-PIŠE: Vasilije Marković
Priča o borbi dobra i zla najbolji je eliksir, kome je do priče.
U sudskim spisima, malo-malo, ostalo je zabiljiženo, da je Jole bio „razbojnik“. Labilni moral je bio ispod maske, nego šta. Pošto je bio u tamnici u Zenici na izdržavanju decenijske robije, Jolu nije bilo dozvoljeno da prisustvuje sahrani svog đeda Milića Jokičina, koji je preminuo 1927. godine. Jolev otac, Jovan Milićev, nauman je bio da odseli u Zenicu kako bi bio što bliže utamničenom Jolu. Siromaština je uzrok navedenom stanju. U Zenici Jola posjećuje brat Radule 1927. godine, a krajem 1928. godine Ivan Milutinović, koji je sam ubrzo zatvoren.
Po Jolevom kazivanju, radio je u knjigoveznici punih pet godina. „To je bila zasluga majstor Mihaljeka, koji me podučavao pozlati. Prvi sam osuđenik koji je taj zanat izučio.“ Ostalo vrijeme bio je zaposlen u pisarnici.
Robovanje u Zenici je turobno, jednolično, ljeto, zima, ljeto, zima,... Da je bar nada se oslobodio ovih prokletih zidina, pomišljao je Jole.
„Bjekstvo sam pokušao u ljeto 1933. godine. Zajedno sa Matom Bulatovićem i Jovanom Račićem iz „slobodnog odjeljenja“. Pošto je bila prokazana namjera čitava straža (oko devedeset) i još im je došla žandarmija u pomoć. Od njih je blokiran čitavi rejon oko Kaznione. Tako sam ja poslije dužeg bježanja u tom krugu i pucanja na mene, i ove moje drugove, upao među tri žandarma i uhvaćen. Mata Bulatovića su ranjena takođe uhvatili, dok je Jovan Račić uspio pobjeći.
... Zbog ovoga bjekstva kažnjen sam sa tri mjeseca samice, sa zamračenjem po jedan dan u sedmici. Lance na rukama i nogama nosio sam sedamnaest dana. Najveću torturu izdržao sam kratkim vezanjem za šest časova...“
Joleva majka Mika uputila se u Zenicu da posjeti svog sina. Došla je do Trebinja, kada je pred nju stupio jedan ostruglija, koji se ponudio da joj pomogne. Ne sluteći ništa, Mika se poradova ukazanoj pomoći, predala je pozamašan zaveželjej neznancu. Za tili čas pobježe neznanac sa zavežljajem. Mika se vrati u Stijenu.
Kuriziom desio se Jolu, iz Podgorice, kada nije potrefio put do zavičajnih Pipera.
Sa robije iz Zenice, Jole se vratio oslobođen maja 1934. godine, ukazom Ministarstva pravde. „Čim sam došao u Pipere, – svjedoči Jole – uključen sam u rad ilegalne partijske organizacije. Kasnije sam bio sekretar partijske ćelije i član biroa opštinske partijske ćelije.“
Kada je organizovan pohod protiv Frankovog režima iz Crne Gore i Metohije, po sugestiji partijskog rukovodstva, „ja sam krenuo za Španiju u toj većoj grupi. Pošto smo stigli na obalu mora, kod Petrovca, osujećena nam namjera, pošto je brod zadržan od kraljeve mornarice. Veći broj pohvatan je od žandarmerije. Ja sam uspio izbjeći hvatanje. I tako sam stigao kući ranije nego je policija mogla pretstaviti...“
Prije II svjetskog rata Jole je aktivno radio sa grupom komunista među seljacima i sa omladinom. Učestvovao je na nekoliko demonstracija i razbijanja zborova. Zbog razbijanja jednog zbora radikalskih aktivista u Piperima 1939. godine gdje „smo mi komunisti organizovali veći broj omladine, izvođen sam pred sud, sa četiri druga, ali je to abolirano pošto je to bila izborna kampanja“.
Zanimljiv slučaj desio se na planini Lukavici. Partijska ćelija donijela je odluku 1939. godine da se Staljin isključi iz KP (boljševika). Nije jasno da li je Jole učestvovao u tome. Kakav V. Molotov, kakav Ribentrop, krivi su Staljin i Hitler. Odluka je glasila: Isključuje se imenovani zbog saradnje sa Hitlerom, a ako se popravi moći će da se povrati u KP (boljševika).
Dura lex, sed lex!
Za sve vrijeme robijaškog života u Zenici, Jole se marksistički izgrađivao, tako je kao provjeren, odmah po dolasku sa robije (maj 1934) bio povezan u partijsku ćeliju Stijena – Piperi. Radilo se o instivnom komunizmu. Učestvovao je u svim demonstracijama, protestnim zborovima, kao i rasturanju političkih zborova nenarodnog režima.
Jole se oženio 1938. godine sa Darinkom Božović, sa Zadolja. Nedugo potom, poslije bračnih nesuglasica, plaha Darinka se vratila u svoj rod. Dugo su trajali pregovori. Jole je popustio, čegrst zaboravljena. Darinka je rođena 1914. gododine. Mladi bračni par dobio je prinovu, sina Veselina, 1939. godine. Vasilije se rodio 1941. godine, a Vojislava 1944. god.
U Trinaestojulskom ustanku Jole je uzeo vidnog učešća i bio hrabar borac. Nakon formiranja Gerilskih odreda bio je komandir Stijenskog odreda, pa zatim komesar čete, na kojoj dužnosti je ostao sve do povlačenja naših jedinica za Bosnu (27. marta 1942), kada je po odluci Partije ostavljen na terenu Pipera, kao pozadinski ilegalni radnik.
Jole se borio protiv okupatora, domaćih izdajnika, četnika i ostale pestokljivine! Komandovao je razbijanjem četnika Pavla i Jovice Bešića. Na pitanje kako su prošli:
Što kako su prošli, likvidirani su!
Inače, Jole je bio malorek. Likvidirani su. I tačka.
Sa Blažom Jovanovićem dobro se znao. Uoči ustanka krili su se pored ostataka svetilišta, na Jolevom imanju.
(NASTAVIĆE SE)