Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Milovom kumu šest miliona državne pomoći * Ne potpisujemo sporazum prije Radojkine ostavke * Novac uzeo da podmiti vještake, a ne Katnića * Prodavali i opasnu opremu za bebe * Milovom kumu šest miliona državne pomoći * Oteo avion da bi predao pismo bivšoj ženi * „Božji prorok” u američkom Kongresu
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 30-03-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Vuk Maraš, direktor Monitoring programa MANS-a:
I 2012. godine projekat „Hiljadu plus stanova” pokrenut je uoči parlamentarnih izbora, a veliki broj siromašnih građana ostao je bez neriješenog stambenog pitanja nakon što su prethodno morali da glasaju za DPS.

Vic Dana :)

Čovjek gleda svjetsko prvenstvo u fudbalu. Dolazi dijete i kaže:
- Tata, tata, mamu su zgazila kola!
Čovjek ne pomjera pogled s televizora i kaže:
- Počni ti da plačeš, sad ću ja da dođem.

Prije mnogo godina, jedan mladić je pitao djevojku da se uda za njega.
Rekla je NE!
Tako je on dugo živio srećno!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Feljton - datum: 2016-03-26 VOJISLAV BUDO GLEDIĆ: SVESTRANI MIHAILO PETROVIĆ ALAS (9)
Mihajlo Petrović Alas (naslikao, Uroš Predić) Pravio računarske mašine Feljton o Mihailu Petroviću Alasu uradili smo po Gledićevoj knjizi „Knjiga o Alasu”, koju su izdali „Štampar Makarije” iz Beograda i „Oktoih” iz Podgorice
Dan - novi portal
PRI­RE­DIO: MI­LA­DIN VELj­KO­VIĆ


Još od vre­me­na stu­di­ja na Ve­li­koj ško­li Pe­tro­vić se in­te­re­so­vao za ve­ze iz­me­đu ma­te­ma­ti­ke i dru­gih na­u­ka, po­seb­no me­ha­ni­ke, fi­zi­ke i he­mi­je. Za­ni­ma­la ga je ta­ko­đe i ve­za ma­te­ma­ti­ke i teh­ni­ke. U tom po­gle­du se mno­go in­te­re­so­vao za pi­ta­nja mo­guć­no­sti rje­ša­va­nja od­re­đe­nih ma­te­ma­tič­kih pro­ble­ma po­mo­ću od­go­va­ra­ju­ćih me­ha­nič­kih sred­sta­va. Na nje­ga je ve­li­ki uti­caj iz­vr­ši­lo ba­vlje­nje nje­go­vog pro­fe­so­ra Lju­bo­mi­ra Kle­ri­ća kon­struk­ci­jom po­je­di­nih me­ha­nič­kih na­pra­va, ko­je su omo­gu­ća­va­le pri­bli­žno i br­zo rje­ša­va­nje iz­vje­snih ma­te­ma­tič­kih za­da­ta­ka. Umje­sto po­ste­pe­nog te­o­rij­skog rje­ša­va­nja, ko­ri­šće­njem ana­li­tič­kog apa­ra­ta, do­la­zi­lo se do do­volj­no tač­nih re­zul­ta­ta znat­no jed­no­stav­ni­je i br­že po­mo­ću teh­nič­kih ure­đa­ja. Gra­fič­ki na­čin pri­ka­zi­va­nja re­zul­ta­ta je, ra­zu­mlji­vo, bio pri­bli­žan, ali mno­go oči­gled­ni­ji i jed­no­stav­ni­ji od uobi­ča­je­nog ana­li­tič­kog po­stup­ka do­la­že­nja do nu­me­rič­kog rje­še­nja. Kle­rić je, ina­če, bio je­di­ni pro­fe­sor na Ve­li­koj ško­li ko­ji se tom pro­ble­ma­ti­kom ba­vio i ko­ji je na­či­nio ne­ko­li­ko uspje­šnih ino­va­ci­ja oko usa­vr­ša­va­nja ili pra­vlje­nja od­re­đe­nih me­ha­nič­kih ure­đa­ja, ko­ji su za­pra­vo pred­sta­vlja­li pr­ve ti­po­ve naj­jed­no­stav­ni­jih ra­ču­nar­skih ma­ši­na. Pe­tro­vi­ća je to pi­ta­nje mno­go vi­še za­in­te­re­so­va­lo i pod­sti­ca­lo ne­go osta­le stu­den­te. Ka­sni­je je to pod­ruč­je po­sta­lo jed­no od va­žnih obla­sti nje­go­vog ori­gi­nal­nog kon­stuk­tor­skog i pro­na­la­zač­kog ra­da.
Ma­te­ma­ti­ča­ri su na­sto­ja­li da na­pra­ve me­ha­nič­ke na­pra­ve po­mo­ću ko­jih bi se mo­gle oba­vlja­ti i po­je­di­ne slo­že­ni­je ma­te­ma­tič­ke ope­ra­ci­je, ka­ko bi une­ko­li­ko olak­ša­li za­mor­no i te­gob­no arit­me­tič­ko ra­ču­na­nje. Ta­ko su se ja­vi­le ide­je o kon­struk­ci­ji po­seb­nih ra­ču­nar­skih ure­đa­ja. Na­rav­no, naj­lak­še je bi­lo oba­vlja­ti ra­čun­sku ope­ra­ci­ju sa­bi­ra­nja, ali se tra­ži­la mo­guć­nost da se kon­stru­i­šu po­god­ni me­ha­nič­ki ure­đa­ji, ka­ko bi se iz­vr­ši­le i osta­le ele­men­tar­ne ra­čun­ske ope­ra­ci­je sa pri­rod­nim bro­je­vi­ma.
Po­red ra­da na usa­vr­ša­va­nju me­ha­nič­kih ra­ču­nar­skih ma­ši­na, ko­ji­ma su oba­vlja­ne arit­me­tič­ke ra­čun­ske ope­ra­ci­je, po­je­di­ni ma­te­ma­ti­ča­ri i dru­gi na­uč­ni­ci i in­že­nje­ri su na­sto­ja­li da pra­ve raz­ne ure­đa­je, ko­ji­ma su se mo­gli rje­ša­va­ti i ne­ki dru­gi, slo­že­ni­ji za­da­ci. Ta­da su se obič­no pra­vi­li ure­đa­ji, ko­ji su gra­fič­ki pri­ka­zi­va­li od­go­va­ra­ju­ća rje­še­nja. U vri­je­me ka­da je Pe­tro­vić bio stu­dent u Pa­ri­zu, imao je pri­li­ku ne sa­mo da se bo­lje upo­zna sa tom pro­ble­ma­ti­kom na ča­so­vi­ma svo­ga pro­fe­so­ra Ke­nin­ga, već i da kon­stul­tu­je od­go­va­ra­ju­ću struč­nu li­te­ra­tu­ru, kao i da opro­ba svo­je ino­va­tor­ske i kon­struk­tiv­ne spo­sob­no­sti. Br­zo je uvi­dio da se objek­tiv­na ve­za iz­me­đu ne­pre­kid­nog to­ka pri­rod­nih po­ja­va i nji­ho­vog ma­te­ma­tič­kog mo­de­lo­va­nja, mo­že is­ko­ri­sti­ti za kon­struk­ci­ju ori­gi­nal­nih ure­đa­ja. Pe­tro­vić je po­la­ze­ći od ma­te­ma­tič­kih mo­de­la, od­no­sno od­go­va­ra­ju­ćih di­fe­ren­ci­jal­nih jed­na­či­na, uspio da pri­ka­že od­go­va­ra­ju­ća rje­še­nja na je­dan za­i­sta neo­bič­no in­ge­ni­o­zan na­čin. U osno­vi tog nje­go­vog kon­struk­tor­skog ra­da, bi­lo je raz­vi­ja­nje spe­ci­jal­nih me­to­da kva­li­ta­tiv­ne ana­li­ze. Ka­sni­je je tu pro­ble­ma­ti­ku umno­go­me pro­ši­rio i pro­du­bio, da­ju­ći joj čak fi­lo­zof­sku di­men­zi­ju tre­ti­ra­nja pro­ble­ma me­ha­nič­ke in­ter­pre­ta­ci­je ma­te­ma­tič­kih re­la­ci­ja.
U osno­vi Pe­tro­vi­će­vog kon­struk­tor­skog i, uop­šte, ino­va­tor­skog ra­da na po­lju usa­vr­ša­va­nja ra­ču­nar­skih ma­ši­na, bi­la je pri­mje­na ne­pre­kid­nog to­ka iz­vje­snih he­mij­skih re­ak­ci­ja kao ade­kvat­nog sred­stva iz­ra­ža­va­nja od­go­va­ra­ju­ćeg ma­te­ma­tič­kog mo­de­la. Du­bo­ka ana­lo­gi­ja iz­me­đu tih dvi­ju obla­sti, te­o­ri­je po­je­di­nih di­fe­ren­ci­jal­nih jed­na­či­na i he­mij­skog pro­ce­sa, bi­la je te­melj­na pod­lo­ga za pra­vlje­nje od­go­va­ra­ju­ćih di­na­mič­kih me­ha­nič­kih ure­đa­ja. Tre­ba­lo je, za­pra­vo, iz­mi­sli­ti (kon­stru­i­sa­ti) od­go­va­ra­ju­ći me­ha­nič­ki system, ko­ji će pred­sta­vlja­ti ma­te­ri­ja­li­za­ci­ju ap­strakt­nog te­o­rij­skog mo­de­la, da­tog u ob­li­ku od­go­va­ra­ju­ćeg ti­pa di­fe­ren­ci­jal­ne jed­na­či­ne. Ka­sni­je se ba­vio tom pro­ble­ma­ti­kom na mno­go ši­rem, fi­lo­zof­skom pla­nu, raz­ma­tra­ju­ći du­blju ve­zu iz­me­đu re­al­nih fe­no­me­na i nji­ho­ve ma­te­ma­tič­ke mo­de­li­za­ci­je i in­ter­pre­ta­ci­je. Za­pra­vo, te­o­rij­ski dio raz­ma­tra­nja tog pi­ta­nja pred­sta­vljao je jed­no od glav­nih pod­ruč­ja nje­go­ve fe­no­me­no­lo­gi­je, obla­sti u ko­joj je iz­van­red­no du­bo­ko­um­no i kom­plek­sno, raz­ma­trao i ana­li­zi­rao mno­go­broj­ne pro­ble­me i nji­ho­vu ana­lo­šku is­pre­pli­je­ta­nost i po­ve­za­nost. Pe­tro­vi­će­vo od­lič­no po­zna­va­nje he­mi­je i pro­nic­lji­vo i oštro­um­no za­pa­že­nje nje­ne du­bo­ke ve­ze sa ma­te­ma­ti­kom, po­seb­no te­o­ri­jom di­fe­ren­ci­jal­nih jed­na­či­na, po­slu­ži­lo mu je, da­kle, kao naj­bo­lje sred­stvo za pra­vlje­nje ori­gi­nal­nih ra­ču­nar­skih ure­đa­ja.
Pe­tro­vić je iz­mi­slio ra­ču­nar­sku ma­ši­nu na­zva­nu hi­dra­u­lič­ni in­te­gra­tor, ure­đaj ko­ji, za­pra­vo, pred­sta­vlja pr­vi ra­ču­nar­ski si­stem za rje­ša­va­nje po­je­di­nih ti­po­va di­fe­ren­ci­jal­nih jed­na­či­na. Ov­dje se ra­di o kon­tu­i­ni­ra­nom pro­ce­su, ko­ji se ade­kvat­no mo­že pri­ka­za­ti od­go­va­ra­ju­ćim he­mij­skim mo­de­lom. U osno­vi tog pro­ce­sa je bi­lo pri­ka­zi­va­nje jed­ne spe­ci­jal­ne obič­ne li­ne­ar­ne di­fe­ren­ci­jal­ne jed­na­či­ne, ko­ju je pr­vi pro­u­ča­vao ita­li­jan­ski ma­te­ma­ti­čar Vi­ćen­co Ri­ka­ti ( 1707–1775), po ko­me je do­bi­la ime Ri­ka­ti­je­va di­fe­ren­ci­jal­na jed­na­či­na. Tu se ja­vlja kom­plek­sna pro­ble­ma­ti­ka po­ve­zi­va­nja ma­te­ma­tič­kog mo­de­la sa me­ha­nič­kim ele­men­ti­ma i he­mij­skim pro­ce­som. Bio je to ve­li­ki pri­log ma­te­ma­ti­ča­ra Pe­tro­vi­ća ana­log­nim ra­ču­nar­skim ure­đa­ji­ma, da bi se ka­sni­je po­seb­na pa­žnja po­kla­nja­la di­gi­tal­nim si­ste­mi­ma, za­hva­lju­ju­ći na­glom i ra­pid­nom raz­vo­ju elek­tro­ni­ke, oli­če­ne u do­stig­nu­ći­ma kom­pju­ter­ske i te­le­ko­mu­ni­ka­ci­o­ne teh­ni­ke i teh­no­lo­gi­je.
(NA­STA­VI­ĆE SE)

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"