-Preveo sa ruskog i priredio:Vojin PERUNIČIĆ
21. jula (ne kasnije) 1752. godine potpukovnik R. Preradović sa grupom srpskih oficira je poslao Molbu carici Jelisaveti Petrovnoj da im odobri preseljenje sa porodicama u Rusiju i da ih primi u rusku službu:
„Presvijetla, veličanstvena gospodarice, samodržnice i carice cijele Rusije, Jelisaveta Petrovna,
Mi, koji smo ti pokorni, dolje potpisani imenom i prezimenom, sada Vas molimo da nam ne zatvorite vrata.
Želja nam je, ako bi Vaša milost dozvolila i bila nam na pomoći, da sa našim cijelim porodicama, kako sa muškim, tako i sa ženskim članovima, da se mi pravoslavni Srbi preselimo zajedno u vašu pravoslavnu državu i nećemo žaliti ni krv da prolijemo za vašu zemlju.
Obraćamo se Vama kao prema majci darežljivoj u namjeri da nam se želje stvarno ostvare, prvo ja, Rajko Preradović sa činom general-majora i ostali dolje potpisani:
Georgije Preradović, major, Avram Rašković, sekund-major,
Isak Radovanović, kapetan, Božo Mihailović, kapetan,
Aleksej Preradović, lajtant, Mihailo Preradović, lajtant,
Gavrilo Preradović, lajtant, Ivan Preradović, lajtant,
Atanasije Preradović, zastavnik, Petar Preradović, stražmešter (narednik).
Vaš podanik i ponizni rab, Rajko Preradović”
Ukazom Senata od 29. maja 1753. godine, Srbe predvođene R. Preradovićem i I. Ševićem, koji su se preselili u Rusiju, naselili su između gradova Bahmuta i Luganja (danas se ti gradovi zovu Artemovsk i Luganjsk).
5. aprila 1753. godine ukazom Senata je određeno mjesto za naseljavanje Srba i uredba o izgradnji utvrđenja.
31. marta i 1. aprila 1753. godine Praviteljstvujušći Senat zajedno sa Ministarstvom inostranih poslova i Vojnim ministarstvom i na osnovu odluke Konferencije, koja je održana 20. novembra 1752. godine, na kojoj je ukazom naređeno da dolaskom srpskog naroda ili drugih naroda u imperiju i prihvatenjem podanstva, da doseljenici ne budu raspoređinanu u jednom mjestu odvojeno, već među ostale naseljene ruske stanovnike.
...Ševića i Preradovića sa doseljenicima njihovog naroda naseljavati od kraja granice sa donjecke strane, tj. od Bahmuta do Luganji, u gore navedenim mjestima, koja se nalaze iza linije utvrđenja i šančeva i ne dopustati im naseljavanje sa one strane Donjeca, gdje se nalaze kuće kozaka prije Bahmuta. U mjestima, kako je Vojno ministarstvo u svojoj procjeni naznačilo, naseljeno je, na primjer, u Novoj Srbiji do 3 hiljade doseljenika, a uz naseljavanje stepe i do 5.000 ljudi. S obzirom na to da su ta mjesta već naseljena, onda Ševića i Preradovića sa doseljenicima početi naseljavati: jednog od Bahmuta, a drugog od Luganji po dogovoru sa pukovnikom Bibikovim. To što oni molbom traže od Senata dodjelu zemlje, Šević u Novoj Srbiji od kijevske strane, jer se Srbi ne bi rado udaljavali od tog mjesta, Preradović od ušća rijeke Orle naniže pored rijeke Dnjestra do ušća rijeka Samare i Salive do Konskih Voda i odatle do Bahmuta, ne treba im dozvoliti. Ševiću se ne može dodijeliti zemlja u Novoj Srbiji, zato što je u toj Novoj Srbiji zemlja već naseljena i poklonjena ukazom puku general-majora Horvata odmah po dolasku u Rusiju, gdje on sada sa pukom živi. Takođe se ne može dodijeliti zemlja Preradoviću, koju traži pored Dnjestra do ušća Samare i do Konskih Voda i Bahmuta, gdje se nalaze utvrđenja i naselja lantmilicajskih pukova na velikom prostoru.
Ševiću i Preradoviću, tj. obojici sa doseljenicima biće dovoljno prostora za takvo naseljavanje u naznačenim mjestima od Bahmuta do Luganji, gdje se zemlja prostire na rastojanju od oko 100 vrsta. Doseljenici neće biti udaljeniji od Nove Srbije, jer rastojanje od Kijeva do Nove Srbije, koju je naselio Horvat sa svojim pukom, nije veće od njima određene zemlje od Bahmuta do Luganji i biće dovoljno mjesta za sve. Ako se kod Ševića poveća broj doseljenika i da neće biti mjesta u određenim mjestima, onda će im biti data druga zemlja, koja im odgovara i sa kojimom će biti zadovoljni...”
U potpisu: grof Aleksej Bestužev-Rjumin, Aleksandar Buturlin,
grof Mihail Voroncov, knez Boris Jusupov i dr.
Mnogi Srbi su i pojedinačno prelazili u rusku vojnu službu i tražili unapređenja u toj službi. 19. juna 1756. godine stigla je pismena molba husara Srpskog puka S. Bukovskog carici Jelisaveti Petrovnoj za njegovo unapređenje u oficirski čin.
„Presvijetla, velika carice Jelisaveta Petrovna, sveruska samodržnice i milostiva gospodarice!
Moj rođeni otac, pripadnik srpskoslovenskog naroda, došao je iz države rimskog cara u visokoslavnu Imperiju po njegovoj voli i želji 1738. godine, ostavivši svu svoju pokretnu i nepokretnu imovinu i došao sa svojom ženom i tri sina, kao i trojicom rođene braće sa njihovim ženama. Došavši u ovu državu gore navedene godine, otac je sa svojom braćom stupio na službu u navedeni Srpski husarski puk kao obični vojnici. Poslije smrti gore pomenutog oca, ostali smo nas trojica maloljetne braće sa našom majkom i takođe sa dvije rođene sestre, koji i danas žive o mom trošku i izdržavam ih od moje plate. Sa pomenutom braćom sam odrastao i po našoj želji odlučili smo se za službu u navedeni Srpski puk kao obični vojnici. Kao vojnik ja svoju službu obavljam revnosno i odgovorna, pa Vas molim da me nagradite rangom i unaprijedite u oficira... Milostiva gospodarice, molim Vas da udovoljite mojoj molbi. Juna mjeseca 1756. godine. Husar Srpskog puka, Sava Bukovski. (Nastaviće se)