-priredio: miladin VELjKOVIĆ
Prvog septembra 1856. godine Ipokrat je pošao u školu koja se nalazila pored Saborne crkve u Beogradu. Njegov otac je ponovo dobio posao ljekarskog pomoćnika i stan u dijelu bolnice na Vračaru. Gazeći nemalo blato beogradskih nekaldrmisanih ulica, Ipokrat je svakoga dana išao od Vračara do Saborne crkve, prolazeći pješice kroz cio tadašnji Beograd. U istom razredu bio je s Lazarom Dokićem, kasnije kraljevim ljekarom, guvernerom i ađutantom, zatim sa Jovanom Nestorovićem, Petrom Novakovićem i Jevremom Vučkovićem, oficirskim sinovima, te s Dragišom Stanojevićem, sinom državnog savjetnika Jeremije, Jovanom Bademlićem i drugim. Drugovi su mu u školskom dvorištu pokazali njegovog vršnjaka Petra Karađorđevića, docnije pretedenta na srpski presto protiv koga se on borio u korist Obrenovića.
Ipokrat se lako prilagodio novim okolnostima u Beogradu. U njegovom svjedočanstvu od 7. jula 1862. godine piše da je završio sedmi razred gimnazije s odličnim uspjehom iz svih predmeta (prevashodan), osim iz matematike, gdje je ocijenjen kao vrlo dobar.
Đorđević nije poklanjao sve svoje slobodno vrijeme samo učenju školskog gradiva. Njegova strast prema književnosti sve je više rasla. Budući da u Srbiji pedesetih godina nije bilo lako dostupnih knjiga, dovijao se na razne načine. Užinu je trampio za štampu koja je u podlisku redovno donosila poneki književni rad. Štedio je novac od skromnih očevih nagrada za petice u školi da bi mogao da kupi novine koje su prodavci nabavljali kao hartiju za uvijanje svojih proizvoda. Od druga Dragiše Stanojevića saznao je da postoje i novine u kojima se štampaju samo novele i pjesme, te da jedne takve – „Šumadinku”, uređuje njegov ujak Ljuba Nenadović. Odlazak u kuću državnog savjetnika za Ipokrata je bio pravi doživljaj. Oduševljenje raskošom i bogatstvom enterijera nadvisilo je njegovo ushićenje kada je ušao u radnu sobu svog druga prepunu knjiga, domaćih i stranih, koje on do tada nije imao prilike da vidi.
Ipokrat je u trećem razredu gimnazije već imao svoju prvu, više nego skromnu biblioteku, smještenu u podnožju bolničkog stepeništa koje je vodilo u ostavu. Nju su činile novine iz bakalnica i tu i tamo pokupovane knjige na Velikoj pijaci i Zelenom vencu, gdje su se prodavale stare stvari. Davidovićev „Zabavnik”, nekoliko brojeva novosadske „Sedmice”, Vozarevićeva „Golubica”, „Fruškogorka” bila su najčešća, ali i najjeftinija izdanja koja je Ipokrat mogao sebi da priušti. Kao gimnazijalac sakupljao je pretplatnike na knjige, a kao nagradu za deset prenumeranata jedanaestu knjigu dobijao je gratis. Ali tako je bilo samo u početku.
U četvrtom razredu gimnazije, sa četrnaest godina, Ipokrat je počeo i sam da piše. Prvi pisani radovi bili su kompilacija pročitanih pripovjedaka, bez velike originalnosti. Svakog četvrtka Dragiša Stanojević, Aleksa Popović i Ipokrat okupljali su se u Stanojevićevoj bašti i čitali svoje radove. Jednom prilikom riješili su da osnuju svoj list „Za Srbinstvo”, po ugledu na starije gimnazijalce iz sedmog razreda i njihove listove „Sloga” i „Ocenitelj”. Jezgro starijih gimnazijalaca činili su Kosta (Stojan) Novaković, Janićije (Milan) Kujundžić, Čedomilj Mijatović i Kosta Popović Ježevčanin. U četvrtom razredu Ipokrat im se približio i ušao u redakciju „Ocenitelja”. Prvo se zbližio s Kostom Popovićem, a onda i sa Novakovićem. Njih dvojica, govorio je Đorđević mnogo godina kasnije, najviše su uticali na njega objašnjavajući mu osnovne elemente drame i svrhu književnog stvaranja.
Ono što je u ranoj mladosti izgledalo kao igra ostalo je zauvijek Đorđevićeva velika ljubav, koja se, osim na dramu, proširila i na druge književne vrste – pripovjetke i romane. Ovi podaci su utoliko važniji ukoliko Đorđevićev mladalački žar za pisanu riječ povežemo s kasnijim njegovim prosvetiteljskim radom u raznim sferama srpskog društvenog i kulturnog života.
Poslije „Puščanih zrna” objavljenih u podlisku „Srpskih novina” februara 1860, Đorđević je sljedeće godine u novosadskoj „Danici” objavljivao svoju drugu pripovjetku „Hleb i so” s motivima iz novije srpske istorije, iz Drugog ustanka. Ovaj drugi pokušaj bio je znatno zapaženiji. Pisca je pohvalio sam urednik „Danice” Đorđe Popović, koji mu je poslao dvadeset forinti honorara. U Novom Sadu i Beogradu već se govorkalo o mladom piscu, a jednom prilikom on se obreo u gostima kod profesora istorije na Liceju, Pante Srećkovića. To je bio veliki podsticaj za Ipokrata, za koga nije bilo veće časti nego da se njegov rad štampa pored radova starijih drugova i već afirmisanih pisaca poput Laze Kostića, Stevana Kaćanskog, Milorada Popovića Šapčanina, Đure Jakšića i drugih. Osim toga, „Danica” je objavljivala sve ono što je tadašnja srpska književnost mogla dati i, što je bila velika novina, štampalo se po novom pravopisu.
(NASTAVIĆE SE)