PIŠE: Novo Vujošević
Oko nastanka i formiranja dinarskih plemena, u naučnoj literaturi se vodila dugotrajna polemika. U toj zaista značajnoj polemici izdeferincirala su se dva shvatanja. Na jednoj strani se izdvojio poznati istoričar Milan Šuflaj sa svojim pristalicama, a na drugoj dr Jovan Erdeljanović sa svojim pristalicama i sledbenicima.
Shvatanje Milana Šuflaja se može prezentirati u sledećem zgusnutom vidu: „Zapad i Vizantija rastočili su u srednjem veku svojim uticajem slovensko ili ranije ilirsko-plemensko tkivo Balkana. Kad su Turci uspeli da do kraja unište poslekosovske srpske diodome, tlo Crne Gore i Albanije prekrile su moćne plemenske tvorbe koje traju i do danas”. (M.Šuflaj, „Srbi i Arbanasi-njihova simbioza u srednjem veku”, EGD, 1925,str.59)
Dr Jovan Erdeljanović ima drukčiji prilaz u poimaju nastajanja dinarskih plemena, odnosno plemena u Crnoj Gori. On u formiranju plemena u Crnoj Gori vidi kontinuitet i to od rane slovensko-srpske faze, zatim njihovog jenjavanja u toku jačanja Nemanjićke države i najzad njihovog ponovnog oživljavanja sa dolaskom Turaka. To je jasno i precizno uočio akademik Petar Vlahović: „Važnost Erdeljanovićevih proučavanja je u tome što su ona obavljena u prvoj deceniji dvadesetog vijeka, u vrijeme dok je tradicija, koja se prenosila sa koljena na koljeno, bila veoma svježa i kad su na izust znali preci sve do rodonačelnika plemena. Istraživanja su pokazala da moćna država Nemanjića, tokom svog trajanja, ipak nije potpuno potisla i izbrisala svijest plemenske pripadnosti, kao što je to, na primjer, tvrdio Milan Šuflaj, jer su se u vrijeme turske okupacije, kada su te potrebe naložile, mnoga plemena obnovila i regenerisala”. (J.Erdeljanović, „Kuči, Bratonožići, Piperi”, Narodna biblioteka „Radosav Ljumović”, Podgorica, 1977.g., str. 634)
Erdeljanovićevo shvatanje su slijedili naši poznati istoričari, etnolozi i sociolozi kao što su Vasa Čubrilović, Milisav Lutovac, Sreten Vukosavljević i Cvetko Kosić. Može se reći da je naš najpoznatiji sociolog sela Sreten Vukosavljević u svom djelu „Organizacija i formiranje dinarskih plemena” dao potpuno analizu formiranja plemena u Crnoj Gori, u dinarskoj oblasti. On je, znači, produbio i potvrdio koncept J. Erdeljanovića o nastajanju dinarskih plemenskih zajednica i to sa sociološkog stanovišta što predstavlja dodatno i ubjedljivo objašnjenje. Treba reći da je Vasa Čubrilović u svom djelu „Pleme Kuči” sa istoriografskog stanovišta razradio i potvrdio shvatanja Jovana Erdeljanovića. Iz ovog proizilazi da je dr Jovan Erdeljanović postavio čvrste temelje o nastanku plemena u Crnoj Gori. Na tom temelju, brojni istraživači plemenskih zajednica zasnivaju svoja istraživanja, svoja tumačenja.
Svako od plemena, koje je Erdeljanović izučavao, ima neku od specifičnosti njegovog nastajanja i formiranja. Najviše od svih njih, svoju osobenost posjeduju Kuči. Ovo najviše iz razloga što su se Kuči naslanjali na etničku granicu, na granicu prema Albaniji. No, uzevši u cjelini, postoji nit koja ih spaja, koja ih čini sličnim kad je u pitanju njihovo formiranje. Ovo naročito važi za Kuče, Bratonožiće i Pipere.
Da bi objasnio proces formiranja plemena, Erdeljanović uvodi kategoriju koja se naziva splemenjavanje. Splemenjavanje je, u stvari, proces kojim se pleme pretvara u jednu cjelinu. U stvari, oko jačih bratstava se okupljaju (sjedinjuju) ostala bratstva. No, dešavalo se da se dva velika bratstva ujedinjuju na dobrovoljnoj osnovi. Tipičan primjer su Kuči u kojima su se sjedinila dva bratstva: Drekalovići i Mrnjačevići (Starokuči). Njihovi međusobni odnosi su obilježili proces splemenjavanja u Kučima. U procesu splemenjavanja, Erdeljanović je primijetio da su se slabija bratstva priklanjala jačim i, na primjer, i prihvatala njihovu krsnu slavu. Inače, proces splemenjavanja je bio dugotrajan. Nije zavisio samo od unutrašnjih faktora već i od spoljnjih. Tako su spoljnji faktori nekad i dominirali. Opasnost od turskog osvajanja i kažnjavanja je tjerala plemena da se homogenizuju i da na taj način pariraju neprijatelju. Međutim, proces splemenjavanja nije baš išao glatko, bez teškoća. Bilo je tu i nadgornjavanja i napetosti, ali, ipak, na kraju se dogodi rezultat koji se zove pleme, pleme kao politička organizacija, pleme kao društvena zajednica.
(Nastaviće se)