- priredio: miladin VELjKOVIĆ
Kao što je Đura Daničić prekrstio Kostu u Stojana Novakovića, Janićija u Milana Kujundžića, tako je i Ipokrat postao Vladan Đorđević jer je tim imenom potpisivao svoje radove. Od tada, pa kroz cio život Đorđević nikada sebe nije nazivao niti se potpisao starim imenom. Ipokratom su ga nazivali samo još protivnici i polemičari po novinama, služeći se time kao poslednjim oružjem, dokazujući da Vladan nije Srbin i ističući to kao veliku nesreću.
Đorđevićevo interesovanje za prirodne nauke razvijalo se veoma brzo tokom prve godine Liceja. Najveću zaslugu za to imao je profesor Josif Pančić, koji je predavao grupu predmeta na Odjeljenju prirodnih nauka. Studenti su ga izuzetno cijenili i bili oduševljeni njegovim predavanjima, a naročito očiglednom nastavom koju je on izvodio u prirodi preduzimajući s đacima velike ekspedicije po zemlji u cilju proučavanja geologije, mineralogije, botanike i etnografije. Đorđević je imao sreće da se jedna takva naučna ekskurzija izvede na kraju prve godine Liceja. Još kao gimnazijalac od šesnaest godina on je pješice proputovao od Beograda do Kruševca, obišavši Levač i Temnić, da bi bolje upoznao svoju zemlju. Put ga je vodio u Kruševac baš zbog velikog „cara” Lazara i ostataka njegovog starog grada. Ovoga puta jednomjesečno putovanje istočnom Srbijom kroz Krajinski, Crnorečki, Knjaževački i Ćuprijski okrug bilo je i za njega svojevrstan doživljaj. U Bazjašu su liceji prvi put u svom životu vidjeli „gvozdeni put” i „gvozdena kola”. Pančić im je dugo pričao o značaju i koristi željeznice i željezničkog saobraćaja. Grocka, Smederevo, Gradište, Pek i Mlava, Brestovička Banja, Zaječar, nepristupačna brda i čudni ljudi – sve je to za licejce bio jedan nov i nepoznat svijet. Đorđević je i kasnije često koristio svaku priliku da putuje po Srbiji, ali i po Austriji i Njemačkoj, sjećajući se uvijek svog prvog učitelja od koga je naučio šta znači putovati i širiti svoje vidike.
Poslije prve godine Liceja Đorđević se našao pred dilemom u kom pravcu bi trebalo da nastavi školovanje. Zbog „Kočine Krajine” objavljene u tek pokrenutom „Vidovdanu” 1862. godine, po preporuci Đure Daničića, u njemu su mnogi gledali prije budućeg književnika nego prirodnjaka. Za ovaj kratak istorijski roman čulo se i u Dvoru, gdje je po kneževoj naredbi pozvan i gdje mu je uručena nagrada od deset dukata. Iako se nije mogao odreći spisateljstva, riješio je da se posveti prirodnim naukama. Profesori Liceja ocjenjivali su predispozicije svakog studenta i, u skladu s potrebama države za određenim kadrovima, Vladan Đorđević i Lazar Dokić određeni su za studije medicine. U Srbiji je u to vrijeme bilo svega deset ljekara.
Đorđevićev otac se u međuvremenu oženio i dobio djecu s drugom ženom. Njegova plata ljekarskog pomoćnika nije bila dovoljna ni za osnovne potrebe i izdržavanje uvećane porodice, a kamoli za školovanje sina u inostranstvu. Zato se Vladan 14. septembra 1863. godine obratio Ministarstvu unutrašnjih djela, u okviru kojeg se nalazilo Sanitetsko odjeljenje zaduženo za čuvanje narodnog zdravlja, s molbom da bude primljen za praviteljstvenog. tj. vladinog stipendistu i poslat na školovanje gdje vlada nađe za shodno.
Đorđević i Lazar Dokić ubrzo su pozvani u ministarstvo, gdje im je saopšteno da su izabrani za državne pitomce. Odmah im je uručena stipendija za dva mjeseca, kao i novac za putne troškove do Beča. Sve se odvijalo veoma brzo. Vladan Đorđević se sa svojim drugom Dokićem našao na lađi koja je trebalo da ih prebaci do Zemuna. Ispraćaj na Savskom pristaništu bio je dirljiv: licejci su se okupili da isprate svoje drugove, a porodice Dokić i Đorđević – da isprate djecu na dalek put. Za Vladanom je najviše tugovala baka, njegova Mana. Otac nije bio čovjek koji je otkrivao emocije. Vladan ga je oduvijek oslovljavao samo kratko – gospodaru, i pri svakom praštanju prilazio mu je k ruci da je poljubi. Tako je bilo i mnogo godina kasnije, kada se materijano osamostalio i zasnovao svoju porodicu. Iako otac nije mogao bogzna šta da mu priušti u djetinjstvu jer je bio vrlo skromnog materijalnog stanja, Đorđević je prema njemu uvijek pokazivao najveće poštovanje i uvažavanje i imao jedan poseban patrijarhalan odnos. I pored toga, otac i sin nijesu izgradili neposredan kontakt, kao što je Đorđević docnije to postigao sa svojom djecom. Vrlo strog po naravi, efendija Đorđe je, kao glava porodice, zahtijevao bezrezervnu poslušnost. Ali pošto je Vladan bio poslušno i odgovorno dijete i odličan đak, otac nije imao razloga da prema njemu bude prijek. Za jednu ličnost uvijek punu emocija i doživljaja Vladanov opis rastanka s porodicom nije nimalo tužan. S bakom se prvo oprostio, a otac ga je, strogo kao uvijek, podsjetio na sreću koja ga je zadesila da se školuje o državnom trošku, da od sada jede „državni hljeb” i da zato treba da bude od koristi i knezu i otadžbini, a svojima – na diku.
(NASTAVIĆE SE)