- PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ
Simić je rješavao hitne porodične poslove, koji su dugo bili zanemareni. Porodičnu kuću naspram Konaka, koju je podigao njegov otac, prodao je Ruskom poslanstvu za 270.000 dinara. To je bila velika suma, ali ona nije donijela poseban boljitak njegovoj porodici. Od ogromne imovine ostala je vila „Miomir” na Topčiderskom brdu. Nekadašnji ljetnjikovac, preuređen je tokom ljeta 1898. u porodičnu kuću. Početkom te godine Simić je morao da povede sina kod najpoznatijih bečkih nefrologa, koji su ustanovili da je Stojanova bolest bubrega poodmakla. Sinovljevo zdravstveno stanje se stabilizovalo poslije jednomjesečnog liječenja u San Remu i Meranu.
Pažljivom čitaocu Uspomena Đorđa Simića ne mogu da promaknu pojedinosti koje su ukazivale na svakodnevno osipanje njegove životne snage. Kada je na početku 1907. iz Carigrada stigao u Beč i zauzeo mjesto poslanika u Srpskom poslanstvu, izgledalo je da će tjeskoba nestati, jer je uzroke pripisivao nezadovoljstvu životom u turskoj prestonici. Vratio se u grad koji je volio i u kojem je poznavao mnogo ljudi, bio je krepak i zdrav i mogao je da računa na još nekoliko godina uspješne diplomatske karijere. Međutim, teški i bolni događaji u njegovom privatnom životu učinili su da su ulice Beča postajale sve duže, a rastojanja koja je prelazio sve kraća. Višegodišnja bolest ćerke i sina nije na početku boravka u Beču izgledala više tako beznadežna. Blizina bečkih ljekara, sanatorijuma i banja, ulivala je Simićima sigurnost. Kći Ruža, koja je već nekoliko godina bila udovica, često je boravila kod oca i odlazila je na liječenje u Bad Glajhenberg. Poslije smrti zeta Voje Markovića, Simić je preuzeo brigu o njoj i njeno troje djece. Njegova žena Jelka bila je godinama hronični bolesnik i u Beču je rijetko napuštala stan u kojem su živjeli. Simić se ponekad žalio na njenu nervozu, kojoj nije bilo lijeka. I pored velike očeve pažnje, brige i najboljih uslova u austrijskim i češkim banjama, u kojima je tokom godine provodila nekoliko mjeseci, Ruža je umrla u februaru 1908. Prethodno je pozvala oca u Beograd i Đorđe Simić je bio pored nje do poslednjeg trenutka. Tek poslije mjesec dana on je uspio da sakupi snagu i da se vrati u Beč. Kao jedan od staratelja njene djece, Siniše, Jove i Julke, planirao je da odmah poslije povratka u Beč potraži dobre vaspitne zavode za svoju unučad. Zahvaljujući poslaničkom položaju dječaci nijesu tretirani kao stranci i primljeni su u Terezijanum, zajedno s ostalom austrijskom djecom. Njihova budućnost postala je jedna od glavnih Simićevih porodičnih briga.
U jesen te godine Simića je jedan događaj upozorio na sinovljevo loše zdravstveno stanje. Pred proglašenje aneksije pozvan je u Beograd zbog iznenadnog pogoršanja Stojanove bolesti. Srećan što je ova kriza brzo prebrođena, on je sa velikim nestrpljenjem očekivao njegovu ženidbu. Nadao se da će sređen i srećan porodični život njegovom jedincu donijeti oporavak. Vjerenicu Sofiju Sedmakovu, opersku pjevačicu iz Strazbura, dobro je upoznao tog ljeta u „Miomiru” i bio je zadovoljan sinovljevim izborom. Simić tada nije mogao da nasluti da će, sticajem čudnih i nesrećnih okolnosti, njegova buduća snaha odigrati važnu ulogu u poslednjim godinama njegovog života. Stojanovo vjenčanje sa Sonjom u ruskoj crkvi u Beču bilo je, poslije niza godina, lijep porodični događaj i Simić se potrudio „da za ljubav svog jedinog djeteta uguši osjećanje žalosti zbog gubitka mile ćerke Ruže”. Tugu za kćerkom nijesu uspjeli da ublaže ni ljetovanja u čuvenim češkim banjama Marijenbadu, Karlsbadu ili Francesbadu. Njegov život se kretao utabanim kolosjekom, između poslaničkih obaveza i staranja o bolesnoj ženi i unučićima. Smrt sina, u oktobru 1909, odnijela je i ono malo teškom mukom sakupljenih krhotina duševnog mira. Osjećanje dužnosti prema snahi i unučetu, koje je bilo na putu, navelo ga je da je povede u Beč i da se u budućnosti stara o njoj i djetetu. Imao je puno simpatija i razumijevanja za ovu ženu, koja je zbog ljubavi prema njegovom sinu napustila karijeru i preselila se u Beograd.
Kada se u jednom trenutku preostali komadići životnog mozaika slože naopako, i najmudriji ljudi skloni su da za to okrive zlu sudbinu. Na nju se žalio i Simić kada je krajem januara 1910, nekoliko mjeseci poslije Stojanove smrti, izgubio ženu Jelku. Ona je već dugo bolovala od posledica jakog gripa, koji je savladao poslije dolaska u Beč 1891. Od tada je živjela u strahu od novih bolesti, uzimajući velike količine ljekova. Promjena klime u Carigradu nije joj koristila, a ni boravak u čuvenim banjama nije donio posebno poboljšanje njenog zdravlja. Smrt Ruže i Stojana jako je pogodila, jer ih je, prema riječima Đorđa Simića, voljela kao svoju djecu. Jedan bezazleni nazeb bio je dovoljan da je odvede u smrt.
(NASTAVIĆE SE)
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.