-PIŠE: Vasilije Marković
U januaru 1924. godine preminuo je vođa Oktobarske revolucije V.I. Lenjin, od posledice atentata. Kako je primio tu strašnu vijest dr Vukašin nije poznato! Tada se dr Marković, sa grupom, nalazio u Kučima, naravno u ilegali. Policijski beogradski režim daje pisanu garanciju dr Markoviću da će biti amenestiran ako se dobrovoljno preda vlastima. Nešto prije toga poveo se razgovor između oca i sina, Milića i Vukašina. Pošto se vratio iz Rusije mora da je načuo, makar usput, nešto o ideji socijalizma. Na očevo pitanje da mu objasni socijalizam, Vukašin pokušava da uprosti odgovor. Nabraja starina koliko ima imanja, pa je li spreman na kolektivizaciju, a koliko ima stoke, tj. mala, pa bio red da sa sirotinjom podjeli vaj, tj. dobit.
Začkilji starina na jedno oko:
– Jesi li zato došao, Vukašine!
Vukašin shvati koliko je sati. Milić tjera po svome.
– U zli ga čas došao, moj zaludnji sine, Vukašine!
Uviđajući da situacija u Crnoj Gori nijesu ravne njegovom očekivanju, da siromaština uzima danak, i da treba zaustaviti dalje zlostavljanje naroda, koji ga čuva uz velike žrtve, nanose teror nad njegovom porodicom, dr Marković odluči da se preda.
Nakon velikog narodnog zbora održanog u Piperima, kojom prilikom odmetnik održa vatreni govor, on se uputi u Podgoricu i tu se preda vlastima. Vjerolomne vlasti ga odmah hapse i okovanog sprovode na Cetinje. To se zbilo u martu 1924. godine.
Tu u cetinjskoj tamnici, među pedesetak komita, nalaze se njegova sinovica Stoja i sinovac Jole, koji čekaju presudu. Budući prevaren, Doktor pravi džumbus, diže galamu povazdan. Policija ga šalje u Šibenik na posmatranje. Dva psihijatra više dana posmatraju pacijenta i postavljaju pitanja, vode razgovore sa njim, bilježe odgovore ručno, i pošto se uvjere da potpuno normalan, vraćaju u Bogdanov kraj, u cetinjsku tamnicu. Dr Vukašinu Markoviću uspijeva da pobjegne iz cetinjske tamnice, uz pomoć limenih oluka i preko zatvorskih bedema. To je bilo u zoru 20. aprila 1925.godine. Komunisti nijesu pomogli bjeguncu da pobjegne iz cetinjske tamnice, ali su mu pomogli da sklanja nekoliko mjeseci u Piperima. Naime, po zadatku podgoričke partijske organizacije, najmlađi doktorov sinovac Mirko sastao se „doktorom četvrti dan poslije pomenutog bijega“. Mirko je bio „kurir“ svom stricu. Pokrajinski komitet upućuje Mirka u Beč, da tamo pribavi pasoš i novac za doktora. Komininera daje nalog da se na svaki način izvede dr Markovića iz Jugoslavije. Četvrti put uspjelo je doktoru i njegovom sinovcu da se domognu Beča. Bečka policija ih je uhapsila 22. marta 1926.g. Nakon nekoliko mjeseci, na insistiranje Međunarodnog komiteta, kojim rukovodi Anri Barbis, pušteni su iz zatvora i protjerani u Moskvu. Dr Marković je potom upućen na oporavak u sanatorijum na Krimu. Rukovodstvo Kominterne ubrzo povjerava dr Markoviću specijalnu misiju u Kini. Razlog je složen, treba ustalasati kineske mase. Tim povodom beogradski list „Politika“ javlja: „Dr Vukašin Marković, poznati crnogorski odmetnik, koji je pre godinu dana pobegao iz sudskog pritvora na Cetinju, sada se nalazi u Kini... Njega je sovetska vlada posle uspeha kantonskih bolješvičih trupa, poslala Kinezima za glavnog boljšivičkog komesara... Pritvorenik cetinjskog zatvora sada je stvarni gospodar preko pedeset miliona Kineza. Jedan uspeh kakav nijedan Crnogorac nije postigao do danas... Soveti su slali dr Markovića samo gde je potrebno bilo više elektriciteta i više eksplozivnosti...“
Ubrzo je uslijedio obračun J.V. Staljina i L. Trocog povodom daljeg razvoja socijalizma. Dr Marković nastojao je da se treća linija „izvorna lenjinska“ dobije primat. Burni događaji koji su potom uslijedili, naročito svjetska ekonomska kriza, priprema za svjetski oružani sukob, kao i stanje u radničkom pokretu, omogućili su Staljinu da naturi Trećoj internacionali taktiku po sovjetskom uzoru. Moskovski procesi i masovne čistke nijesu prestajale. Čuvene trojke bile su neumoljive. Magla je progutla i više desetina Jugoslovena, mahom rukovodećih kadrova KPJ. Dr Marković se tome žestoko suprotstavljao, okrvljujući „despota iz Kremlja“, tj. Staljina, kao vinovnika zla. On je upućivao lične poruke i protestna pisma „na adresu onog despota“. Trljajući ruke, dr se ponadao da će „onom despotu iz Kremlja barem bridjeti uši“. Agenti NIVD i njihove pripuze pomno su pratili svaki Markovićev korak. Za vrijeme kampanjske kolektivizacije upućen je na sjever Kavkaza, u grad Nalničk, da liječi narod i da vrši agitaciju. Među njima su bile sinovice Stoja i Zara.
Po povratku u Moskvu radio je na moskovskom medicinskom fakultetu. Bio je angažovan i u sekciji Komiterne za balkanska pitanja. Izvjesno vrijeme uređivao list „Iskra revolucije“. Po nalogu viših instanci, dr V. Marković penzionisan je 1935. godine. Stanovao je u stanu Sokolničiska, dom 9, kvartira 16. Agenti NKVD hapse dr Markovića 5. maja 1937. g. Na saslušanju, islednik insistira da je u pitanju imperijalistički špijun u Komiterni. Na te riječi Vukašin zgrabi pepeljaru i razbija čelo enkaveodeovskom čistuncu. Odmah je označen psihijatrijskim slučajem i sproveden u Lubjanku. Tek 27. XII 1937., osuđen je na deset godina robije. Upućen je u Solikamski logor na Uralu, kod ušća Jajve u Kamu, radi izdržavanja kazne. Jedno pismo prispjelo je od Mike, negdje blizu 1939., upućeno kćerima Stoji i Zari. Pismo počinje „Mile i uželjene moje kćeri Stoje i Zare...“ Na kraju pisma: „Pozdravite Adža i recite mu da mi je na njega žao što se ne javi. Pošto mislim da je on bar danas dobro...“ Pismo se odnosi na Vukašina Markovića, đevera snahe Mike. Ne zna snaha da je dr Marković uhapšen dvije godine ranije. Postoje tri verzije o okončanju života revolucionara dr Markovića. Mjesto sahrane nije poznato! Doktorov sinovac Radule tvrdi da je sahranjen na Uralu u Solikamskom logoru. Ne zna mu se ni groba, ni mramora!
(NASTAVIĆE SE)