- PIŠE: Vasilije Marković
Dramatično je bilo Stojino bjekstvo iz tamnice Bogdanov kraj. Prerezala je zatvorska vrata na ćeliji. Nakon petnaest dana lutanja i skrivanja po piperskim brdima Stoju su uhvatili u blizini roditeljske kuće. Krenula je do potoka da se umije. Kad iznenada:
– Stoj, ubih te!
Svezaše je, i povedoše. Mlađa sestra Zara nastoji da joj pomogne. Uzaman. Žandari su još ležali na putu prema Podgorici.
Tu Zaru srete poznata osoba, Rade Perišin. Reče, predaj se meni, Zare. Poćiću sa tobom u Podgoricu, neće ti ništa biti!
– Ako samo progovoriš sa mnom još koju riječ, mrtav si! – reče Zara, kojoj je puška u rukama.
Zbog ovog bjekstva kazna je povećana na dvadeset godina robije Stoji i Jolu. Stoju su stražarno sproveli na Cetinje, zatim je preko Sarajeva dopremiše u ženski kazneni zavod, u Petrinjskoj ulici, kod Zagreba, koje su držale časne sestre. Njenog brata Jola stražarno sprovedoše u zenički zatvor. Zara se poslije sukoba sa žandarima sakrivala u piperskim brdištima, oko četrdeset dana, i oko mjesec dana u Crncima, kod Mirune i Mata. Takvijem životom, kazuje Zara, boravila sam četrdeset dana. Noću sam silazila blizu kuće, majka ili otac su mi dodavali hranu.
Ivan Milutinović, Piper, poručuje Zari da se mora vidjeti sa njom, onda će odlučiti partijska organizacija „iz Beograda da se prebacujemo u SSSR, za Moskvu”.
Majka Mika, Blaga Novaković i Zara su kod Morače, pod pećinu, čekale su Ivana. Ivan je poručuje:
– Kada ugledate farove kola da svrću s ceste od Podgorice, to ću biti ja. Izađite...
Majka Mika prozbori tiho, tužno:
– Srećan vi put, da Bog da!
Pala je ka zemlji. Romorila je sitna kiša.
Ivan Milutinović sa Zarom, ne bez peripetija, stiže u Zagreb. Sljedeća javka bio je Nikola Kovačević.
Treba da prođe neko vrijeme dok se ne organizuje partijska organizacija, da odu u Beč na III kongres KP Jugoslavije. Među njima je bila Zara, prešli su austrijsku granicu ilegalno.
U međuvremenu prispio je dr Vukašin, koji se skrivao po piperskim gorama, poslije bjekstva iz cetinjske tamnice. Sa njim je i Mirko, mlađi Zarin brat. Dr Markovića i Mirka uhapsila je bečka policija, dok se odluči u Jugoslaviji šta će biti sa njima.
Kroz mjesec dana, Zara i Mirko dobiše pasoše od ruske ambasade, kao ruski studenti. Stigli su u Moskvu 9. juna 1926.g. Smjestili su ih u Političko-emigrantski dom, na Vornocvom polju. Primali su po jednu rublju na dan.
Uz pomoć partijske organizacije Zagreba, Stojin brat Radule odigrao je ključnu ulogu u njenom bjekstvu iz ženske Kaznionice na Savskoj cesti.
Evo šta Stoja piše o tome:
„Nijesmo se četiri godine viđeli, i nema riječi kojim mogu opisati radost susreta. Kada smo posljedni put bili zajedno, Radule je bio visok plav momčić, a sada krupan smeđi momak, širokih pleća, nasmijan i govorljiv. Tek što je svršio učiteljsku školu i dobio diplomu... I treća posjeta: dvanasti avgust 1927. U pratnji jednog sveštenika i upravnice ušla sam u malu, prizemnu sobu, za posjete. Radule se srdačno pozdravi snažno mi stežući ruku. Na stolu je bilo grožđe i ostalo što je donio. Posjeta se bližila kraju... Upraviteljica je već otključavala vrata nagnuta nad bravom kada se uspravila pokazujući Radulu da izađe, on se lagano uputi vratima, a ja ga pratim kao da uzimam posljednju želju pred njegov odlazak. U tom trenutku njegova pesnica strelovito poletje prema upravnici Valeriji kao da će je udariti... Ja sam skočila, uhvatila kvaku koju je opatica ispustila da bi se instinktivno odbranila od udarca. Izletjela sam napolje.
Trenutak poslije toga, Radule i ja trčali smo prema željezničkom nasipu. Voz se približavao velikom brzinom... pretrčasmo nasip sa šinama. Voz zatutnji iza naših leđa. Odahnusmo...”
Nakon nekoliko dana skrivanja u Zagrebu, uz mnoge usputne peripetije, partijska organizacija Zagreba odluči da Stoja i Radule pređu jugoslovensku granicu kako bi dospjeli u Beč, a odatle u Moskvu.
Neposredno po dolasku u Moskvu pogoršalo se Stojino zdravstveno stanje. Zatvorska upala pluća nije bila sasvim zaliječena, pa je na plućima počeo proces. Upućena u sanatorijum na liječenje, u Kurskoj guberniji.
Bilo je hladno, zimoća, početak 1928. g, kada se vratila u Moskvu, da nastavi školovanje na Komunističkom univerzitetu manjina Zapada, koji će završiti 1931.g.
Stoja, Zara, Radule i Mirko odlazili su povremeno kod njihovog strica Vukašina, koji je živio u Moskvi. Njegov stan je bio skroman.
(Nastaviće se)