-Piše: Veselin Lazarević
Svoju prvu grupu „The Box Tops“ Aleks Čilton je osnovao 1967. godine. Tokom narednih tri, koliko je grupa postojala, snimili su desetak singlova. Najuspješniji je bio „The Letter“, koji se pet nedjelja zadržao na prvom mjestu Top-liste američkih singlova.
Nekoliko članova je zamijenjeno, da bi izbjegli mobilizaciju za rat u Vijetnamu, i grupa je nastavila sa radom. Snimila je nekoliko manje uspješnih singlova i prestala s radom 1970. godine.
Ubrzo, kako piše Vladimir Skorčajić, po kome je djelimično rađen ovaj feljton, Čilton sreće svog druga iz srednjoškolskih dana Krisa Bela, virtouza na gitari. Čilton mu predlaže da zajedno krenu za Njujork kao folk duo. Međutim, Belu se to nije dopalo, pa je Čilton sam proveo nekoliko mjeseci svirajući solo po popularnim klubovima.
Uvidjevši da sa folkom „nije u dobrim odnosima“ vraća se u Memfis i 1971. godine postaje novi član grupe „Icewater“, u koju su, pored Čiltona i Bela, koji su bili pjevači, gitaristi i tekstopisci, još činili bubnjar Džodi Stivens i basista Endi Hamel.
Nakon Čiltonovog dolaska, grupa mijenja ime u „Big star“, što je bilo ime lanca samoposluga ispred kojih su sva četvorica redovno „visila“ uz bocu piva ili soka od borovnice.
„Rekord“, debi album, grupa snima u čuvenom memfiskom studiju „Ardent“, u koji su, u to vrijeme, snimala i takva imena kao što su B. B. King, Bob Dilan, „Led Cepelin“, „ZZ Top“, „Alman Braders“...
Svi elementi neophodni da bi se jedan pop album nazvao dobrim, bili su prisutni: melodični refren u pjesmi „When My Baby`s Beside Me“, vrlo lako pamtljivi uvodi kao u kultnoj pjesmi The Ballad of El Goodo“, neprentenciozne solo dionice iz pjesme „In the Street“, iskreni tekstovi kao iz balade „Thirteen“.
Naravno, sa izuzetkom jedne, sve pjesme potpisali su Bel i Čilton, koji će u istoriji pop-muzike biti zapamćeni kao jedan od najkreativnijih dueta, poput Lenona i MekKartnija (Bitlsi). I nakon četrdesetak godina od snimanja, on i dalje zvuči svježije od mnogih današnjih pop-kompozicija.
Ploča „Radio grad“, objavljena je 1974. godine. Za razliku od prvog, „Rekorda“ zvuk je siroviji, nešto bliži tadašnjem roku. Ali, i dalje su prisutne pop pjesme, od kojih izdvajamo „September Girls“ koju muzički kritičari danas smatraju jednom od najvećih hit-pjesama ove grupe.
Kako to obično biva, mišljenje kritike i publike se nije podudarao. Album je prodat u svega 5.000 primjeraka. Razočarani Hamel napušta grupu 1975. godine, a Čilton i Džodi Stivens nalaze zamjenu u Džonu Lajtmenu. Nakon kratkotrajne turneje, Čilton i Stivens se vraćaju u Memfis, gdje počinju rad na trećem albumu „Sister Lovers“, jer su se njih dvojica, u to vrijeme, zabavljali sa sestrama bliznakinjama Lizom i Holidej Oldridž.
Čelton tih godina počinje da bude depresivan i sklon alkoholu. Da stvar bude još gora, diskografska kuća „Staks“ upravo je te godine bankrotirala, ostavljajući grupu „Big star“ bez izdavača, koja zvanično prestaje sa radom 1975. godine.
Iako treći album nikada nije bio potpuno završen, ipak se pojavio 1978. godine. Te godine ga je, pod nazivom „Third/Sister Lovers“, objavila kuća „PBC“. Bio je mnogo mračniji nego prethodna dva, ali se ipak smatra krunom pop karijere grupe „Big star“.
Iste godine, neposredno po objavljivanju albuma Kris Bel gine u saobraćajnoj nesreći. Dakle, time je stavljena tačka na priče da će se možda grupa nekad okupiti. Podshumno je 1992. godine objavljen jedini njegov solo projekat nazvan „I am the Cosmos“, za koji kažu da je bolji od svih Čiltonovih solo ploča.
Početkom devedesetih, Čilton i Stivens, zajedno s Džonom Auerom i Kenom Springfelouom kreću na turneju pod starim imenom „Big Star“. Ista postava izdala je album „In Space“ 2005. godine, ali sem nekoliko prosječnih pjesama ništa nije podsjećalo na „Big star“ iz prošlosti.
Interesantno je napomenuti da je Aleks Čilton posjetio Beograd 2006. godine. U Domu omladine održao je koncert sa Dejanom Nikolićem i Vladimirom Novčićem. Koncert je sadržao ritam i bluz standarde, kojima je Čilton bio sklon u poznom dijelu njegove karijere, bilo je i nekoliko klasika „Big stara“, a sam koncert obilježila je legendarna „Thirteen“, koju je Aleks Čilton sam odsvirao na akustičnoj gitari.
Priča o „Big Star“ grupi samo je jedna u nizu o umjetnicima koji nijesu bili shvaćeni u svoje vrijeme. Ali je činjenica da njihovu muziku svakodnevno otkrivaju generacije i generacije tinejdžera...
(Nastaviće se)