ti, puška mi, Blažo Benjov!
Skočili su borci, naročito Božo Lazarević, koji su zataškali stvar. Blažo je, po oslobođenju, otkrio Jolu da može da ga pojede bosanska magla.
Jedan Italijan koji se zapeo u petnjik jame, izvukao se i stigao u Podgoricu.
Aprila 1943. godine, stupa u sastav V bataljona V crnogorske brigade, kao komandir čete, i učestvuje u bici na Sutjesci, 1943.
Tada je Jole bio u bosanskim planinama, kao partizanski borac.
Jole sa ponosom ističe da mu je stradao samo jedan borac, njegov šurak Savić Božović.
Mogli smo proći bez žrtava koristeći noć. Vojo Todorović insistirao je da prođemo jednu čistinu tučenu od Njemaca. Kuršumi lete na sve strane.
Jole ga nije poslušao. Probao je da ga izvrši naređenje samo sam. Nije išlo. Na svoju ruku, kud puklo da puklo, Jole ga nije bendao, čekao je noć, s razlogom.
Poslije bitke na Sutjesci i reorganizacije IV bataljona V Crnogorske brigade, Jole je pripao istom, i bio komandir II čete.
Tada se zbio događaj bez presedana. Jolevu majku Miku strijeljali su italijanski crnokošuljaši, popalili su kuću i sve stvari. Ukućani su se razbježali, samo je ostala Mika.
Crnokošuljaši ubijaju psa. Iskoči Mika:
– Što mi ubijate psa, pseći sinovi, najzadnja vojsko najzadnjeg cara...
Dragoman prevede ove rječi. Blizu praga kuće, uz stablo murve, crnokošuljaši obaviše strijeljanje hrabre Mike.
Sa grupom partizana, Jole je učestvovao u hvatanju četnika Baja Stanišića. Bajo je uhvaćen u manastiru Ostrog. Prethodno je, opkoljen, tražio flašu rakije. („Bajova se čapra vije, aj nek se vije, trebalo je i ranije...“)
Jole nastavlja prisjećanje. Septembra 1943. prešao je u sastav Zetskog odreda i postavljen za komandanta bataljona. U početku 1944. postavljen je za komandanta u Piperima. Ubrzo je postavljen za zamjenika komandanta II područja II korpusa vojne oblasti. Poslije oslobođenja biva premješten u štab brigade KPN-oj na dužnost načelnika obavještajnog odjeljenja.
Jedna njemačka jedinica bila je spremna do popali katune na Lukavici, krenuli su od Bara Bojovića. Na ulazu u Lukavicu bivaju presreteni od grupe partizana kojom komanduje Jole. Nije bilo uzmicanja. Na poprištu je ostalo mnogo Njemaca. Vidjevši da je ranjen njemači oficir, Jole mu prilazi sa oprezom. Oficir trgne pištolj, ali Jole kamenom u glavu, razmrska lobanju njemačkom osvajaču. Nešto bliže poprištu, Njemci su silovali jednu Rovčanku, a onda su je iskaišali na sitne froncle. Za kapetana Jole je proizveden 1943. Demobilisan je krajem 1945. god. Negdje pred samo hapšenje položio je ispit za majora JNA koji nije primio. Taj ispit je polagao na Palama. Od ratnih odlikovanja dobio je Partizansku spomenicu 1941, pod rednim brojem 10405; Partijsku zvijezdu III stepena; Orden zasluga za narod II stepena; Poljski partizanski krst i dva ordena za hrabrost. Od mirnodopskih odlikovanja ništa nije dobio. (Kuriozitet je bila Partizanska spomenica 1941, rađena u prvoj verziji).
Nakon demobilizacije Jole je postavljen za pomoćnika upravnika KP doma u Podgorici. Tu ostaje na službi do 1947. Zatim je postavljen za načelnika hidrotehničke uprave pri Ministarstvu poljoprivrede, gdje je radio do 9. I 1949. godine, kada je uhapšen.
(NASTAVIĆE se)