Piše: dr Vojislav Miljanić
Izbjeglo stanovništvo je ostalo u skloništima Njegoša i Ciganke i nije se vraćalo u popaljene domove, jer su u skloništima imali koliko-toliko povoljnije uslove, a plašili su se ponovnog dolaska Švaba. To se poslije kraćeg vremena i dogodilo kada se od Trepača pojavila grupa od oko četrdesetak žandarma, koji su prokrstarili selom i obišli zgarišta popaljenih kuća. Kako u selu nijesu našli nikoga, to su se vratili odakle su došli. Krajem marta se u Dubočkama iz pravca Bileće i Gacka okupila velika vojska, po procjeni veličine jednog puka. Pri pokretu vojska se rasporedila čitavom udolinom između obronaka Jelovice i Njegoša i takvim rasporedom prošla kroz Muževice. Kako u Muževicama nijesu naišli na vjerovatno očekivani otpor, to su se po prelasku Buska svrstali u marševski stroj i nastavili put prema Nikšiću.
Švapske vlasti su početkom proljeća 1918. godine proglasile amnestiju za sve, kako su naglasili „zavedene” s obećanjem da nikog neće uzimati na odgovornost zbog učešća u navedenoj buni. Kako je stanovništvo živjelo u neizdrživim uslovima, a i trebalo je obavljati proljećne radove, to su odlučili da se vrate u selo, mada su muškarci izbjegavali švapske patrole. Proklamovane amnestije Švabi se nijesu dosledno pridružavali s obzirom da su iznalazili bilo kakve povode da bi pojedince hapsili i odvodili u zatvore Nikšića i Bileće. Tako su iz Muževica hapšeni i duže držani u zatvoru raniji komiti Miljanići –Stevan Lazarev u Nikšiću, a Mitar Zekov i Vasilj Petrov u Bileći. Pri ispitivanju zatvorenika željeli su saznati ko su organizatori i učesnici Muževičke bune, o čemu je naročito ispitivan Stevan Lazarev. Kako Stevan nije priznao ništa, to je jednom prilikom isljednik ljutito viknuo: „A ko onda pobi 40 vojnika našeg cara”, na osnovu čega je izveden zaključak da su Švabe imale toliko, vjerovatno mrtvih i ranjenih, prilikom poslednjeg napada na Muževice.
Austrougarske vlasti su nastojale da i dalje drže mještane pod kontrolom, pa su im tokom proljeća zabranili da sa stokom izdižu na katune Njegoša i Jelovice, već da grupno ljetuju na Busku i u Dubočkama, kako bi bili pod njihovom stalnom kontrolom. No kako je vrijeme prolazilo i Švabe su, vjerovatno očekujući brzu propast, gubili samopouzdanje, te su blaže postupali prema mještanima, dok najzad nijesu dočekali slom svoje Carevine, a Muževičani s ostalim narodom željenu slobodu.
(Kraj)
Kad se istorija ponavlja
Postoji još jedna enigma između okupacionih snaga i Muževičana koja se desila četvrt vijeka poslije Muževičke bune. Naime, kada je jedan bataljon njemačke zloglasne 7. SS „Princ Eugen” divizije, početkom maja 1943. godine iz Korita upućen pravcem Crkvice–Dubočke–Trepča-Zlagora–Gornje Polje sa zadatkom da se tu spoji s jednim bataljonom iste divizije koji je preko Krsca i Duge stigao u Gornje Polje. Navedeni bataljon je u toku dana rano stigao do Zlatne strane i Mramorja i tu se ulogorio, iako je u toku dana mogao stići znatno dalje. Istog dana je, samo prije podne, jedan njihov avion ispitivao teren prema Nikšiću i više puta kružio iznad Muževica u kojima, po mišljenju mještana, nije mogao vidjeti ništa sumnjivo. Saznavši da se selu približavaju Njemci, mještani su s porodicama i stokom krajem dana pobjegli u Njegoš i Ciganku, ostavljajući kuće sa svim što se u njima zadesilo. Sledećeg dana, pošto je napušteno selo, jedino na putu od Korita do Gornjeg Polja, bombardovano i iz aviona ispaljeno više mitraljeskih šanžera po selu i okolini, tek se tada pokrenuo bataljon i dugom kolonom na većem rastojanju između pojedinaca prošao kroz selo čiji su pojedinci iz napuštenih kuća uzimali što im se dopalo, da bi se bataljon tek poslije prelaska Buska svrstao kako treba. Da li su tako postupili iz predostrožnosti na osnovu saznanja šta se desilo 1918. godine ili je posada aviona uočila nekakvu opasnost (!), ostalo je nepoznato.
Komentari
Komentari se objavljuju sa zadrškom.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.
Prijavite neprikladan komentar našem
MODERATORU.
Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem
Ombudsmanu.