- priredio: Miladin VELjKOVIĆ
Saradnja s novosadskim časopisom imala je i drugih dobrih strana. Duhovna klonulost i nedostatak književnih radnika u prethodnom periodu (1848–1860) prestaju sa pojavom „Danice”. S njom snaga srpske knjige jača, potiskujući strane knjige i časopise. Nacionalnom zanosu, kojem je podlegla srpska omladina i u kneževini i van nje, priklonio se i Vladan Đorđević. To se vidi po motivima njegovih pripovijedaka koje su se nizale u „Danici”. Oni su traženi u srednjovjekovnoj srpskoj istoriji, u negativnim pojavama srpskog srednjovjekovnog društva koje su dovele do kraha srpske države. Idući za poukom da Srbima valja složiti se i ujediniti se zarad opšteg napretka i povratka stare slave, da sve što je dobro a srpsko treba uzdizati i braniti od tuđinskog uticaja, Ipokrat je, početnički naivno, napisao pripovijetke „Nevera”, „Pobratimstvo” i „Rosa”. Bez obzira na mladost i na sve nedostatke njegovog spisateljstva, Đorđevića možemo svrstati u širi omladinski pokret koji se u to vrijeme zahuktavao s obje strane Dunava i Save, a koji je sebi postavio za cilj rad na nacionalnom vaspitanju, kulturnom i ekonomskom narodnom napretku.
Licejska omladina živo se zanimala ustalasalom politikom toga doba. Pa i sam Đorđević, ako je do 1862. godine samo posmatrao i pažljivo slušao o politici, od proljeća, pred samu maturu u završnom razredu gimnazije, počeo je da odlazi na sastanke svetoandrejskih liberala, na kojima su se okupljali najistaknutiji predstavnici: Alimpije Vasiljević, Stojan Bošković, Todor Tucaković, Jovan Ilić, Ranko Alimpić, Panta Srećković, Vladimir Jovanović. Govorio je da je „bio primljen” u kolo liberala, a na raspitivanja starijih šta tu traži jedno dijete, njegov profesor Jovan Ilić je odgovarao: „To je dete već čitav čovek i to naš čovek. Pitaj Stojana, Alimpija i Vladimira. A i otac mu je naš čovek”. Unutrašnje političke trzavice tada ustupaju mjesto spoljnim pitanjima, poput onog o protjerivanju Turaka iz Beograda i ostalih gradova. Sukobi između srpskog i turskog stanovništva u Beogradu dostigli su vrhunac. Na sastancima liberala najviše se govorilo o tome kako i na koji način doskočiti evropskoj diplomatiji i riješiti se nepoželjnih Turaka. Mladi Ipokrat nije učestvovao u raspravama, ali je upijao sve što su stariji govorili. Tokom jednog takvog skupa stigla je vijest o sukobu na Čukur-česmi. To je bilo u junu 1862. godine. Događaje tog prvog dana sukoba između Srba i Turaka pratio je izbliza, iz prvih redova. Na svoju veliku žalost, sjutradan se nije mogao naći na ulicama grada jer je morao da polaže završne ispite. Iako rastrzan najnovijim događajima, on je relativno dobro prošao na ispitima. Umjesto blagodetnog ljeta i odmora, za svršenog gimnazijalca uslijedili su plotuni s bedema tvrđave – Turci su bombardovali Beograd. Ipokrat se odmah pridružio licejcima koji su načinili barikadu sa strane Saborne crkve i primio oružje i komandni raspored. Dva mjeseca trajalo je vanredno stanje u gradu. Za to vrijeme on je s licejcima stražario noći iza barikade, dok je danju pohađao vojna vježbanja i slušao teorijska predavanja iz vojnih nauka. Čim je postignut dogovor kneza Mihaila s garantnim silama, regularna vojska i licejci dobili su naređenje da se povuku, a sve beogradske barikade su preko noći bile porušene. Đorđević je tada dijelio ogorčenost starijih drugova iz Liceja, ali i svih Srba, što je propuštena jedinstvena prilika „za veliku narodnu stvar”. Zamjerao je knezu Mihailu što je pristao na nametnut stav velikih sila, koje su priznale da je tursko bombardovanje Beograda neopravdano divljaštvo i da je njime pogažena svečana obaveza Turske pred potpisnicama Pariskog mira. Ova epizoda iz Đorđevićeve rane mladosti govori da je on disao jedinstvenim plućima srpske omladine koja je oslbođenje od Turaka smatrala svojom prvom i najvažnijom obavezom.
Po okončanju burnih ljetnjih mjeseci Đorđević je trebalo da produži školovanje na Liceju. Slabašno i tjelesno ne naročito razvijeno dijete, uz to bez porodičnog zemljišnog posjeda a odličan učenik, otac ga je poslao na više škole. Kitnjasto polutursko – poluarnautsko odijelo iz djetinjstva i fes na glavi zamijenili su šešir sa širokim obodom, pantalone od crnog toksina i iste boje marama oko vrata. Evropska nošnja i duga kovrdžava kosa odavale su sliku pretencioznog poete koji namjerava da postane poznati spisatelj. Ali je on u izboru profesije krenuo u sasvim suprotnom pravcu.
U jesen 1862. godine upisao se na Licej.
Na kraju prve godine je na ispitima pokazao sledeće rezultate: crkvena istorija, logika, psihologija, opšta istorija, fizika, filologija, zoologija, botanika i njemački jezik – odličan, politička računica i francuski jezik vrlo dobar. Svjedočanstvo je glasilo na ime Vladana (Đorđa) Đorđevića, a ne na Ipokrata.
Dekan Đura Daničić svojim autoritetom ubijedio je mladog Ipokrata prilikom upisa da je njegovo ime neobično za Srbina i da se stara srpska imena ponovo vraćaju u modu.
(NASTAVIĆE SE)