-PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ
U drugoj polovini 1882. godine Đorđa Simića čekale su velike promjene, koje ovog puta nijesu bile samo plod slučajnosti. Mjesecima najavljivano unapređenje Simića na položaj načelnika 2. klase bilo je povezano sa njegovim postavljenjem za diplomatskog agenta i konzularnog predstavnika Srbije u Sofiji. Kako se u diplomatiju ne kreće bez žene, ozvaničio je, u Topčiderskoj crkvi, svoju osam godina dugu vezu sa Jelkom Bojović.
Sa novim ustrojstvom državne uprave iz 1862, određen je djelokrug Ministarstva inostranih djela, koji je poslužio kao osnova za uređenje diplomatske službe poslije dobijanja nezavisnosti. Srbija je dotad, osim na Porti, imala svoja „stara” predstavništva, agenciju u Bukureštu od 1836. i zastupništvo u Beču od 1874. Ubrzo poslije sticanja nezavisnosti pokazalo se da diplomatsku službu treba reorganizovati, ali se cio postupak te godine sveo na utvrđivanje kategorija diplomatskih predstavnika. To je bila prva neophodna mjera kojom su buduće srpske diplomate podijeljene u tri grupe: izvanredne poslanike i punomoćne ministre, ministre-rezidente i otpravnike poslova. U ukazu je bilo predviđeno, a vjerovatno iz finansijskih razloga i poželjno, da jedan predstavnik može biti akreditovan na više dvorova. Finansijsko stanje je diktiralo i brzinu kojom je država mogla da otvara nove legacije. U januaru 1879. donijet je Zakon o srpskim diplomatskim predstavništvima i konzulatima u inostranstvu. Prema njegovim odredbama, otvoreni su novi „postovi” Srbije u Atini, Londonu, Berlinu, Petrogradu, Rimu, Cetinju i Sofiji. Predviđeno je da zastupništva imaju sekretare i druge službenike s određenom platom ili bez nje. Za tumače, dragomane, bilo je mjesta samo u poslanstvima na istoku, u Turskoj i Grčkoj.
Poslanstva u Carigradu, Beču i Petrogradu bila su za srpske spoljnopolitičke interese najvažnija. Tokom poslednje decenije 19. i na početku 20. vijeka u njima su se smjenjivali Stojan Novaković, Sava Grujić, Vladan Đorđević i Đorđe Simić.
Osim podjele diplomatskih predstavnika na dvije klase, Simić je mislio da je neophodna i podjela diplomatskih predstavništava na dvije kategorije. U prvoj bi bila poslanstva kod velikih sila, a poslanstva u manjim zemljama, Rumuniji, Bugarskoj, Grčkoj, trebalo bi da budu u drugoj kategoriji. Prema rangu poslanstva određivao bi se i poslanik po klasi. Zastupništva u manjim državama bila bi prava diplomatska škola za načelnike i ostale visoke državne službenike. Pitanje novca bilo je nezaobilazno i Simić je predložio da se neophodna suma za poslanstva određuje prema skupoći pojedinih prestonica. Za najskuplje, London i Petrograd, potrebno je da država izdvoji i najveća sredstva. Istakao je i nepravičnost oporezivanja poslaničkih dodataka, koje bi trebalo da se zadrži samo na poreskom opterećenju sistemske plate. Smatrao je da je neprikladna odredba, prema kojoj je poslanik prilikom odsustva, po privatnom ili državnom poslu, davao trećinu svoje plate činovniku koji ga je zastupao u poslanstvu. Davanja tokom odsustva imala su smisla samo ako je poslanik, iz privatnih razloga, privremeno napustio poslanstvo. Za unapređenje službe, prema njegovom predlogu, bilo je neophodno da poslanici putuju u druge djelove zemlje u kojoj su akreditovani. Za predstavnika Srbije u Beču bilo je od velikog značaja da jednom godišnje posjeti Budimpeštu i dođe u bliži dodir sa ministrima u ugarskoj vladi. Na kraju, Simić je izvijestio o stanju diplomatske službe u Austro-ugarskoj, u kojoj ova oblast nije bila regulisana posebnim zakonom.
Krajem 1890. Simić se spremao na put u Italiju. Posao zastupanja svoje zemlje na Kvirinalu, kraljevskom dvoru, obavljao je u naredne četiri godine, ali je većinu dužnosti izvršavao iz Beča. Srbija još nije imala stalno poslanstvo u Italiji, a težina i vrsta zadataka, koje je poslanik završavao zastupajući Srbiju u Rimu iz poslanstva u Beču, svjedočili su o još nerazvijenim diplomatskim, ekonomskim i političkim vezama sa državom na Apeninskom poluostrvu. Tokom poslednje decenije 19. vijeka Italija je sve više ulazila u politička pitanja na Balkanu i postala je značajan činilac balkanske politike u međunarodnim razmjerama. Zato će se u narednim godinama u Srbiji sve otvorenije postaviti pitanje otvaranja stalnog predstavništva u Rimu. Za sada, Simić je morao da obavi protokolarni dio posla oko predaje akreditiva i predstavljanja na Kvirinalu.
Veliki posao očekivao je Simića na drugoj strani. Poslije teško prebrođene prepreke oko Zakona o trošarini, izgledalo je da su za Srbiju otvorena vrata pregovora sa bečkom vladom o obnovi Trgovinskog ugovora. Za njegovo zaključenje Srbija je bila životno zainteresovana, jer je isticanjem roka starog ugovora nastajalo bezugovorno stanje, u kojem bi Austrougarska bila u velikoj prednosti.
U poslednjoj deceniji 19. vijeka u Srbiji su Pašić, Grujić i Simić imali priliku da se dva puta nađu na položaju predsjednika vlade. Dok su vlade koje je predvodio Grujić lavirale između Dvora i radikala, ministarstva sa Pašićem na čelu bila su pokazatelj snage Radikalne stranke, koja je iza sebe imala podršku Narodne skupštine. Simićeve vlade su oličavale moć Dvora i krune u političkom životu.
(NASTAVIĆE SE)