- Priredila: Mila Milosavljević
Oproštajni govor Imperijalnoj gardi, 20. aprila 1814.
Napoleon Bonaparta, bič francuski koji je protresao Evropu, oprostio se 20. aprila 1814. od oficira, svojih najvjernijih trupa, Stare (ili Carske) garde. Konačno je podlegao pritisku i abdicirao, odrekavši se vlasti, čime se raspalo evropsko carstvo koje je svojim vojnim osvajanjima gradio više od dvadeset godina. Katalizator njegovog sloma bio je slabo osmišljen zavojevački pohod na Rusiju 1812. Uprkos pobjedi u Bici kod Borodina (6. septembra) i činjenice da su njegove jedinice spalile Moskvu, nekada moćna Napoleonova Grande Armée u povratku je bila desetkovana bolešću i strahotama ruske zime. Kad su nekadašnji francuski saveznici osjetili slabost i počeli da ga napuštaju, a evropska alijansa primorala Pariz na predaju, Napoleon je odstupio s prestola da bi spasio Francusku daljeg razaranja.
S obzirom na sve nevolje u koje je nagnao svoje vojnike, ne samo u Rusiji već tokom dugih godina ratovanja, kao i razmjere njegove lične ambicije, teško je i zamisliti da bi ove riječi, u kojima se on bavi prevashodno samim sobom, uopšte mogle naići na uši voljne da slušaju. Ali Napoleon je, iznad svega, bio profesionalni vojnik, i nikada nije ni izgubio odane sledbenike unutar onog tvrdog jezgra koje mu je vjerno služilo. I zaista, svega godinu dana pošto je on abdicirao, Napoleon je pobjegao iz egzila na njegovom ostrvskom „kneževstvu” Elbi, i opet mogao da računa na lojalnost vojnika koji će se onda okrenuti protiv svojih pokrovitelja u vladi i vratiti ga na vlast – mada će ta druga njegova vladavina potrajati svega 100 dana.
Pod novim francuskim režimom, petočlanim Direktorijumom, Napoleon je, kao vojnik, konačno mogao da se razmaše. U seriji pobjeda izvojevanih u periodu 1796–1798. Francuska je stekla kontrolu nad većim dijelom Italije. Ali kad je kontra-admiral Nelson uništio francusku flotu u Bici na Nilu (1798), to je znatno omelo Napoleonove planove na tlu Egipta.
Napoleon je tad, na vrhuncu moći, izveo državni udar protiv Direktorijuma, i postao „prvi konzul” Francuske – zapravo, vojni diktator. Prvih godina XIX vijeka, Napoleon je potčinio Holandiju, Španiju i Austrijsku Nizozemsku, veći dio Italije, a pritom neutralisao Prusku i Rusiju. „Car” Francuske postao je 1804. godine, a njegove vojne snage okupljale su se kod Bulonja, sa ciljem da napadnu Britaniju. Vojna prevlast spasila je Britance, ali je Napoleon zato svu svoju silu preusmjerio ka Austriji i izvojevao najveću pobjedu (nad kombinovanim austrijsko-ruskim snagama) u Bici kod Austerlica 1806. Godine 1807. i 1808. donijele su pravi klimaks Napoleonove moći. Kao neprikosnoveni gospodar kontinentalne Evrope, on je tad pribjegao ekonomskom ratu protiv neposlušnih Britanaca. Nametnuo je tzv. kontinentalni sistem, zabranivši svojim vazalskim državama da kupuju britansku robu.
Godine 1808, međutim, vojni zapovjednik koji će postati Napoleonov arhineprijatelj već je ostavljao traga na međunarodnoj sceni. Pet godina kasnije, vojvoda od Velingtona istjerao je Francuze iz Portugala i Španije, prešao Pirineje, pa izvršio veliki pritisak na Napoleona s juga, upravo u trenucima kad su ojačani saveznici udarali na Francusku s istoka. U isto vrijeme, Napoleonov sistem, u okviru kojeg su Napoleonova tri rođena brata i njegov sin sedjeli na evropskim prestolima, počeo je da propada.
Napoleonova priča, međutim, još nije bila stigla do svog kraja. Prvog marta 1815, pošto se iskrcao u Francusku s Elbe i dobio podršku vojske, izvršio je marš na Pariz, koji mu je priredio lijep doček. Raspomamljeni saveznici, koji su na Kongresu u Beču raspravljali o tome kako da organizuju postnapolensku Evropu, brže-bolje su se okupili da smisle šta će. Povjerenje su ukazali Velingtonu. U Bici kod Vaterloa (18. juna), Napoleon i njegovi zapovjednici donijeli su neke, za njih netipično loše, taktičke odluke. Kad su Prusi pod Bliherom došli Velingtonu u pomoć, čak se i Napoleonova Stara garda razbježala pod neumoljivom neprijateljskom vatrom. Ovoga puta riječi ohrabrenja njihovog cara nisu bile dovoljne.
„Vojnici, moja Stara gardo, opraštam se od vas. Dvadeset godina sam vas neprekidno pratio na putu časti i slave. I u ova, novija vremena, kao i u danima kad smo išli naprijed, vi ste jednako služili kao uzor hrabrosti i vjernosti. S ljudima kao što ste vi, naša borba nikada ne bi bila okončana porazom; ali tom ratu ne bi bilo kraja; bio bi to građanski rat, a to bi Francuskoj donijelo samo još novih nedaća.
Žrtvovao sam sve svoje interese zarad interesa ove zemlje.
Ja sad odlazim, ali vi, prijatelji moji, vi ćete nastaviti da služite Francuskoj. Meni je samo njena sreća na pameti. I sve moje želje i dalje će biti usmjerene ka njenoj dobrobiti. Ne žalite me zbog usuda koji mi je dat; to što sam pristao da ostanem u životu, to je samo zato da služim vašoj slavi. Namjeravam da napišem istoriju velikih postignuća do kojih smo zajedno stigli. Zbogom, prijatelj moji. Kad bih sve mogao da vas privijem ovdje, uz svoje srce.”(Nastaviće se)