- Piše: Dr Radoslav T. Stanišić, filmski i TV reditelj
Svoj poslednji film „Svoga tijela gospodar” radio je Hanžeković u izmijenjenim uslovima — struktura se pokazala mnogo slojevitija i jedinstvenija. Nestalo je potrebe za obaziranjem na faktore neestetske prirode i cjelokupna energija upotrebljena je da se unutar scenarija Slavka Kolara stvori autentičan svijet. Ovog puta se nije pošlo od gotovih pojimova, već sasvim određenih ličnosti, da bi se tek kroz njihove misli, emocije i postupke otkrivala istina. Likovi su neobično živi, a glumačka identifkacija ide do dokumentarnosti, ali i isforsiranosti i teatralnosti. To melodramske motive (nesreća, sakata i bogata djevojka Roža, koju igra Marija Kohn, ne može da nađe sreću u braku sa siromašnim, lijepim, ali na svoj način nesrećnim Ivanom) povezuje sa socijalnom tematikom u bremenite kadrove koji sporo smjenjuju jedan drugi, dok se emocionalni potencijal ne dovede do dramatičnih konflikata i tragičnih razrješenja.
Ma koliiko da je ovdje svaka pojedinost čvrsto vezana za zemlju – film se ne može svesti samo na oslikavanje tako sagledanih situacija. Iza prividne objektivnosti nalazimo i rediteljevo nastojanje da sve bude, koliko je god to moguće, zaodjenuto u vizuelnu pristojnost, kojoj je cilj da ispuni dvoranu i privuče gledaoce.
„Bakonja fra Brne” je ipak, najbolje Hanžekovićevo djelo.
Bio je to i prvi umjetnički zalet i domet u domaćem filmu i zato mu se priznaje međunarodni značaj. Odjeci „Bakonja fra Brne” osjetiće se nekoliko godina kasnije u Jugoslovenskoj kinematografiji. Film je afirmisao Hanžekovića kao reditelja kao stvaraoca velike vizuelne kulture i istančanog osjećanja za mogućnosti filmskog izraza, lako je ovaj film naišao na nepodijeljne simpatije publike i priznanja u zemlji i inostranstvu, bio veoma zapažen na nekoliko svečanih internacionalnih festivalskih premijera – ostala je u sjećanju izvjesna rezerva jednog dijela kritičara prema samom Hanžekoviću. Naime, u težnji da se domaći film što više oslobodi konvencionalnosti vjerovalo se, prije snimanja „Bakonja fra-Brna”, da će reditelj krenuti još neispitivanim putevima avangarde. Bio je to prvi pokušaj da se stvori filmski stil, da se uradi estetski prosede, koji bi bio izvan trenutnih potreba, koji bi na neki način mogao postati jednim od modela za Jugoslovenski umjetnički film.
Može se reći da je ovo djelo pridonijelo da se okrene jedna stranica i pođe u zaista kreativna istraživanja. Pitoreskna groteska i sočan realizam što ih je unio Hanžeković, imaće kasnije odjek u mnogim našim filmovima. Uostalom, reditelji koji su stvarali, nastojali su takođe svojim filmovima dati ozbiljne dimenzije kreativnog doživljaja, a svaki je na tom pravcu tragao u skladu s vlastitim mogućnostima. Ali, kao sineasta jasnih opredjeljenja, nastojao je da u relacijama standardnog filmskog jezika pronađe svoj poseban stil i način oblikovanja pojedinih kadrova. Prema tom shvatanju, vrijednost tradicije i kontinuiteta u filmskom stvaralaštvu upravo je u tome što uvijek postoje mogućnosti da se one preobraze u oznake savremenog izraza. Otud ovo ostvarenje ujedno predstavlja i programski film, koji ova druga dva na izvjestan način dopunjuju svojim zajedničkim karakteristikama i objašnjavaju značaj Hanžekovićevog djelovanja u jugoslovenskoj kinematografiji. Imao je intelektualne hrabrosti da se bori i stvaralačkog dostojanstva da se žrtvuje. Rediteljeva je zasluga i u tome što je uspio da slije u skladnu cjelinu elemente koji čine film zasebnim i potpunim umjetničkim djelom.
(Nastaviće se)
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.