PIŠE: Novo Vujošević
Svaki istraživač koji se ozbiljno bavi predmetom istraživanja neće nikad poći na teren a da prethodno ne odredi pojmovno-kategorijalni sistem svoga istraživanja. Osim toga, u pripremi treba da sačini i empirijski okvir istraživanja, koji je, u stvari, operacionalizacija pojmovno-kategorijalnog okvira (upitnici, uputstva i slično). Pripremajući se za istraživanje, Erdeljanović je izgleda pošao na teren sa sledećim određenjem plemena. Naime, pleme je shvatio i prihvatio kao političku i društvenu organizaciju nastalu na određenom stupnju razvoja društva i u određenim prirodno-geografskim uslovima. Pleme ima svoju teritoriju – svoje međe, svoju (plemensku) vlast, svoju socijalno-srodničku (bratstveničku) strukturu. Osim toga, pleme karakteriše prisustvo osjećanja plemenske pripadnosti kod njegovih članova kao i permanentno zadržavanje u pamćenju svog rodonačelnika i svoga porijekla, koje se prenosi iz generacije na generaciju. Naravno, u ovo se određenje manje-više uklapaju konkretni oblici koje je Erdeljanović istraživao. U određenje se najviše uklapaju Kuči, Piperi i Bratonožići. U znatno manjoj mjeri se uklapaju plemena na teritoriji Stare Crne Gore. Već je prethodno konstatovano da je to mahom uslovljeno jačim prisustvom države, državne vlasti.
Već je konstatovano da je, u stvari, Erdeljanović koristio monografski metod ispitivanja i prezentacije rezultata istraživanja. To znači da je u cjelosti istražio društveni život određenog plemena koji izrasta iz određene prirodno-geografske i privredne (ekonomske) osnove. To se lako primjećuje na konkretnim oblicima plemenskog života.
Geografski položaj Kuča je bio pogodan za formiranje i održavanje plemena. „Kučka oblast je omeđena na istoku gotovo sve samim planinskim vencima i grebenima, na sjeveru je zatvorena ogromnom potpuno nenaseljenom vrlo visokom oblašću planine Komova, jedne od najvećih srpskih planina (2.460m), na zapadu su krajem Kuča duboke, kanjonske, rečne doline, a na jugu se kučka oblast, sve do prije triestak godina, svršavala strmim i vrlo krševitim prelomima kučke visoravni prema ravnici Doljanima. Tako je kučko zemljište bilo sa svih strana potpuno zatvoreno i činilo je zasebnu izdvojenu geografsku cjelinu. Usled toga ono je bilo vrlo podesno za razvitak i održavnje jednog jakog i velikog plemena”. (Dr Jovan Erdeljanović, „Kuči, Bratonožići, Piperi”, „Slovo ljubve”, Beograd, 1981.g, str.7)
Erdeljanović je dobro uočio da je plemenska svojina, odnosno kučka „planina” znatno uticala na formiranje i jačanje plemena. „Planina” je, u stvari, bila ekonomska osnova društva. Znatan dio plemenskog života Kuča bio je vezan za planinu i za njeno uređenje kao plemenskog komuna. „Kao u svih stočarskih plemena, tako i u Kuča, glavni dio zemljišta čini `planina`, tj. visine sa pašnjacima i gorama koje su sve skupa plemenski komun, svojina cijelog plemena. Svaki Kuč ima napasati stoku i seći goru (šumu), u plemenskoj planini gdje mu je drago. Svi su Kuči u tom pogledu ravni `udionici`. A da je `planina` zaista svojina cijelog plemena a ne pojedinaca, vidimo po nekadašnjem plemenskom pravu po kojem nijedan plemenik ne može svoje pravo na upotrebu `planine` prodati, pa ma se on njime i ne koristio. Ako bi neki plemenik slučajno otišao iz plemena, pa bi se i njegovi potomci opet vratili u pleme, pravo na komun im ne pripada”. (Dr Jovan Erdeljanović, „Kuči, Bratonožići, Piperi”, „Slovo ljubve”, Beograd, 1981.g, str.227)
Plemensko uređenje, plemenska vlast, veli Erdeljanović, činila je Kuče stabilnom i uređenom plemenskom zajednicom.
To su prvenstveno glavari koji su predstvljali svoja bratstva. Svaki takav glavar je zastupao interes svoga bratstva i učestvovao je u plemenskim poslovima u cilju spremanja predloga za plemensku skupštinu. Treba reći da glavar u većini slučajeva nije postojao izborom, već je često zadobijano nasleđem u nekom rodu ili u čuvenoj kući.
Vojvoda je stajao na čelu plemena. On je umnogome i činio plemensku vlast. I u narodu se to tako poimalo. Kad se u Kučima pominjala plemenska vlast onda se uvijek pomišljalo na vojvodu, odnosno na vojvode. „Vojvoda je bio na prvom mjestu predstavnik zajedničkih interesa plemenskih u svim spoljašnjim odnosima: on je sklapao saveze sa ostalim plemenima, vodio pregovore sa turskim vezirom i pašama, sa crnogorskim vladikama, s Mlečićima, Rusima itd. To je, dakle, bila politička strana njegovih dužnosti. U ratu je vojvoda predvodio svoje pleme, imao je, dakle, vojničku vlast. Još je vojvoda imao jednu lijepu čovječansku dužnost a to je da se brine za opstanak sirotnih porodica u plemenu. On se raspitivao o imovnom stanju svih porodica u plemenu i čim bi se uvjerio da se neka porodica ne bi mogla sa svojom stokom i žetvom te godine do kraja izdržati, preporučivao bi im i naređivao imućnim u plemenu (ako ta porodica ne bi imala bogatih bratstvenika) da joj dadnu po jednu ili dvije ovce ili koze, bilo na poklon, bilo da ih te godine muze”. (Isto, str.214-215)
(Nastaviće se)