-PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ
Iz Paraćina i Leskovca, Simići su stigli do Đevđelije i smjestili se kod Koste Simića, Đorđevog sinovca, šefa carinarnice. Na jug Makedonije stigle su brojne porodice iz Beograda i Srbije. Do Soluna nije bilo daleko i česti odlasci, radi neophodnih nabavki, pretvorili su se u potragu za pouzdanijim obavještenjima o toku ratnih sukoba. U hotelu „Olimpus” u Solunu okupljali su se Srbi, koji su na banketima proslavljali pobjede na bojištima. Početkom 1915. Simić je uspio da se probije do Beograda. Njegova kuća bila je opustošena, a sve porodične uspomene, odijela roditelja, njihove slike i knjige, bili su potpuno uništeni.
U proljeće 1915. Simići su iz Đevđelije prešli u Solun. Bliži izvoru vijesti sa ratišta iz Srbije i Evrope, Simić je prvi put u svoje bilješke unio i razmišljanja o Jugoslaviji. On je tokom cijelog rata bio dobro obaviješten. Poslije ljeta, koje je proveo u Bitolju sa Žujovićima i velikih briga zbog unuka Siniše i Jove, Simići su se u jesen ponovo obreli u Solunu. Glasovi da je i ovaj grad ugrožen stvorili su paniku među došljacima. Mnoge porodice iz Srbije planirale su da napuste Solun u vrijeme kada se u Albaniji odvijala drama srpske vojske i izbjeglica. Od polovine februara posebnim brodovima iz Soluna Srbi su prebačeni u Marsej. U Nici, gdje su se potom smjestili, steklo se oko devedeset srpskih poslanika sa porodicama.
Tog ljeta u Nici dogodila se velika promjena u Simićevom životu. Njegova snaha Sonja, koja je sve vrijeme bila sa njim, odlučila je da ode u Ameriku i da tamo pokuša da nastavi karijeru. U poslednjem trenutku odustala je da na put povede dijete, tako da je Simić ostao sam sa unukom i njenom guvernantom. Od planova da poslije završetka rata ode u Beč po Leopoldinu i malog Đorđa, nije odustajao. Sa Srbima u Nici izgleda da nije bio u srdačnim odnosima, jer ih je rijetko pominjao u svojim bilješkama. I pored ratnih oskudica i nedaća, jedan broj izbjeglih Srba manje je od ostalih osjećao sve tegobe rata. Među njima bio je i Simić, kome se možda činilo da mu se usled rata život mnogo promijenio, ali se trudio da neka njegova spoljna obilježja zadrži po svaku cijenu. Život u hotelima u Nici i odlazak u vrijeme ljetnjih vrućina u Alpe sigurno je iziskivao velika novčana sredstva. Simić je imao i obaveze prema gospođi Koumal u Beču, koje je, usled ratnih okolnosti i manjka novca koji mu je preostajao, izvršavao sa promjenljivom srećom.
Susret sa Beogradom bio je bolan, ali su uskoro gradska ulična vreva veselog i njemu nepoznatog svijeta, engleski i američki automobili, ublažili taj utisak. Beograd je sve više podsjećao na internacionalni grad i Simić je priznao da mu njegov preobražaj ne godi. Osjećao se kao tuđin. Imanje na Topčiderskom brdu bilo je potpuno propalo i Simić više nije namjeravao da ga zadrži. Za vrijeme boravka u Nici prodao je vilu „Miomir” jednom poznaniku, ali se kasnije pokazalo da u toj kupoprodaji nije bio baš srećne ruke. Oskudica i skupoća stanova u prestonici natjerala ga je da ponovo spakuje kofere. Sa snahom i unukom krenuo je u Marijenbad, a potom u Sloveniju, u kojoj je namjeravao da se nastani. Poslije prodaje „Miomira„ dr Ivaniševiću, bivšem konzulu u Nici, planirao je da izgradi novu kuću na preostalom dijelu imanja na Topčideru. Njegova želja da u njoj konačno vodi miran porodičan život sa Leopoldinom i Georgom – Đorđem nije se ostvarila. Tumaranje po hotelima, restoranima i željezničkim stanicama postali su njegova svakodnevica. Narednih mjeseci Simić je lutao od Ljubljane, Maribora i Celja, Sremske Mitrovice do Zemuna. Podijeljen između obaveza prema snahi i Leopoldini, Simić kao da nije mogao da se odluči. Kada je Sonja Simić riješila da se preseli u Nicu i tamo pokuša da iškoluje svoju ćerku, ostarjelom bivšem poslaniku kao da je laknulo. Neko vrijeme je sa mladom ženom i sinom živio na Bledu, dok se konačno nijesu skrasili u Zemunu. Sve je rjeđe pratio vijesti s užarene političke parlamentarne scene u Jugoslaviji. Bio je uvjeren da su stara politička zastranjivanja, opterećena samo dodatnim nacionalnim obilježjima, nastavljena i u novoj državi. Polovinom 1920. njegovo zdravlje je počelo da popušta i boravak u Rimskim Toplicama i Marijenbadu nije donio nikakva poboljšanja. Zajednički život u Zemunu sa novom porodicom tokom prve polovine 1921. nije mu donio smirenje. Zemun je doživljavao kao tuđinu, ali ostaje nejasno da li je izbjegavao da dođe u Beograd zbog cijena stanova ili zbog svoje nove porodice. Njegov sin je zapamtio da je otac, tokom kratkog zajedničkog života u Zemunu, stalno prelazio u Beograd zbog poslova. U zemunskom hotelu svakog jutra društvo mu je pravio Jovan Jovanović, bivši poslanik u Beču. U aprilu te godine nade da će konačno izgraditi svoj dom u Beogradu uljepšale su poslednje mjesece njegovog života. Međutim, bilješka o žalosti zbog iznenadne Vesnićeve smrti, u junu 1921, bila je poslednja koju je zabilježio u svojim Uspomenama. Umro je 10. oktobra u Zemunu. Osim duge diplomatske karijere, iza njega su ostali unuci Siniša, Jova i Julka Marković, Ružica Simić i vanbračni sin Đorđe Koumal Simić. Od ogromne očevine nije ostalo gotovo ništa.
(KRAJ)