-Piše: Veselin Lazarević
Iako je obožavao američku folk i blugras muziku, Džim Dikson, producent diskografske kuće „World Pacific Records“, objavio je album „12 String Guitar“, folk grupe „The Folkswingers“.
Kako je album, sredinom pedesetih, prodat u ogromnom tiražu i spasio kuću od bankrota, kao znak zahvalnosti vlasnici su mu dali ključeve od studija, dozvolivši mu da u njemu snima s kim god hoće i kad poželi.
Jedan od prvih koje je Dikson pozvao u studio bio je lokalni folk muzičar Dejvid Krozbi, koji se, nakon nekoliko neuspjelih snimaka, jednog dana pojavio s još dva muzičara. Jedan je bio Džim Mekgin (kasnije promijenio ime u Rodžer), a drugi – Džin Klark.
Dikson, Džim i Džin su obožavali „Bitlse“ i danima preslušavali tada aktuelni album „A Hard Day`s Night“. „Čuo sam folk, a osjećao pop, govorio je Dikson kasnije. Njih trojica lako su našli zajednički interes i upravo u Diksonovom studiju, u januaru 1964. godine, osnovali grupu koju su nazvali „Džet set“.
Ljubav prema američkom folku i britanskom popu, pored njih, dijelili su i Diksonovi prijatelji, bubnjar Majkl Klark, kao i basista i mandolinista Kris Hilman, koji su se nekoliko mjeseci kasnije priključili grupi.
Zahvaljujući Diksonu, prvi demo snimak novoustanovljene grupe došao je do, u to vrijeme, veoma uticajnog menadžera Benija Šapira. S obzirom na ogroman broj sinama koje je Šapiro dobijao tih dana, nije ni čudo da su ti prvi snimci „Džet seta“ završili u sobi njegove kćerke.
Međutim, ona je bila toliko zadivljena tom mješavinom starih i modernih zvukova da je svakodnevno navaljivala na oca pitanjem: kad će „Džet set“ konačno da izda svoj prvi album.
U jednom od neobaveznih razgovora s prijateljem, čuvenim džezerom, i džezrokerom Majlsom Dejvisom, Šapiro je pomenuo nevjerovatnu opsjednutost svoje kćerke novom pop grupom.
Majls Dejvis ne bi bio Majls Dejvis kad se ne bi zainteresovao i trgnuo na riječ „novo u muzici“, pa je iste te večeri zatražio od Šapira da presluša snimke. Nakon samo jednog preslušavanja, pozvao je Irvinga Taunsenda, iz diskografske kuće „Kolumbija“, i uz nekoliko riječi, toplo preporučio album „Džet seta“, na kraju rekavši, „nova velika stvar“ iz Los Anđelesa.
Nekoliko dana po Majlsovom pozivu Taunsendu, Džim Dikson je pozvan u zgradu diskografske kuće „Kolumbija“, i potpisao ugovor za prvi album grupe „Džet set“. Nakon potpisanog ugovora, negdje u nevembru mjesecu 1964. godine, grupa je odlučila da promijeni ime u „The Byrds“ (Ptice).
Sredinom sledeće godine, Dikson nekako dolazi do, tada još neobjavljene pjesme, Boba Dilena, „Mr Tambourine Man“ (tokom godina ova pjesma je postala jedna od najobrađivanijih pjesama, a pjevala su je mnoga velika imena). Pjesma je, u izvođenju „Birdsa“ postala hit, a mnogi muzički kritičari i dan-danas smatraju njihovu verziju najboljom, čak i boljom nego što je izvodi Bob Dilen. Potom je uslijedio album nazvan po ovoj Dilenovoj pjesmi, koji se prodao u milionskom tiražu, a danas slovi kao jedna od najvažnijih LP u istoriji muzike.
Dikson je bio menadžer „Burdsa“ u najznačajnijem periodu njihove karijere, a nakon 1968. godine radio je s grupom „Flying Buritto Brothers“, u kojoj su svirali neki od članova grupe „The Burds“ – Kris Hilman, Majkl Klark i Grem Parsons.
Krasio ih je nevjerovatan stil sviranja koji se zove „preparirani klavir“. Naime, njihov klavijaturista Ken Largo, često je unutrašnjost klavira punio raznim stvarima: zvečkama, zvončićima, selotejpom, ping-pong lopticama, koje odskaču svaki put kad se pritisne dirka.
To nije ništa novo, skoro je isto kao i kod čuvenog Džona Kejdža, avangardnog pijaniste, čiji je to bio zaštitni znak, samo što je od njegove muzike mnogo harmoničnije.
Naravno, to daje klaviru poseban zvuk koji odiše nekim prošlim vremenima, a istovremeno lišava uobičajenih klišea koji obično idu uz pijaniste.
Ako vam je klasična (umjetnička) muzika isuviše ozbiljna, a većinu pop kompozicija smatrate isuviše jednostavnim, slušajte albume ove grupe. Zaključićete kako je moguće slijediti muzičku zaostavštinu, a u isto vrijeme biti originalan...
Sredinom sedamdesetih, Dikson se povukao iz muzičkih voda, preselivši se na Havaje. Tu je proveo nekoliko poslednjih decenija svog života. Umro je u Kosta Mesi, u Kaliforniji, 19. aprila 2011. godine.(Nastaviće se)