-priredio: miladin VELjKOVIĆ
O Vladanu Đorđeviću (1844–1930), ljekaru, publicisti, književniku, političaru, državniku i akademiku – do sada je malo kazano, naspram onog što je zaslužio. A i to što je saopšteno bilo je nepotpuno ili ideološki iskrivljeno. Tek pojavom knjige „Vladan Đorđević – biografija pouzdanog obrenovićevca”, čiji je autor prof. dr Suzana Rajić, njegov prilično zaboravljeni lik, osvijetljen je u cjelosti, a javnost je dobila njegovu potpunu naučnu biografiju. Knjigu je izdao Zavod za udžbenike iz Beograda, a u narednih nekoliko brojeva iz nje ćemo, uz ljubazno odobrenje profesorice Rajić i saglasnost izdavača, s neznatnim skraćenjem, prenijeti poglavlje „Od Ipokrata do doktora Vladana”.
Prof. dr Suzana Rajić rođena je u Kruševcu, 1973. godine. Spada u red vodećih srpskih istoričara. Redovni je profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu, na predmetu Istorija srpskog naroda u Novom vijeku. Objavila je djela: Vlada Nikole Hristića 1888/89; Vladan Đorđević – biografija pouzdanog obrenovićevca; Aleksandar Obrenović vladar na prelazu vekova – sukobljeni svetovi; Spoljna politika Srbije između očekivanja i realnosti 1868 – 1878; M. S. Piroćanac, Beleške, D. Vasić, Devetsto treća. Bila je član Uređivačkog odbora Enciklopedije srpskog narod, Beograd 2008, i urednik za oblasti istorija, etnologija i arheologija, u Leksikografskom odjeljenju Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva u Beogradu.
Koautor je u više monografija, od kojih su neke nagrađene: Vlade Srbije 1805–2005, Morava, Ključni pojmovi za kraj obaveznog obrazovanja za nastavni predmet istorija.
Ipokrat Đorđević rođen je u Beogradu 1844. godine na Vavedenje, 21. novembra po starom, odnosno 3. decembra po novom kalendaru. Rodio se kao drugo dijete u braku Đorđa i Marije Đorđević. Otac Đorđe bio je vojni apotekar u Beogradu, doseljen u Srbiju krajem druge ili početkom treće decenije 19. vijeka. O porijeklu i doseljavanju porodice Đorđević u Kneževinu Srbiju ima vrlo malo podataka. Oni potiču iz kazivanja Đorđevićeve bake Nastasije, koja je Vladan Đorđević docnije zabilježio i tako ih sačuvao od zaborava.
Porodica Đorđević porijeklom je iz sela Furka, na granici između Epira i Arbanije, odnosno Arnautluka, koji se nalazio u sastavu Turskog carstva. Danas se mjestašce Furka nalazi sjeverno od rijeke Aos u Grčkoj, udaljeno oko 35 km od granice s Albanijom. Tu je u velikoj zadruzi živjela porodica trgovca Dimitrija, Đorđevićevog djede, s trojicom sinova i dvije kćeri. Tokom bune Ali-paše Tepelen protiv sultana razbojnici su poharali južnu Makedoniju i tom prilikom stradala je i Furka. To je bilo između 1820. i 1822. godine. Zadružna porodica je opljačkana, mlađa kćer odvedena, a starija je ostala udovica s troje djece. Dimitrije, koji je trgujući mnogo putovao i stizao čak do Beča, poslije ove tragedije riješio je da napusti djedovinu. Sa najstarijom kćerkom i tri mala sina, od kojih je jedan bio Đorđevićev otac, porodica se noću uputila na Vardar, a odatle u dolinu Morave, odakle su, idući uz riječno korito, dospjeli do karaule na Supovcu. Prešavši na srpsku stranu, otac Dimitrije skinuo je fes i sagao se da poljubi zemlju rekavši: „Deco, poljubite ovu zemlju, ovde je sloboda, ovo je Miloš-begova Srbija”.
Vrlo često Cincari su se izjašnjavali samo kao hrišćani, a u jednonacionalnim sredinama kao pripadnici one nacionalne zajednice koja je u većini. Oni su, nemajući zajedničku političku i kulturnu prošlost niti tačno određenu etničku pripadnost, ugrađivali sebe i svoj rad u civilizacijske baštine naroda u čijoj su sredini živjeli. Tako je bilo i sa porodicom Đorđević, ali i sa brojnim drugim istaknutim cincarskim porodicama koje su živjele u Srbiji ili srpskim enklavama u Habzburškoj monarhiji. Uzmimo kao primjer Hadži Tomu, Jovana Stejića, Trandafiloviće, Kumanudije, Nikolu Hristića, Nušiće, Naumoviće, Avakumoviće, Sterije, Fotiće, Bodije. Činjenica je da su se Cincari posrbljivali veoma brzo, naročito oni koji su trgovali ili radili druge poslove koji su bili vezani za stalne kontakte s mjesnim stanovništvom, a pogotovo oni koji su primljeni u srpsku državnu službu. Pored toga, po prirodi ambiciozni i inteligentni, oni su svojim radom ostavili vidnog traga u srpskom društvu, pa se stoga čini da ih je bilo brojčano mnogo, što, u stvari, nije tačno. Oni su, među balkanskim narodima, u našem društvu po broju najmanje zastupljeni.
Đorđevićev djed Dimitrije produžio je s porodicom putovanje ka Beogradu. Ali zadržao se u Boleču. Tu je otvorio mehanu, sinove Đorđa i Nikolu dao na zanat za apotekare, a Adama –u terzije (krojače). Đorđe je tada imao desetak godina. Kada je postao praktikant u bolnici, svi su napustili Boleč i preselili se u Beograd. Tu je Đorđe podigao kuću i oženio se Marijom, sestrom bogatog cincarskog trgovca Tome Leka, porijeklom iz Bele Crkve, a starinom iz Vlahoklisure u blizini Kostura. Bilo je to na prelazu iz treće u četvrtu deceniju 19. vijeka.
(NASTAVIĆE SE)